Ciekawostki

Ciekawostki o Nowej Szkocji w Kanadzie

Ciekawostki o Nowej Szkocji

W ostatnich dziesięcioleciach wyspa Cape Breton, część kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja , rozwinęła znacząco branżę turystyczną. Odwiedziliśmy tę wyspę kilkakrotnie przy pomocy statku wycieczkowego zawijającego do portu w Sydney i chcieliśmy dowiedzieć się więcej.

Wyspa Cape Breton jest północno-wschodnią częścią Nowej Szkocji, drugiej najmniejszej prowincji Kanady. Wyspa zajmuje powierzchnię 6 406 kilometrów kwadratowych i liczy 135.974 mieszkańców (od 2011 r.) „Przylądek Bretończyków” lub „Kapary” stanowią około 15 procent ludności prowincji Nowej Szkocji.

Włoski żeglarz i odkrywca John Cabot odwiedził wyspę podczas swojej podróży w latach 1497-98. Chociaż historycy dyskutują o tym, czy Kabot po raz pierwszy odwiedził wyspę Breton albo Nową Funlandię, odkrycie Cabota jest upamiętnione na wyspie Breton na wyspie Cape Breton.

Pierwsi mieszkańcy wyspy Cape Breton byli prawdopodobnie przodkami rdzennych mieszkańców wyspy Mí’kmaq, którzy zamieszkiwali wyspę w momencie przybycia Europejczyków.

Wyspa o długości 177 kilometrów jest przeważnie pagórkowata i zalesiona, wznosi się na wysokość 1745 metrów n. p. m. na wyżynie przylądkowej Breton.

Bras d’ Or Lake, jedno z największych na świecie słonowodnych jezior przypływowych, zajmuje 684 kilometrów kwadratowych w centrum wyspy Przylądek Breton.

Wyspa Przylądka Breton jest oddzielona od reszty prowincji Nowa Szkocjaa i kanadyjskiego lądu kontynentalnego przez cieśninę Canso o szerokości 3 kilometrów. Szeroki na 130 metrów, wypełniony skałami kanał Canso Causeway, zbudowany w 1955 roku, pozwala na dwustronny ruch pojazdów i pojedynczy tor kolejowy, który dociera do wyspy Breton z Półwyspu Nowa Szkocja.

Wyspa ta, będąca własnością Francuzów w latach 1632-1763, była znana jako „Ile Royale” Wyspa Królewska Francuzów.

Rozpoczynając od osady rybackiej w 1713 roku, Francuzi wybudowali twierdzę Louisbourg w latach 1720-1740. Znany z eksportu ryb i oleju z wątróbek dorsza, Louisbourg stał się trzecim najbardziej ruchliwym portem Ameryki Północnej (po Bostonie i Filadelfii).

Brytyjscy koloniści zdobyli twierdzę Louisbourg w 1745 roku, ale powróciła do Francuzów w zamian za europejskie miasta graniczne (dziś należące do Belgii).