Wilk – 10 interesujących ciekawostek dla dzieci

wilk w lesie

Wilki to pod każdym względem wyjątkowe zwierzęta: są lojalne i wierne, groźne i inteligentne, a przy tym niezwykle majestatyczne i piękne. To również fascynujące ssaki, które ciekawią badaczy od wielu lat. Przestawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek o wilkach!

1. Stada wilków nazywane są watahami. Liczną one zwykle około 20 osobników, na czele których stoi samiec alfa – najbardziej inteligentny i zwykle najsilniejszy osobnik sprawujący władzę.

2. Wilki każdego dnia pokonują bardzo duże odległości. W szczególności samce, które poszukują partnerki, znane są z bycia prawdziwymi długodystansowcami. W tym okresie w ciągu zaledwie tygodnia mogą przemierzyć trasę o długości nawet 300km!

3. Wilki są bardzo szybkie. Podczas ucieczki lub w czasie pościgu za ofiarą mogą osiągać prędkość powyżej 60km/h. Przez większość czasu poruszają się kłusem z prędkością około 12km/h.

4. Zwierzęta te posiadają wyjątkowo czuły zmysł węchu – sto razy lepszy od węchu ludzi i znacznie bardziej czuły od zmysłu udomowionych psów.

5. Według legend starożytny Rzym został założony na siedmiu wzgórzach przez Romulusa i Regulusa – dwóch braci, których ponoć wykarmiła wilczyca.

6. Wilki są bardzo społecznymi zwierzętami. Często wiążą się w pary na całe życie, wspólnie wychowują potomstwo, pomagają słabszym osobnikom oraz dbają o najstarszych członków watahy.

7. Ssaki te są mięsożercami i drapieżnikami. Polują na średniej wielkości ssaki, głównie na ssaki i jelenie. Rzadziej żywią się rybami, gryzoniami leśnymi, zdarza im się również atakować zwierzęta gospodarskie w przypadku braku dostępu do innego pożywienia.

8. Postać wilka występuje w wielu wierzeniach oraz w różnych mitologiach. W mitologii nordyckiej Fenrir był ogromnych wilkiem uwiązanym przez bogów. W wierzeniach antycznych Greków w wilka zmieniony został król Likaon za zniewagę najważniejszego z bogów – Zeusa.

9. Wilki mają skomplikowany system komunikacji. Nie tylko wyją, warczą i szczekają, ale również wykorzystują mowę ciała i oznaczenie odchodami i feromonami całego terytorium.

10. W naturalnym środowisku wilki żyją około 13 lat. W ogrodach zoologicznych niektóre osobniki dożywały prawie 20 lat.

2.9/5 - (liczba ocen: 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.