Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek na temat Mozarta

rzeźba mozarta

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby tak wybitnego kompozytora jakim był Mozart. Zaliczany jest do grona klasyków wiedeńskich, oraz uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych kompozytorów w historii muzyki.

1. Mozart żył zaledwie 36 lat.

2. Mozart jak na tak krótkie życie stworzył bardzo wiele utworów. Dziś znany jest jako autor ponad 600 kompozycji.

3. Prawdziwe imiona nadane na chrzcie Mozartowi to Joannes Chrysosstomus Wolfgangus Theophilus. Imię Wolfgang kompozytor otrzymał po dziadku ze strony mamy, imię Teofil otrzymał po swoim ojcu chrzestnym, natomiast imię Jan Chryzostom nadano mu na cześć patrona dnia urodzin. Mozart natomiast używał imienia Wolfgang Amadeusz, bowiem Amadeusz to francuski odpowiednik imienia Teofil.

4.  Mozart swoje pierwsze dzieło stworzył zaledwie w wieku 5 lat. Natomiast pierwszy utwór, który obecnie jest uznawany za arcydzieło stworzył w wieku 12 lat.

5. Żona Mozarta Konstancja Weber była siostrą jego poprzedniej wielkiej miłości Alozji. Jednak ojciec Mozarta pokrzyżował mu plany związane z jego pierwszą miłością.

6. Ojciec Mozarta przejął rolę jego nauczyciela. W rodzinie uzdolniona muzycznie była również jego siostra Maria Anna. Ojciec porzucił  własną karierę, aby móc uczyć swoje dzieci muzyki. Mozart wraz z ojcem i siostrą wyruszył w pierwszą trasę koncertową.

7. Żona Mozarta była, aż sześciokrotnie w ciąży w przeciągu 6 lat małżeństwa. Niestety jedynie tylko dwóch synów doczekało dorosłości.

8. Mozart miał fobię. Bardzo bał się gry na trąbce, ale jedynie wtedy gdy grała ona samodzielnie. Trąbka słyszana wraz z orkiestrą sprawiała, że Mozart nie bał się jej.

9. Mozart pomimo wysokich kwot otrzymywanych za swoje koncerty, większość swojego życia spędził w biedzie. Głównym tego powodem było jego zamiłowanie do bilarda. W swoim domu posiadał luksusowy stół do gry w bilarda, gdzie potrafił przegrać sowite tantiemy otrzymywane za swoje występy.

10. O śmierć Mozarta podejrzewano jego przyjaciela Antonio Salieri, którym miała kierować zazdrość o wybitne osiągnięcia kompozytora. Dwadzieścia lat po śmierci Mozarta odbył się proces, w którym orzeknięto, że Antonio Salieri jest niewinny zarzuconego mu czynu.