Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek na temat Mundialu

puchar świata

Polacy uwielbiają piłkę nożną. Czas mundialu traktujemy trochę jak święto, większość meczy spędzamy przed telewizorem w szczególności gdy gra nasza Polska reprezentacja. Ciągle mamy nadzieję na wygraną, bo przecież nie musi być tak, że pierwszy mecz to będzie przegrana, drugi mecz to mecz o wszystko, a trzeci mecz to mecz o honor. A oto 10 ciekawostek, których być może nie wiecie o mundialu.

1. Pierwsze rozgrywki o Puchar Świata FIFA odbyły się w 1930 roku w Urugwaju.

2. Najwięcej bramek padło podczas mundialu we Francji oraz Brazylii – 171 bramek, najmniej bramek padło podczas Mistrzostw Świata w RPA – 145 bramek.

3. Najszybszy strzelec Mistrzostw Świata potrzebował zaledwie 11 sekund, aby zdobyć gola, miało to miejsce w meczu Turcja – Korea Południowa.

4. Najmłodszy zawodnik, który wystartował w Mistrzostwach Świata oraz zdobył gola miał zaledwie 17 lat i 239 dni a był nim Pele.

5. W 1982 roku Węgry grając z Salwadorem wbiły swoim przeciwnikom, aż 10 goli.

6. Najwięcej pucharów na Mistrzostwach Świata zdobyła Brazylia.

7. Puchar Świata FIFA jest wykonany z 18 karatowego złota, mierzy 36 centymetrów, waży 6.175 kg. Zastąpił on „Złotą Nike”.

8. W roku 1966 dokonano zuchwałej kradzieży pucharu z wystawy filatelistycznej w Londynie. Puchar ten jednak został odnaleziony przez psa w żywopłocie owinięty jedynie gazetą. Druga kradzież „Złotego Nike” miała miejsce  w 1983 roku w Rio de Janeiro. Niestety pucharu nie udało się odnaleźć. Krążą pogłoski, że został on przetopiony i sprzedany.

9. Największą rozegraną liczbę meczów mają za sobą Niemcy, następnie Brazylia i Włochy.

10. Bilans reprezentacji Polski wynosi: 8 turniejów, 24 przeciwników, 34 meczów, 16 zwycięstw, 5 remisów, 13 porażek, bramki 46:45. Era złotej piłki przypadła w Polsce na lata 1974 – 1982, wtedy też na mundialu w RFN zajęliśmy 3 miejsce na świecie. Nasza drużyna była trenowana przez Kazimierza Górskiego.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *