Podróże

9 ciekawostek o których nie miałeś pojęcia

zdziwienie

Świat jest tak zróżnicowany i ciekawy, że niemal każda dziedzina życia, kultury czy historii kryje w sobie wciąż mnóstwo zadziwiających informacji.

Poniżej znajduje się lista ciekawostek, o których nie miałeś pojęcia.

1. Bisior to wydzielina produkowana przez małże, dzięki której są one w stanie przyczepić się do dna morza. Już setki lat temu wydzielina ta była wykorzystywana do produkcji damskich rękawiczek o dekoracyjnym charakterze. Były one bardzo cienkie i lekkie, a po zmięciu mieściły się w skorupce orzecha włoskiego.

2. Winston Churchill cierpiał na silne wahania nastrojów. Ludzie, którzy mieli z nim do czynienia, utrzymują, że mógł tryskać doskonałym humorem, aby po chwili wylewać łzy rozpaczy. Nazywano go zresztą płaczącym politykiem.

3. James Cameron, reżyser głośnego filmu „Titanic”, spędził na pokładzie wraku o wiele więcej czasu niż pasażerowie jedynego rejsu spędzili na pokładzie. Reżyser przez lata brał udział w ekspedycjach na dno Oceanu Atlantyckiego, aby zbadać najsłynniejszy statek.

4. Pod koniec XIX wieku w Katowicach odbył się Zjazd Miłośników Syjonu, podczas którego Żydzi podjęli decyzję o powrocie do Izraela. To właśnie tam narodził się syjonizm.

5. Powiedzenie, że kolor czerwony drażni byki wcale nie ma nic wspólnego z prawdą. W rzeczywistości zwierzęta te ledwie odróżniają kolor zielony od czerwonego.

6. Najsłynniejszy fotoreporter wojenny wszech czasów Robert Capa był tak naprawdę węgierskim Żydem. Miał okazję fotografować między innymi bombardowanie Londynu, lądowanie w Normandii, desant we Włoszech czy wojnę izraelsko-arabską. Zginął po wejściu na minę w Wietnamie.

7. Królowa Elżbieta II była spokrewniona z rumuńskim Draculą. Nie jest to bliskie pokrewieństwo, ale naukowcy dowiedli, że brytyjską monarchinię łączą wspólni przodkowie z legendarnym wampirem.

8. W Anglii zakazana jest śmierć na terenie parlamentu. Dzieje się tak, ponieważ osoba, która umarłaby w parlamencie, musiałaby mieć pogrzeb na koszt państwa.

9. W Islandii wierzy się w istnienie elfów, a rządowa komisja działająca na ich rzecz może nawet zablokować budowę dróg, jeśli przypuszcza, że w danym miejscu znajduje się ich siedlisko.