Ciekawostki

100 niesamowitych ciekawostek o ludzkim ciele

ludzkie ciało

Ludzkie ciało jest niezwykłe, skomplikowane i zaskakujące. Oprócz widocznych funkcji życiowych takich jak poruszanie się mimika twarzy czy porost włosów ciało spełnia tak wiele innych funkcji, że człowiek nie jest w stanie ich, chociażby dostrzec.

Naukowcy wciąż odkrywają zaskakujące informacje na temat funkcjonowania naszego ciała.

Pojawiają się nowe informację na temat organów wewnętrznych, sposobu ich funkcjonowania, regeneracji, ale również czynności które wykonujemy na co dzień.

Podczas gdy my tylko idziemy, nasz organizm przyjmuje setki informacji, które musi przetworzyć. Wśród nich jest przetworzenie obrazu, wyczuwanie zapachu, ostrzeżenie organizmu o nadchodzącym niebezpieczeństwie czy ochrona układu odpornościowego podczas kontaktu z otaczającymi nas bakteriami.

Kiedy śpimy, nasz organizm również wykonuje czynności, o których przeciętny człowiek nie ma nawet pojęcia.

Regeneruje się skóra, ciało się wydłuża, następuje spalanie kalorii i zwiększa się praca mózgu.

Aby dobrze poznać swoje ciało, warto poznać jego funkcjonowanie. Nauczyć się prostych rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciała.

Zaskakujące jest to, że mimo wielu naukowych badań, wziąć pojawiają się nowe, ciekawe informacje. Z pewnością ma to wpływ w medycynie, gdzie tak cenne informacje mogą pomóc nie tylko w diagnozowaniu schorzeń, ale również pomóc w ich leczeniu lub łagodzeniu skutków, które dają o sobie znać podczas osłabienia organizmu.

Dziś podzielimy się ciekawostkami dotyczącymi ciała i jego funkcjonowania. Z pewnością przeczytacie Państwo wiele ciekawostek na temat ciała, jego funkcjonowania i przekonacie się, że istnieje wiele ciekawych informacji, o których z pewnością większa ilość ludzi nie ma pojęcia.

O to lista 100 ciekawostek dotycząca ludzkiego ciała, które z pewnością Was zaskoczą.

1. Do najbardziej fascynujących narządów możemy z pewnością zaliczyć wątrobę. Ten organ wewnętrzny, potrafi się sam odbudować. Utracony na przykład wskutek urazu fragment wątroby, odbudowuje się a organizm szybko powraca do utraconej formy.

2. Trzynaście par żeber? Tak to możliwe! Na 200 rodzących się osób, jedna rodzi się z dodatkowych żebrem.

3. Pozostańmy przy żebrach. Ludzkie żebra mają za zadanie ochraniać organy wewnętrzne. Przez ich umiejscowienie, człowiek ma ograniczone ruchy, dlatego większość ludzi decyduje się na usunięcie dwóch ostatnich par żeber.

4. Wzrost odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Pozwala nam to bowiem do prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że układ pokarmowy, który zaczyna się od przełyku a kończy na odbycie potrafi być nawet 6 razy większy od samego wzrostu. U przeciętnego człowieka wynosi on około 9 metrów długości.

5. To że serce jest po lewej stronie uważa większa część społeczeństwa. Niestety, jest to mit! Ludzkie serce znajduje się pośrodku klatki piersiowej. Ludzie którzy rodzą się z sercem po lewej stronie to zaledwie 0. 0014 procent. Mało prawda?

6. Zdarzają się przypadki, które trudno wyjaśnić. Lekarze jednak potwierdzają, że na świecie rodzi się coraz więcej osób u których serce znajduje się po prawej stronie klatki piersiowej. Lekarze nazywają to Dekstrokardią

7. Kwasy żołądkowe mają za zadanie trawić jedzenie, które spożywane trafia do żołądka, by zasilić organizm. Niestety są tak żrące, że przy styczności z ludzką skórą doszłoby do poważnego poparzenia.

8. Powierzchnia skóry u dorosłego człowieka może mieć nawet 2 metry kwadratowe. Jest gruba i szybko się regeneruje.

9. Na ludzkim ciele żyje wiele bakterii, które przyczyniają się do utrzymywania brzydkiego zapachu. Jeśli myślisz, że brzydka woń spowodowana jest poceniem się, to jesteś w błędzie. Pot jest bezwonny, a za jego zapach odpowiadają właśnie zgromadzone bakterie.

10. Jeśli lubisz się opalać, to z rozwagą. Poparzenie słoneczne, zajmujące powyżej 50 procent ludzkiego ciała, może doprowadzić do śmierci. Zadbaj więc o dobrej jakości krem z filtrem.

11. Ludzka czaszka, składa się z 29 kości.

12. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest bardzo ważne by uniknąć poważnych chorób. Przez głowę ucieka aż 80 procent ciepła. Nie bez powodu krążą opowieści o zakładaniu czapki w okresie zimowym.

13. Nie tylko odcisk palców jest unikalny. Dotyczy to również języka. Język tak jak opuszki ma swój charakterystyczny i niepowtarzalny wzór.

14. Na świecie, tylko 9 procent ludzi jest leworęczna.

15. Udowodniono, że osoby leworęczne żyją krócej o 7 lat, niż osoby praworęczne.

16. Wapń jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

17. Zawarte w organizmie żelazo, wystarczyło by na wykonanie małego, do 6 centymetrów gwoździa.

18. Ludzka skóra jest podatna na uszkodzenia, dlatego podczas życia może regenerować się nawet 1000 razy.

19. Noworodek, ma bardzo wrażliwą skórę. Jest cieńsza o 4 razy niż u dorosłego człowieka.

20. Rzepka, jest zaskakującym fragmentem ciała. Pojawia się dopiero w wieku 2-5 lat.

21. Niebieskoocy ludzie, są bardziej wrażliwi na ból. Mają za to większą tolerancję alkoholu.

22. Język, jest najsilniejszym narządem.

23. Jelito cienkie ma około 2, 5 metrów długości. Pośmiertnie, potrafi wydłużyć się nawet do 6 metrów.

24. Rogówka jest jedynym fragmentem ludzkiego ciała, które nie jest ukrwione. Tlen pobiera z otoczenia.

25. Najwięcej kalorii spalamy gdy śpimy, zwłaszcza w chłodnym pomieszczeniu.

26. Podczas podróżowania samolotem, ludzkie włosy rosną dwa razy szybciej niż podczas transportu innym środkiem komunikacyjnym.

27. Podczas doby, przeciętny człowiek wypowiada około 4600 słów.

28. Podczas utraty małego palca u dłoni, ludzka ręka osłabia się o 50 procent. Nie jesteśmy również w stanie wykonać niektórych czynności. Podobnie jest z palcem u stopy. Przy braku palca pojawiają się problemy nie tylko z chodzeniem, ale również z zachowaniem równowagi.

29. Kaszel towarzyszący chorobie może osiągnąć nawet 90 km/h. Istnieją nawet badania które potwierdzają, że kaszel może osiągnąć jeszcze więc, w tym przypadku 100 km/h.

30. Przedramię jest tej samej długości co nasza stopa. Zmierz i się przekonaj.

31. Zamknięcie oczu jest nieodłączne z kichnięciem. Nie da się zatem kichnąć z otwartymi oczami.

32. Najwięcej bakterii mieści się w jamie ustnej. Jest ich więcej, niż ludzi na świecie.

33. Podczas jednego uśmiechu, człowiek używa aż 17 mięśni. Co i tak jest mniejszym wyzwaniem. Podczas marszczenia brwi używamy ich jeszcze więcej.

34. Co około 10 dni, wymieniają się kubki smakowe, dzięki tej czynności zawsze jesteśmy wstanie rozróżnić dany smak.

35. Człowiek posiada około 2 tysięcy różnych kubków smakowych.

36. Kobiety mrugają około 2 razy mniej niż mężczyźni. Ludzkie usta są bardziej czułe niż opuszki palców.

37. Źrenice rozszerzają się, gdy patrzymy na przedmiot, który nam się podoba lub na osobę do której mamy słabość Podczas marszczenia brwi, wykorzystujemy około 42 mięśni.

38. Serce potrafi dostosować bicie serca do tempa muzyki której słuchasz. Uważaj więc na muzykę, by nie zaszkodzić zdrowiu.

39. Oko u przeciętnego człowieka jest wstanie rozróżnić około 10 milionów różnych kolorów, natomiast mózg nie jest wstanie przekazać nam aż tylu informacji.

40. Człowiek podczas życia potrafi wyprodukować około 24 tysięcy litrów śliny. Podczas pocałunku wraz ze śliną do drugiego organizmu przedostają się liczne bakterie. Na szczęście 97 procent jest nieszkodliwa i nie wywołuje chorób. Warto wspomnieć też o tym, że podczas minutowego pocałunku tracimy blisko 30 kalorii.

41. Strzemiączko, najmniejsza kość w ludzkim ciele ma zaledwie 2,5 milimetra długości. Jest porównywane do ziarenka ryżu.

42. Woskowina jest przydatna w regeneracji ciała. Wykorzystywano ją do smarowania popękanych ust by przyspieszyć ich regenerację

43. Podczas wchodzenia po schodach, człowiek wykorzystuje pracę 200 mięśni. Tyle samo mięśni wykorzystuje na każdy krok.

44. Podczas snu w organizmie człowieka gromadzi się woda, dlatego tuż po przebudzeniu jesteś wyższy o około 5 centrów.

45. Jeśli dostarczymy organizmowi wody, to człowiek jest w stanie przeżyć około 2 miesięcy bez jedzenia. Niestety jeśli tej wody zabraknie, organizm utrzyma funkcje życiowe tylko przez maksymalnie 2 tygodnie.

46. Uprawianie stosunku między dwoma osobami, dobrze wpływa na organizm. Podczas stosunku wydzielane są hormony szczęścia, które poprawiają kondycję organizmu. Uprawiany co najmniej raz w tygodniu, zmniejsza ryzyko zawału serca o 30 procent.

47. Co sekundę w ludzkim mózgu zachodzi około 100 000 reakcji chemicznych.

48. U większości ludzi kciuk jest tej samej wielkości co jego nos.

49. Paznokcie u rąk rosną szybciej niż u stóp. Proces jest 4 razy szybszy. Udowodniono również, że wrastanie paznokci jest dziedziczne.

50. W ludzkim ciele znajduje się 60 pierwiastków Tablicy Mendelejewa. Sporo prawda?

51. U osób z większym owłosieniem stwierdzono wyższy poziom ilorazu inteligencji.

52. Z szybkością około 90 metrów na sekundę po ludzkim ciele poruszają się impulsy.

53. W ciągu dnia, dorosły człowiek robi blisko 23 tysiące wdechów i oczywiście tyle samo wydechów.

54. Większość komórek w organizmie ginie i tworzy się na nowo. Dzięki temu nasz organizm szybko się regeneruje.

55. W ciągu minuty człowiek mruga około 20 razy.

56. Noworodek potrafi w tym samym momencie przełykać i oddychać.

57. Aby organizm podtrzymał funkcje życiowe, przeciętny człowiek musi dostarczyć około 1500 kalorii. Jest to najmniejsza ilość kalorii, która pozwoli na funkcjonowanie organizmu.

58. W ciągu około 75 lat, serce człowieka wykonuje aż 3 miliardy uderzeń.

59. Naukowcy potwierdzili że u kobiet, serce bije szybciej niż u mężczyzn.

60. Noworodki oddychają nawet 2 razy szybciej niż dorosły człowiek.

61. Wiosenną porą oddychamy dwa razy szybciej niż jesienią.

62. Aby mózg w pełni się rozwinął potrzeba 20 lat.

63. Lewe płuco jest mniejsze od prawego wszystko za sprawa serca które musi zmieścić się w klatce piersiowej.

64. W ciągu 7 sekund spożywane jedzenie z ust trafia do żołądka.

65. W ciągu nocy, mózg jest najbardziej aktywny.

66. Gęsia skórka służy do stroszenia włosów, by ochronić organizm przed zimnem.

67. Mózg pochłania około 20 procent energii z spożywanego przez człowieka posiłku.

68. Człowiek przez cały czas nie widzi swojego nosa mimo, że znajduje się on na wysokości oczu. Wszystko za sprawa mózgu, który pomija ten obraz, abyśmy mogli dostrzec otoczenie.

69. Śmiech przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Dlatego stwierdzenie śmiech to zdrowie jest prawdziwe.

70. Skóra dorosłego człowieka waży około 4 kg.

71. Kość udowa jest najsilniejsza i najbardziej trwałą kością. W dodatku może udźwignąć 30 krotność ludzkiej masy.

72. Podczas śmierci pierwszym zmysłem który traci człowiek jest wzrok. Ostatnim zmysłem jest słuch.

73. Nos oraz uszy nigdy nie przestają rosnąć.

74. Co dziesięć lat ludzki szkielet się regeneruje. Oczywiście ten proces nie dotyczy zębów.

75. Ludzki pęcherz jest wstanie pomieści do 800 mililitrów płynu. Jest bardzo elastyczny i pojemny.

76. W ludzkim ciele jest zgromadzone około 40 litrów wody.

77. Mózg nie odczuwa bólu natomiast rejestruje sygnały całego organizmu.

78. Badania udowodniły, że więcej śnią osoby, które mają wysokie IQ.

79. W ciągu życia, człowiek wypija średnio 50 tysięcy litrów wody.

80. Do największej, ludzkiej komórki zaliczamy komórkę jajową, zaś plemnik do najmniejszą komórka w organizmie.

81. Ludzki włos jest w stanie utrzymać ciężar o masie 3 kilogramów.

82. Oczy rosną w bardzo niewielkim stopniu. Od urodzenia, do śmierci mają prawie ten sam rozmiar. Zaczynają się rozwijać już w czwartym tygodniu ciąży. Zdrowy noworodek przychodzi na świat z działającym, ale nie w pełni rozwiniętym narządem wzroku.

83. Obłączkiem nazywamy białą część paznokcia.

84. Komórki skóry żyją zaledwie około 24 godzin. Potem następuje ich wymiana. Stwierdzono, że kurz który znajduje się w domu, jest w większym stopniu złożony z ludzkiego naskórka.

85. Podczas rumienienia żołądek również zmienia kolor na czerwień.

86. W ciągu jednego dnia człowiek traci około 200 włosów.

87. Neurony rosną podczas całego życia człowieka.

88. W ciągu życia ludzkie serce przepompowuje blisko 180 000 000 litrów krwi.

89. Ludzka twarz dzieli się na dwie różne od siebie części. Zupełnie inaczej usytuowane jest oko bądź ucho.

90. Człowiek jest w stanie wyczuć smak w mniej niż pół sekundy, co jest krótszą czynnością niż mrugnięcie powiekami.

91. W ludzkim uchu znajduje się aż 9 mięśni.

92. W ciągu jednego dnia człowiek może wyprodukować aż 1, 5 litra ślina. Ta natomiast składa się z 98 procent wody.

93. Nowo narodzone dziecko ma w ciele aż 300 kości. Z wiekiem ilość kości się zmienia. Wszystko za sprawą połączenia się kości. Dorosły człowiek ma ich już tylko 206.

94. średnio co 27 dni następuje wymiana naskórka u człowieka.

95. Do zabawnej sytuacji możemy zaliczyć brak możliwość polizania własnego łokcia.

96. Włos kobiety jest cieńszy od mężczyzny, Dlatego mężczyźni mają silniejsze i gęstsze włosy niż kobiety.

97. Kobiety mają lepszy węch niż mężczyźni. Wśród populacji aż 2 procent ludzi nie ma w ogóle węchu, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia. 98. Mężczyźni natomiast mają lepszy smak, stąd stereotyp że gotują lepiej od kobiet.

99. Człowiek leworęczny nie tylko pisze lewą ręką, ale często przeżuwa spożywane jedzenie lewą stroną szczęki. Co oczywiście jest przeciwieństwem prawostronnych ludzi, którzy te czynność wykonują prawą stroną szczęki.

100. Zęby, jako jedyny element ludzkiego ciała, nie jest w stanie się regenerować. Do wyleczenia niezbędny jest zatem specjalista.

To był zbiór 100 najciekawszych informacji i ciekawostek na temat człowieka i jego funkcjonowania. Regeneracji organizmu i zmian, które zachodzą w ludzkim ciele każdego dnia.

Zrób eksperyment i spróbuj zaobserwować u siebie choć kilka czynności o których była mowa powyżej.

Może uda Ci się dostrzec różnice na twarzy, rękach, skórze, lub w trakcie wykonywania danej czynności.

Koniecznie sprawdź swój wzrost po przebudzeniu i upewnij się, czy faktycznie rano Twoje ciało jest wyższe.

Zwróć uwagę na włosy, paznokcie i oczy. Spróbuj dostrzec charakterystyczne procesy, które zachodzą na Twoim ciele.

Spróbuj też więcej się uśmiechać i chodzić.

Te czynności nie tylko poprawią sylwetkę, ale również wzmocnią organizm.