Ciekawostki Malaga

Ciekawostki Malaga

Położona zaledwie 130 km na północ od Afryki, Malaga jest najdalej wysuniętym na południe największym miastem w Europie.

Artysta Pablo Picasso urodził się w Maladze. Casa Natal, miejsce narodzin Picassa, jest otwarte dla publiczności i prezentuje początki życia artysty w Maladze.

Muzeum Picasso, otwarte w 2003 r. w Pałacu Buenavista, prezentuje 285 dzieł Picassa podarowanych przez rodzinę.

W Maladze jest ma średnio 300 dni słońca i 50 dni deszczu rocznie.

Malaga jest jednym z najstarszych miast na świecie. Kiedy miasto zostało założone przez Fenicjan w 770 r. p. n. e., znane było jako Malaka.

Od 6 wieku p. n. e. Malaga był rządzona przez starożytną Kartagine.

Dzisiaj jeden z najbardziej ruchliwych portów morskich na Morzu Śródziemnym, Port Malaga pracuje nieprzerwanie od co najmniej 600 r. p. n. e..

Republika Rzymska przejęła kontrolę nad miastem w 218 r. p. n. e. – Malaka, jak nazywano ją po łacinie, stała się później częścią Cesarstwa Rzymskiego.

Po upadku Imperium Rzymskiego, miasto pozostawało pod rządami islamu i przez 800 lat znane było jako Malaqah.

Malaga został zdobyta przez wojska chrześcijańskie w sierpniu 1487 r.

Dziś w historycznym centrum Malagi znajduje się wiele zabytków archeologicznych i pomników epoki fenickiej, rzymskiej, arabskiej i chrześcijańskiej, które obejmują ponad 3000 lat.

Malaga szczyci się mauretańskim zamkiem Gibralfaro z XIV wieku. Oferuje spektakularne widoki na starówkę i port miasta.

Dzięki części Gór Malaga, które od północy blokują zimną pogodę, Malaga ma najcieplejsze zimy ze wszystkich europejskich miast zamieszkałych przez pół miliona lub więcej mieszkańców.

Średnia temperatura pomiędzy grudniem a lutym wynosi 17,2 st.°.

W Maladze wieją dwa rodzaje wiatru – dominujący wiatr pochodzący ze wschodu, który latem przynosi wilgotne bryzy, a zimą unosi fale. Drugi rozlewa się do miasta przez doliny lądu, upalne latem i chłodne zimą.

Sardele są jednymi z miejscowych przysmaków, smażonymi lub marynowanymi w occie, dostępnymi w większości barów i barów plażowych w mieście. Kiedy tam jesteście, spotkajcie miejscowych.

Chociaż Picasso urodził się w Maladze, mieszkał w mieście tylko przez dziesięć lat swego życia. Nie na tyle długo, by móc namalować wiele, ale wystarczająco dużo czasu, by miasto mogło w pełni wykorzystać swojego najsłynniejszego mieszkańca.

3.7/5 - (liczba ocen: 25)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.