CiekawostkiEuropa

Mało znane ciekawostki i informacje o Malcie

ciekawostki Malta

Malta leży na południe od Sycylii i na północny wschód od Tunezji. Jest to wybrzeże o gęstej zabudowie, plaże o bogatej historii i jeden z najmniejszych krajów Europy. Zainteresowany? Przeczytaj dalej.

Malta, oficjalnie Republika Malty, jest krajem wyspiarskim w Europie Południowej. Oto interesujące ciekawostki o Malcie, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej o tym pięknym archipelagu, znanym również pod nazwą „Serce Morza Śródziemnego”.

1. Picie wody z kranu jest bezpieczne. W większości obszarów woda z kranu jest bezpieczna do picia, chociaż większość mieszkańców woli wodę butelkowaną.

2. Większość sklepów jest otwartych przez cały dzień, od 9.00 do 19.00, podczas gdy sklepy w mniejszych wioskach są otwarte od 13.00 do 16.00. Sklepy są z reguły nieczynne w niedziele i święta.

3. Malta jest jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie ludzie jadą po lewej stronie drogi.

4. Większość Maltańczyków jest przyjazna i z natury bardzo pomocna i z przyjemnością pomoże Ci w każdej sytuacji.

5 Jest prom, który może popłynąć z Malty do Gozo. Chociaż toczą się dyskusje na temat tego, czy stały tunel czy most powinien połączyć Maltę z jej siostrzaną wyspą Gozo, to obecnie trzeba skorzystać z promu, żeby się przemieścić.

6. Gozo jest nadal stosunkowo ciche i wiejskie, a stałe połączenie może zmienić wyspę na gorsze.

7. Jaskinia Calypso jest jaskinią, o której Homer pisał w Odyseji. Sama jaskinia nie jest aż tak wspaniała, ale widok na pobliską plażę jest niesamowity.

8. Oficjalnymi językami są angielski i maltański, który brzmi trochę jak arabski.

9. Stolica Gozo – Wiktoria – znana jest również pod nazwą Rabat. Słynie z pięknej Cytadeli.

10. Ludność muzułmańska na Malcie w 1249 roku została przez cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Fryderyka II wydalona z kraju albo nawrócona na chrześcijan

11. Nacjonalistyczna Partia (PN) i Partia Pracy (PL) to dwie partie polityczne na wyspie.

12. Na Malcie aborcja jest tematem tabu.

13. Malta posiada trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz siedem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

14. Malta jest pozbawiona lasów i rzek.

15. Mdina, stara, murowana stolica kraju, dopuszcza na swoje drogi jedynie samochody mieszkańców.

16. Na Malcie zarejestrowanych jest ponad 352 tysięcy pojazdów, co jest dużą liczbą, biorąc pod uwagę około 445 tysięcy mieszkańców i stosunkowo niewielką sieć dróg. Rosnąca liczba zarejestrowanych pojazdów już teraz powoduje poważne problemy dla miejscowej ludności, a korki drogowe i brak miejsc parkingowych są obecnie poważnymi problemami.

17. Jaskinia „Ghar-Dalam”, „jaskinia ciemności”, uważana jest za najwcześniejszą zamieszkałą jaskinię na Malcie. Pozostałości w jaskini z tamtych czasów dają wgląd w ludzi, którzy żyli w jaskini tysiące lat temu.

18. W historii języka maltańskiego nie ma żadnych zapisów dotyczących okresu między rokiem 395 a 535.

19. Arabowie rządzili Maltą nie krócej niż przez dwa stulecia. Spuścizna ich rządów jest widoczna w języku maltańskim, który zawiera wiele elementów arabskich.

20. Na Malcie znajduje się również jedna z najstarszych wolnostojących budowli na świecie – siedem świątyń megalitycznych.

21. Malta to popularne miejsce kręcenia filmów wysokobudżetowych.
Sceny w filmach takich jak „Gladiator”, „World War Z”, „Kapitan Philips” czy serial „Gra tronów” były kręcone między innymi na Malcie.