Ciekawostki

30 Ciekawostek Dla Dzieci o Motylach

dwa motyle

Motyle są postrzegane jako piękne stworzenia. Jest ich około 150 tysięcy gatunków, z czego w Polsce występuje tylko około 3 tysięcy. Zamieszkują one na wszystkich kontynenty poza Antarktydą. Oto niekiedy zaskakujące ciekawostki o motylach dla dzieci i młodzieży.

1. Skrzydła motyli są pokryte tysiącami malutkich łusek, które odpowiadają za ich niezwykłe wzory i kolory. Jeżeli te łuski zostaną uszkodzone, motyl może mieć problemy z lataniem.

2. Niektóre motyle, takie jak monarcha, wędrują na ogromne odległości. Przemieszczają się z Ameryki Północnej do centralnego Meksyku, pokonując nawet 4000 kilometrów!

3. Motyle nie posiadają ust w tradycyjnym rozumieniu – zamiast tego piją nektar i inne płyny za pomocą długiego, zwiniętego narządu nazywanego ssawką lub trąbką.

4. Pewne gatunki motyli mają zdolność do termoregulacji, czyli podnoszenia temperatury swojego ciała powyżej temperatury otoczenia, aby umożliwić lot w chłodniejsze dni.

5. Motyle mają wyjątkowy wzór lotu – potrafią szybko zmieniać kierunek i prędkość, co utrudnia ich złapanie przez potencjalnych drapieżników.

6. W Polsce jednym z bardziej znanych gatunków motyla jest paź królowej, który słynie z intensywnie niebieskich plam na ciemnych skrzydłach.

7. Motyl atlas, występujący w południowo-wschodniej Azji, posiada największą powierzchnię skrzydeł ze wszystkich motyli na świecie.

8. Barwniki, które nadają motylom ich piękne kolory, mogą również chronić je przed promieniowaniem UV i bakteriami.

9. W świecie nauki istnieje dziedzina zwaną lepidopterologią, która zajmuje się badaniem motyli i ciem.

10. Motyle komunikują się ze sobą na różne sposoby, w tym za pomocą zapachów i gestów, ale także poprzez odbijanie światła w specyficzny sposób od swoich skrzydeł.

11. W niektórych kulturach motyle są uważane za symbol przemiany, nadziei i odrodzenia ze względu na ich metamorfozę od gąsienicy do pełnoprawnego motyla.

12. Ciekawostką jest, że choć większość motyli żyje tylko kilka tygodni, niektóre gatunki, jak np. monarcha, mogą żyć nawet do 9 miesięcy.

13. Ich przemiana życiowa jest wyjątkowo ciekawa, gdyż na początku są brzydką gąsienicą, zmieniając się z czasem w imago (postać dorosła motyla). Podczas gdy są gąsienicami uważane są jako szkodniki znane np. jako mole. W późniejszej fazie stanowią bardzo ważną funkcje w ekosystemie. Pełnią funkcję zapylającą dla wielu owadów oraz są dla nich pożywieniem.

14. Zadziwiającym faktem jest informacja, że na czarnym rynku można zakupić motyle, których gatunek jest pod ochroną a handel jest zabroniony od 1966 roku. Motyle te występują w Nowej Gwinei i są największymi motylami na świecie. Rozpiętość skrzydeł to około 280 mm a masa ciała często przekracza 25 gram. Występują one w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

15. Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy-ćmy.

16. Motyle są zmiennocieplne. Nie będą mogły latać jeśli ich ciało będzie miało poniżej 30 st. C. Muszą one gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka. Ciemniejsze osobniki mają łatwiej, gdyż ich ciała szybciej się nagrzewają zbierając jednocześnie siłe do dalszego lotu.

17. Owady mają wypracowany świetny poziom demaskacji przed innymi wrogami i ich drapieżnikami. Jeden z gatunków motyla potrafi swoim wyglądem przypominać uschnięty liść pokrzywy. Inne potrafią przypominać szerszenia, sowę lub zamaskować się wyglądając jak kora drzewa.

18. Mało kto wie, że motyle mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Do tego grona należą np. rusałki i zawisaki. Podczas lotu odpoczywają, rozmnażają się i wyruszają dalej w trasę. Do tej grupy należy także osetnik, którego można spotkać na naszych terenach.

19. Większości z nas kojarzy się, że jedynym pożywieniem dla motyli jest nektar kwiatów. Nie posiada on jednak wszystkich potrzebnych składników mineralnych, które te owady potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Posilają się one często odchodami zwierząt, wodą z kałuż, padliną lub zgniłym jedzeniem. Dzięki solom mineralnym jakość plemników u samca jest wysoka i pozytywnie wpływa na ich rozrodczość.

20. W zimę motyle mają możliwość przeżyć dłużej niż statystyczne 2-4 tygodnie. Podczas hibernacji są w stanie przetrwać zimę i być gotowym na wiosnę na dalsze rozmnażanie.

21. Niektóre gatunki motyli potrafią swoim piszczeniem odstraszyć skutecznie drapieżnika.

22. Najszybszy motyl potrafi lecieć z prędkością 48 kilometrów na godzinę.

23. Zraz z upływem czasu pigment zawarty w skrzydłach motyla słabnie i robią się one przezroczyste.

24. Najszybsza ćma potrafi lecieć nawet 65 kilometrów na godzinę na krótkich dystansach.

25. Pierwszym etapem życia tych owadów jest jajo, które można spotkać na liściach.

26. Motyl posiada sześć nóg i cztery skrzydła. Ich ciało podzielone jest na 3 części-głowę, klatkę piersiową i brzuch.

27. Motyl często kojarzony jest jako symbol wiosny i nadejście ciepłych dni.

28. Nie zbadano dotychczas, dlaczego ćmy lecą do światła. Nie ma naukowego wyjaśnienia tego zjawiska.

29. Wabiący zapach płci przeciwnej ćmy są w stanie wyczuć z odległości nawet pięciu kilometrów.

30. Na całym świecie żyje więcej ciem niż motyli.

Czytaj dalej: 53 Fascynujące Ciekawostki o Motylach

2 thoughts on “30 Ciekawostek Dla Dzieci o Motylach

  • nice

Komentarze są wyłączone.