Ciekawostki

Ciekawostki o rycerzach dla dzieci

zbroja

W średniowieczu istniały trzy główne typy żołnierzy: piesi, łucznicy i rycerze. Rycerze byli ciężko opancerzonymi żołnierzami, którzy jechali konno. Tylko najbogatszych szlachciców stać było na bycie rycerzem. Potrzebowali bardzo drogiej zbroi, broni i potężnego konia wojennego.

Zobacz też -> Ciekawostki o średniowieczu

1. Rycerz jest człowiekiem, któremu monarcha, biskup lub inny przywódca polityczny lub religijny przyznał honorowy tytuł szlachecki za służbę na rzecz monarchy lub kościoła chrześcijańskiego, zwłaszcza w charakterze wojskowym. Historycznie, w Europie, rycerstwo było przyznawane wojownikom na koniach.

2. Pod koniec średniowiecza rycerz nie był już ważną częścią armii. Było to z dwóch głównych powodów. Jednym z powodów było to, że wiele krajów utworzyło własne opłacane armie. Płacili żołnierzom za szkolenie i walkę. Rycerze nie potrzebowali już władców, by walczyć jako rycerze. Nowa broń, taka jak broń palna, sprawiły, że ciężka zbroja, którą nosiły rycerze, była niewygodna i bezużyteczna.

3. Konie w średniowieczu nie były pogrupowane według rasy. Zamiast tego pogrupowano je według tego, do czego służył koń. Były to konie do walki, do podróży, do wyścigów i do pracy w gospodarstwie.

4. Niektórzy rycerze postanowili zobowiązać się do obrony wiary chrześcijańskiej. Uformowali oni zakony, które walczyły w krucjatach

5. Rycerze często walczyli o prawo do grabieży. Mogli się wzbogacić łupem, który uzyskali w wyniku splądrowania miast.

6. Pod koniec średniowiecza wielu rycerzy płaciło królowi pieniądze zamiast walczyć dla władcy. Wtedy król wykorzystywał te pieniądze, by płacić żołnierzom za walkę.

7. W okresie wysokiego średniowiecza rycerstwo było uważane za klasę niższej szlachty. W późnym średniowieczu ranga ta kojarzyła się z ideałami rycerstwa, kodeksu postępowania doskonałego dworskiego wojownika chrześcijańskiego.

8. Słowo „rycerz” pochodzi od staroangielskiego słowa oznaczającego „sługa”.

9. Rycerze zakonów religijnych często składali przyrzeczenie Bogu ubóstwa i czystości.

10. Rycerstwo w średniowieczu było ściśle związane z jeździectwem od jego początków w XII wieku.

11. Dziś rycerstwo jest przyznawane przez królów ludziom za ich osiągnięcia. Jest to uważane za zaszczyt. Do sławnych ludzi, którzy w ostatnich latach zostali rycerzami, należą prezydent USA Ronald Reagan, Paul McCartney czy reżyser Alfred Hitchcock.

12. Ilość zbroi na koniu naprawdę zależała od kosztów i tego, czy koń poradzi sobie ze zbroją. Zbroja została wykonana z gotowanej skóry, wyściełanej tkaniny lub stali. Zbroja konna była częściej noszona podczas turniejów niż w walce. Zbroja na konia ważyła zazwyczaj około trzydziestu kilogramów.

13. Konie wojenne były ważną częścią życia rycerza. Były to również ważne symbole statusu i każdy rycerz chciał posiadać najlepszego konia, na jakiego było go stać.

14. Epoka rycerzy zakończyła się w XVI wieku, kiedy to wojska narodowe zastąpiły wojska feudalne. Wielu rycerzy zostało zwerbowanych jako oficerowie w nowych armiach.

Czytaj dalej: Ciekawostki o rycerzach