19 Ciekawostek o Motylach Dla Dzieci

dwa motyle

Motyle są postrzegane jako piękne stworzenia. Tych owadów żyje około 150 tysięcy gatunków z czego w Polsce występuje tylko około 3 tysiące. Zamieszkują one na wszystkich kontynenty poza Antarktydą. Oto najlepsze ciekawostki o motylach dla dzieci i młodzieży.

1. Ich przemiana życiowa jest wyjątkowo ciekawa, gdyż na początku są brzydką gąsienicą, zmieniając się z czasem w imago (postać dorosła motyla). Podczas gdy są gąsienicami uważane są jako szkodniki znane np. jako mole. W późniejszej fazie stanowią bardzo ważną funkcje w ekosystemie. Pełnią funkcję zapylającą dla wielu owadów oraz są dla nich pożywieniem.

2. Zadziwiającym faktem jest informacja, że na czarnym rynku można zakupić motyle, których gatunek jest pod ochroną a handel jest zabroniony od 1966 roku. Motyle te występują w Nowej Gwinei i są największymi motylami na świecie. Rozpiętość skrzydeł to około 280 mm a masa ciała często przekracza 25 gram. Występują one w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

3. Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy-ćmy.

4. Motyle są zmiennocieplne. Nie będą mogły latać jeśli ich ciało będzie miało poniżej 30 st. C. Muszą one gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka. Ciemniejsze osobniki mają łatwiej, gdyż ich ciała szybciej się nagrzewają zbierając jednocześnie siłe do dalszego lotu.

5. Owady mają wypracowany świetny poziom demaskacji przed innymi wrogami i ich drapieżnikami. Jeden z gatunków motyla potrafi swoim wyglądem przypominać uschnięty liść pokrzywy. Inne potrafią przypominać szerszenia, sowę lub zamaskować się wyglądając jak kora drzewa.

6. Mało kto wie, że motyle mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Do tego grona należą np. rusałki i zawisaki. Podczas lotu odpoczywają, rozmnażają się i wyruszają dalej w trasę. Do tej grupy należy także osetnik, którego można spotkać na naszych terenach.

7. Większości z nas kojarzy się, że jedynym pożywieniem dla motyli jest nektar kwiatów. Nie posiada on jednak wszystkich potrzebnych składników mineralnych, które te owady potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Posilają się one często odchodami zwierząt, wodą z kałuż, padliną lub zgniłym jedzeniem. Dzięki solom mineralnym jakość plemników u samca jest wysoka i pozytywnie wpływa na ich rozrodczość.

8. W zimę motyle mają możliwość przeżyć dłużej niż statystyczne 2-4 tygodnie. Podczas hibernacji są w stanie przetrwać zimę i być gotowym na wiosnę na dalsze rozmnażanie.

9. Niektóre gatunki motyli potrafią swoim piszczeniem odstraszyć skutecznie drapieżnika.

10. Najszybszy motyl potrafi lecieć z prędkością 48 kilometrów na godzinę.

11. Zraz z upływem czasu pigment zawarty w skrzydłach motyla słabnie i robią się one przezroczyste.

12. Gąsienica potrafi udawać martwą przypominając kolorem liścia.

13. Pierwszym etapem życia tych owadów jest jajo, które można spotkać na liściach.

14. Motyl posiada sześć nóg i cztery skrzydła. Ich ciało podzielone jest na 3 części-głowę, klatkę piersiową i brzuch.

15. Motyl często kojarzony jest jako symbol wiosny i nadejście ciepłych dni.

16. Nie zbadano dotychczas dlaczego ćmy lecą do światła. Nie ma naukowego wyjaśnienia tego zjawiska.

17. Wabiący zapach płci przeciwnej ćmy są w stanie wyczuć z odległości nawet pięciu kilometrów.

18. Na całym świecie żyje więcej ciem niż motyli.

19. Najszybsza ćma potrafi lecieć nawet 65 kilometrów na godzinę na krótkich dystansach.

4.7/5 - (liczba ocen: 25)

Liczba komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *