Ciekawostki

Ciekawostki o Zamościu

Zamość to jedno z najpiękniejszych miast, jakie koniecznie powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu każdy z nas. To miejsce, które przyciąga swoją niesamowitą historią, licznymi atrakcjami i wieloma bardzo interesującymi ciekawostkami, z jakimi niewątpliwie zdecydowanie warto się zapoznać.

1. Codzienny hejnał

Pierwszą ciekawostką jest fakt, że od ponad 400 lat, każdego dnia grany na ratuszowej wieży odgrywany jest hejnał na tak zwane trzy strony świata. Mówi się tak, gdyż kiedyś Zamość posiadał jedynie trzy bramy i stąd do dnia dzisiejszego panuje takie powiedzenie.

2. Apteka Rektorska

W tym aspekcie niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że stojąca w Zamościu od 1609 roku apteka, jest najstarszą działającą apteką w całym kraju.

3. Orkiestra Symfoniczna

W Zamościu w 1881 roku powstała również najstarsza w Polsce orkiestra symfoniczna, którą założył Karol Namysłowski. Warto również dodać, że stworzona została 20 lat przed Filharmonią Narodową.

4. Synagoga

Dość częstym miejscem odwiedzanym przez turystów jest znajdująca się na Starym Mieście Synagoga. Na uwagę zasługuje tu fakt, że jest to najlepiej zachowana synagoga późnorenesansowa w całej Polsce.

5. Kobiece odznaczenie orderem Virtuti Militari

Niezwykłą ciekawostką jest sytuacja z 1809 roku, gdy Joanna Żubr, jako pierwsza kobieta wytypowana została do tak honorowego odznaczenia. Interesujący jest również fakt, że to właśnie przez płeć została ostatecznie odrzucona, a w zamian zaproponowano jej nagrodę pieniężną, co ona osobiście uznała za zniewagę i ową propozycję odrzuciła.

6. Twierdza Zamość

W obecnych czasach to tylko ruiny, ale w latach 1579 – 1618, gdy została wybudowana na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

7. Akademia Zamoyska

W 1594 roku powstała tu pierwsza prywatna Akademia na terenie Rzeczypospolitej. Na uwagę zasługuje fakt, że wykładał na niej sam Stanisław Staszic.

8. Stare Miasto

Fenomen tego miejsca podkreśla niewątpliwie fakt, że w 1992 roku wpisane zostało one bowiem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

9. Legenda Stołu Szwedzkiego

Niewątpliwą ciekawostką jest organizowana w okresie wakacyjnym inscenizacja Legendy Stołu Szwedzkiego, gdzie każdy może usłyszeć historię z tym związaną, oraz krążące o tym legendy.

10. Największy obraz na świecie

Na uwagę zasługuje również fakt, że w 1994 roku Zamość trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, za stworzony w nim największy obraz świata, którego całkowita powierzchnia wyniosła 17,830 metrów kwadratowych.