Ciekawostki

Malaga Ciekawostki

Ciekawostki Malaga

Położona zaledwie 130 km na północ od Afryki, Malaga jest najdalej wysuniętym na południe największym miastem w Europie. Oto interesujące ciekawostki o Maladze:

Artysta Pablo Picasso urodził się w Maladze. Casa Natal, miejsce narodzin Picassa, jest otwarte dla publiczności i prezentuje początki życia artysty w Maladze.

Muzeum Picasso, otwarte w 2003 r. w Pałacu Buenavista, prezentuje 285 dzieł Picassa podarowanych przez rodzinę.

W Maladze jest ma średnio 300 dni słońca i 50 dni deszczu rocznie.

Malaga jest jednym z najstarszych miast na świecie. Kiedy miasto zostało założone przez Fenicjan w 770 r. p. n. e., znane było jako Malaka.

Od 6 wieku p. n. e. Malaga był rządzona przez starożytną Kartagine.

Dzisiaj jeden z najbardziej ruchliwych portów morskich na Morzu Śródziemnym, Port Malaga pracuje nieprzerwanie od co najmniej 600 r. p. n. e..

Republika Rzymska przejęła kontrolę nad miastem w 218 r. p. n. e. – Malaka, jak nazywano ją po łacinie, stała się później częścią Cesarstwa Rzymskiego.

Po upadku Imperium Rzymskiego, miasto pozostawało pod rządami islamu i przez 800 lat znane było jako Malaqah.

Malaga został zdobyta przez wojska chrześcijańskie w sierpniu 1487 r.

Dziś w historycznym centrum Malagi znajduje się wiele zabytków archeologicznych i pomników epoki fenickiej, rzymskiej, arabskiej i chrześcijańskiej, które obejmują ponad 3000 lat.

Malaga szczyci się mauretańskim zamkiem Gibralfaro z XIV wieku. Oferuje spektakularne widoki na starówkę i port miasta.

Dzięki części Gór Malaga, które od północy blokują zimną pogodę, Malaga ma najcieplejsze zimy ze wszystkich europejskich miast zamieszkałych przez pół miliona lub więcej mieszkańców.

Średnia temperatura pomiędzy grudniem a lutym wynosi 17,2 st.°.

W Maladze wieją dwa rodzaje wiatru – dominujący wiatr pochodzący ze wschodu, który latem przynosi wilgotne bryzy, a zimą unosi fale. Drugi rozlewa się do miasta przez doliny lądu, upalne latem i chłodne zimą.

Sardele są jednymi z miejscowych przysmaków, smażonymi lub marynowanymi w occie, dostępnymi w większości barów i barów plażowych w mieście. Kiedy tam jesteście, spotkajcie miejscowych.

Chociaż Picasso urodził się w Maladze, mieszkał w mieście tylko przez dziesięć lat swego życia. Nie na tyle długo, by móc namalować wiele, ale wystarczająco dużo czasu, by miasto mogło w pełni wykorzystać swojego najsłynniejszego mieszkańca.

Malaga jest znana z produkcji słodkiego wina malaga, które jest wytwarzane z lokalnych odmian winogron moscatel i pedro ximénez. To wino ma długą tradycję i jest eksportowane do wielu krajów na świecie.

Festiwal Filmowy w Maladze, założony w 1998 roku, jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Hiszpanii, promując hiszpańskojęzyczne filmy i twórców.

W Maladze znajduje się jedna z największych twierdz wybudowanych przez Maurów na Półwyspie Iberyjskim – Alcazaba. Ta ufortyfikowana rezydencja datuje się na XI wiek i jest doskonale zachowana jako przykład architektury wojskowej tego okresu.

Malaga była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym oblężenia przez Napoleon Bonaparte w czasie wojny na Półwyspie Iberyjskim na początku XIX wieku.

W mieście znajduje się jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Europie, Jardín Botánico-Histórico La Concepción, który został założony w 1855 roku.

Malaga jest też znana z tradycji wielkanocnych procesji, które są częścią świętowania Semana Santa. Te religijne parady są uważane za niektóre z najbardziej ekspresyjnych i barwnych w Hiszpanii.

W Maladze znajduje się ulica Marqués de Larios, która jest jedną z najbardziej eleganckich ulic handlowych w Hiszpanii, pełną sklepów, restauracji i kawiarni.

Malaga może pochwalić się własną plażą w mieście – La Malagueta, która jest popularnym miejscem wypoczynkowym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Miasto jest również siedzibą klubu piłkarskiego Málaga CF, który gra na stadionie La Rosaleda, zbudowanym w 1941 roku.

W ostatnich latach Malaga stała się również centrum technologicznym, z Andalusian Technology Park (PTA) goszczącym ponad 600 firm, stając się jednym z ważnych miejsc innowacji w południowej Europie.

W maladze znajduje się również CAC Málaga (Centro de Arte Contemporáneo), które jest jednym z najważniejszych centrów sztuki współczesnej w Europie, prezentując dzieła międzynarodowych artystów.

Co roku w sierpniu Malaga świętuje swój doroczny festiwal Feria de Málaga, z muzyką, tańcem i tradycyjnymi kostiumami, co przyciąga tłumy zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

Również w sferze naukowej, Malaga jest dumna z posiadania Muzeum Interaktywnego Muzyki (MIMMA), które umożliwia zwiedzającym interaktywne doświadczenie z różnorodnymi instrumentami muzycznymi z całego świata.