Mało znane ciekawostki i informacje o Malcie

ciekawostki Malta

Malta leży na południe od Sycylii i na północny wschód od Tunezji. Jest to wybrzeże o gęstej zabudowie, plaże o bogatej historii i jeden z najmniejszych krajów Europy. Zainteresowany? Przeczytaj dalej.

Malta, oficjalnie Republika Malty, jest krajem wyspiarskim w Europie Południowej. Oto interesujące ciekawostki o Malcie, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej o tym pięknym archipelagu, znanym również pod nazwą „Serce Morza Śródziemnego”.

1. Picie wody z kranu jest bezpieczne. W większości obszarów woda z kranu jest bezpieczna do picia, chociaż większość mieszkańców woli wodę butelkowaną.

2. Większość sklepów jest otwartych przez cały dzień, od 9.00 do 19.00, podczas gdy sklepy w mniejszych wioskach są otwarte od 13.00 do 16.00. Sklepy są z reguły nieczynne w niedziele i święta.

3. Malta jest jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie ludzie jadą po lewej stronie drogi.

4. Większość Maltańczyków jest przyjazna i z natury bardzo pomocna i z przyjemnością pomoże Ci w każdej sytuacji.

5 Jest prom, który może popłynąć z Malty do Gozo. Chociaż toczą się dyskusje na temat tego, czy stały tunel czy most powinien połączyć Maltę z jej siostrzaną wyspą Gozo, to obecnie trzeba skorzystać z promu, żeby się przemieścić.

6. Gozo jest nadal stosunkowo ciche i wiejskie, a stałe połączenie może zmienić wyspę na gorsze.

7. Jaskinia Calypso jest jaskinią, o której Homer pisał w Odyseji. Sama jaskinia nie jest aż tak wspaniała, ale widok na pobliską plażę jest niesamowity.

8. Oficjalnymi językami są angielski i maltański, który brzmi trochę jak arabski.

9. Stolica Gozo – Wiktoria – znana jest również pod nazwą Rabat. Słynie z pięknej Cytadeli.

10. Ludność muzułmańska na Malcie w 1249 roku została przez cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Fryderyka II wydalona z kraju albo nawrócona na chrześcijan

11. Nacjonalistyczna Partia (PN) i Partia Pracy (PL) to dwie partie polityczne na wyspie.

12. Na Malcie aborcja jest tematem tabu.

13. Malta posiada trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz siedem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

14. Malta jest pozbawiona lasów i rzek.

15. Mdina, stara, murowana stolica kraju, dopuszcza na swoje drogi jedynie samochody mieszkańców.

16. Na Malcie zarejestrowanych jest ponad 352 tysięcy pojazdów, co jest dużą liczbą, biorąc pod uwagę około 445 tysięcy mieszkańców i stosunkowo niewielką sieć dróg. Rosnąca liczba zarejestrowanych pojazdów już teraz powoduje poważne problemy dla miejscowej ludności, a korki drogowe i brak miejsc parkingowych są obecnie poważnymi problemami.

17. Jaskinia „Ghar-Dalam”, „jaskinia ciemności”, uważana jest za najwcześniejszą zamieszkałą jaskinię na Malcie. Pozostałości w jaskini z tamtych czasów dają wgląd w ludzi, którzy żyli w jaskini tysiące lat temu.

18. W historii języka maltańskiego nie ma żadnych zapisów dotyczących okresu między rokiem 395 a 535.

19. Arabowie rządzili Maltą nie krócej niż przez dwa stulecia. Spuścizna ich rządów jest widoczna w języku maltańskim, który zawiera wiele elementów arabskich.

20. Na Malcie znajduje się również jedna z najstarszych wolnostojących budowli na świecie – siedem świątyń megalitycznych.

21. Malta to popularne miejsce kręcenia filmów wysokobudżetowych.
Sceny w filmach takich jak „Gladiator”, „World War Z”, „Kapitan Philips” czy serial „Gra tronów” były kręcone między innymi na Malcie.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *