Ciekawostki

8 ciekawostek o niemowlakach

ciekawostki o niemowlakach

Człowiek od dnia swojego urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia nazywany jest niemowlęciem. To okres, kiedy poznaje świat różny od tego w brzuchu matki, a także bardzo się rozwija.

Oto ciekawostki o niemowlakach, które zainteresować mogą nie tylko rodziców.

1. Badania wykazały, że dzieci rodzą się z wrodzonym poczuciem rytmu. Chociaż mogą jeszcze nie być w stanie wykonać żadnego ruchu, badania pokazują, że dzieci mają instynktowną zdolność reagowania na rytm i tempo muzyki, a nawet mogą uznać ją za bardziej angażującą niż mowa.

2. Niemowlęta rodzą się z „odruchem nurkowania” znanym jako reakcja bradykardii, która powoduje, że ich ciało naturalnie dostosowuje się do otoczenia po zanurzeniu w wodzie. Tętno niemowlęcia zwolni i pod wodą instynktownie wstrzymuje oddech. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że dzieci, podobnie jak ryby, mogą jednocześnie oddychać i połykać przez pierwsze kilka miesięcy swojego życia. Uczą się tego talentu w łonie matki, ale zaczynają tracić tę zdolność około 6 miesiąca życia.

3. Niemowlęta ludzkie to jedyny gatunek, który uśmiecha się do rodziców.

4. Niektórzy eksperci sugerują, że noworodki widzą tylko czerń, biel i szarość, podczas gdy inni sugerują, że widzą różne odcienie, ale są one niesamowicie rozmyte. Jednak pierwszym kolorem rozpoznawanym przez niemowlęta jest czerwony. Ostatnie kolory? Niebieski i fioletowy.

5. Noworodki płaczą, ale nie produkują prawdziwych łez do około trzeciego tygodnia życia.

6. Oczy niemowląt mają już 75 procent wielkości ich dorosłych oczu.

7. Ich pierwsza kupa nie śmierdzi. Czarna, podobna do smoły substancja, zwana smółką, składa się ze śluzu, płynu z macicy i wszystkiego, co trawiono w ciele matki. Ale nie ma jeszcze bakterii jelitowych, które powodują, że kupa śmierdzi. Gdy tylko dziecko otrzyma pierwszy pokarm, bakterie zaczną kolonizować jego jelita. Po około dniu wypróżnienia stają się zielone, żółte lub brązowe – ze znajomym zapachem.

8. Prawdopodobnie, gdy śpią, niemowlęta mogą zatrzymać się bez oddechu na 5 do 10 sekund – wystarczająco dużo czasu, aby nowa mama lub tata wpadły w panikę. Nieregularny oddech jest normalny. Kiedy dzieci są podekscytowane lub płaczą, mogą wziąć więcej niż 60 oddechów na minutę.