Ciekawostki

18 ciekawostek o rycerzach

Odkryj najbardziej zaskakujące średniowieczne informacje, ciekawostki i fakty rycerskie, które wykraczają poza miecze i zbroje, aby odsłonić prawdę, której większość ludzi nie zna.

Zobacz też -> Ciekawostki o średniowieczu

1. Pierwszymi średniowiecznymi rycerzami byli zawodowi wojownicy kawalerii, z których niektórzy byli wasalami trzymającymi ziemie jako lenno od panów, w których armiach służyli, podczas gdy inni nie zostali obdarowani ziemią. Proces wchodzenia w szeregi rycerskie często stawał się sformalizowany.

2. Rycerze zaczęli uczestniczyć w turniejach w XI wieku.

3. Celem turniejów było początkowo szkolenie do walki, ale ponieważ przegrani często musieli oddać swojego konia lub zbroję zwycięzcy, dla niektórych stało się to opłacalne.

4. Kościół nie popierał turniejów, ponieważ wielu zawodników zostało rannych lub zamordowanych.

5. Rycerz, który nosił pełną zbroję, miał na sobie dodatkowe 25 kilogramów.

6. Nie istniała ustalona lista reguł rycerskich uznawanych przez wszystkich rycerzy. Jednak według Pieśni Rolanda, poematu epickiego z XII wieku, rycerstwo obejmowało następujące śluby:

  • Strach przed Bogiem i Jego Kościołem
  • Służyć panu Bogu w męstwie i wierze.
  • Chronić słabych i bezbronnych.
  • Żyj według honoru i dla chwały.
  • Poszanowanie honoru kobiet

7. Dziś rycerstwo nadal istnieje (na przykład w Wielkiej Brytanii) jako tytuł honorowy.

8. Niektórzy żyjący rycerze to: Sir Paul McCartney, Sir Elton John czy Sir Anthony Hopkins.

9. Nie każdy człowiek może ubiegać się o bycie rycerzem. Tylko bogaci mogli sobie pozwolić na taki zaszczyt.

10. W miarę rozwoju rycerstwa akceptowany był chrześcijański ideał rycerskiego zachowania, obejmujący szacunek dla Kościoła, ochronę biednych i słabych, lojalność wobec przełożonych feudalnych i wojskowych oraz zachowanie osobistego honoru.

11. Bycie rycerzem było niezwykle drogie. Zbroja, broń, koń – wszystko to kosztowało dużą ilość pieniędzy, oprócz normalnych kosztów utrzymania. Mimo to, jako umiejętni wojownicy konni, rycerze byli istotną częścią każdej armii, więc władca musiał zapewnić im środki na utrzymanie się. Rozwiązaniem tego problemu była służba rycerska, system, w którym władca dał swoim rycerzom działkę ziemi. Rycerz był dzierżawcą pana, z prawem do rządzenia swoim lennem według własnego uznania.

12. Na kodeks rycerski silnie wpłynęło chrześcijaństwo. Było to w dużej mierze zasługą wypraw krzyżowych rozpoczynających się pod koniec XI wieku, które zostały zorganizowane przez chrześcijan z Europy Zachodniej w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się islamu.

13. W ciągu 200 lat odbyło się osiem lub dziewięć dużych krucjat. Została ona opracowana przez Kościół, aby odzyskać Ziemię Świętą od muzułmanów.

14. Spiralne schody powstawały w średniowiecznych zamkach, aby utrudnić opancerzonemu rycerzowi pokonywanie schodów podczas walki.

15. Wynalezienie Arbalestu, rodzaju kuszy, było uważane za początek upadku rycerzy. Broń ta była wystarczająco potężna, by przebić się przez zbroję rycerza.

16. Do obowiązków giermka należało m.in. pomaganie rycerzowi w ubieraniu się, opieka nad koniem rycerskim, czyszczenie czy polerowanie broni rycerza.

17. Giermkowie, którzy przeszli przez program szkoleniowy, zwykle stawali się zazwyczaj rycerzami w wieku około 21 lat.

18. Rzymskokatolicki zakon rycerski został założony w 1430 roku. Znany jako Zakon Złotego Runa, zakon ten został założony w Brugii przez księcia Filipa Dobrego, aby uczcić jego małżeństwo z portugalską księżniczką Izabellą. Zakon ten istnieje do dziś, a wśród jego obecnych członków jest królowa Elżbieta II.

3 najbardziej znane zakony krzyżackie

Krzyżacy – Byli niemieckimi rycerzami. Nosili czarne ubrania z białym krzyżem na ramieniu. Po walkach na krucjatach Krzyżacy rozpoczęli podbój Prus. Stali się bardzo silni aż do momentu, gdy w 1410 r. zostali pokonani przez Polaków w Bitwie pod Grunwaldem.

Templariusze – zostali założeni w XII wieku. Nosili białe płaszcza z czerwonymi krzyżami i byli znanymi bojownikami podczas wypraw krzyżowych. Ich kwatera główna znajdowała się w meczecie Al-Aqsa na Górze Świątyni w Jerozolimie. W bitwie pod Montgisard, 500 Rycerzy Templariuszy poprowadziło małą, liczącą zaledwie kilka tysięcy ludzi armię, która odniosła zwycięstwo nad 26 tysiącami muzułmańskimi żołnierzami.

Zakon Maltański – Założony w 1023 roku. Chronił biednych i chorych pielgrzymów na Ziemi Świętej. Podczas wypraw krzyżowych bronili Ziemi Świętej przed muzułmanami. Rycerze nosili czarne ubrania z białym krzyżem. Po upadku Jerozolimy przenieśli się na wyspę Rodos i na Maltę

Czytaj dalej: Ciekawostki o rycerzach