Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek i ważnych faktów o Annie Wazównej

Anna Wazówna
źródło: Wacław Piotrowski – Jerzy Malinowski (1993) / Wikipedia

Anna Wazówna była szwedzką królewną, ale przede wszystkim była w dawnych latach kojarzona, z tym że była siostrą Króla Zygmunta Trzeciego Wazy.

To właśnie to królewskie pokrewieństwo uczyniło ją tak znaną w tamtych dawnych czasach osobą.

Ale warto także zauważyć, że z jej osobą wiązało się wiele niesamowitych ciekawostek, dotyczących zarówno jej życia, jak i również jej pobytu na terenie Polski.

1. Urodzenie

Pierwszą ciekawostką jest w jej przypadku fakt, że urodziła się na terenie więziennej celi. Stało się tak, gdyż jej rodzice zostali uwięzieni w zamku przez ówczesnego króla Szwecji.

2. Zygmunt

Ciekawy jest też fakt, że po śmierci matki, była dla Zygmunta najbliższą osobą, ale jak za pierwszym razem przyjechała z nim do Polski, to jej pobyt okazał się niezwykle krótki, gdyż uważano, że miała zbyt duży wpływ na króla.

3. Polska

Gdy pojawiła się kolejny raz w Polsce, to została już tu na stałe. Ale ciekawy był fakt, że nadal nie mogła przebywać na dworze. Wszystko to działo się przez jej wyznanie religijne, które było bardzo źle odbierane na królewskim dworze.

4. Anna Wazówna

Anna Wazówna była także znana z tego, że miała doskonały talent do władania wieloma językami. Poza szwedzkim, jak i również polskim był to włoski, francuski i niemiecki.

5. Chorowita osoba

Warto także zauważyć, że Anna była niezwykle chorowitą osobą. Różnorakie zdrowotne problemy towarzyszyły jej praktycznie przez całe życie.

6. Grobowiec

Po tym, jak w 1994 roku otwarto jej grobowiec i zbadano jej szkielet, to okazało się, że cierpiała na wgniecenie podstawy czaszki, co skutkowało tym, że miała wadę postawy, a także miało to wpływ na asymetrię jej twarzy.

7. Śmierć matki

Wpływ na zmianę przez nią wyznania miała sytuacja na łożu śmierci jej matki, gdzie miała usłyszeć, że jej umierająca matka miała wizję piekła i siarki. To ją na tyle wystraszyło, że postanowiła zmienić swoją wiarę.

8. Kontrowersyjna

Mimo że wiele osób uważało ją za kontrowersyjną, to słynęła z bardzo dobrego serca i zawsze pomagała biednym i potrzebującym.

9. Brodnica

Po śmierci jej ciało spoczęło w podziemiach zamku w Brodnicy w 1625 roku.

10. Wojska szwedzkie

Ciekawy jest fakt, że tuż po opuszczeniu Brodnicy przez wojska szwedzkie, jej grób został splądrowany i okradziony. Mówiło się, że zniknęły jedynie dwa klejnoty, ale lista miała być ponoć o wiele większa.