10 interesujących ciekawostek dla dzieci o motylach
1. Motyle to owady o skrzydłach złożonych z cienkich łusek. Dlatego mogą one mienić się kolorami w słońcu.
2. Motyle dzieli się na wiele grup. Wyróżnić możemy podział na motyle dzienne – np. pawie oczko – i nocne – ćmy, lub na wielkość – mniejsze i większe. Oba te podziały nakładają się na siebie, może być więc motyl mniejszy dzienny, lub większy nocny.
3. Jest to jedna z liczniejszych grup owadów. Na świecie żyje ich ponad 150 tysięcy gatunków. W Polsce zaś można spotkać 3 tysiące gatunków motyli. Ponad to występują na prawie wszystkich kontynentach i wyspach na oceanie. Oprócz Antarktydy.
4. Największe motyle żyją w lasach tropikalnych. Rozpiętość ich kolorowych skrzydeł może wynosić nawet 28 centymetrów. Przy czym zwierzchnica, największy motyl w Polsce i przy okazji w Europie, ma 14 cm rozpiętości skrzydeł.
5. Małe motyli to gąsienice. Nie przypominają one w niczym dorosłych motyli, ani nie wydają się takie piękne. Jednak gąsienice zmieniają się w piękne motyle. Jest to tak zwane przepoczwarzenie.
6. Motyle odżywiają się poprzez rurkę, którą wysysają nektar kwiatowy. W ten sposób pomagają w rozprzestrzenianiu się kwiatów – na ich ciele zostaje pyłek, który zapyla kwiaty i sprawia, że wydają one nasiona.
7. Skrzydła motyli są piękne i kolorowe z różnych względów. Czasem jest to kamuflaż przed drapieżnikami – motyl stapia się z tłem i go nie widać. Czasami krzykliwe kolory oznaczają w świecie zwierząt ostrzeżenie, które odstrasza drapieżników. Czasami zaś piękne kolory skrzydeł pomagają w dobraniu się w pary u motyli.
8. Motyle nie wyglądają na szybkie owady. Są jednak takie gatunki motyli, które latają z prędkością 55 km/h.
9. Owady te lubią ciepło i światło słoneczne. Są bowiem zmiennocieplne i od tego jakie są warunki na dworze zależy ich aktywność. Jeśli jest zbyt zimno, motyle chowają się najczęściej w pniach, w dużych grupach, które utrzymują ciepło.
10. Motyle mogą migrować nawet na tysiące kilometrów.