CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Essen w Niemczech

Essen

Główne centrum przemysłowe Zagłębia Ruhry, siedziba słynnej huty stali Krupp. Essen jest centrum handlu detalicznego, węzłem kolejowym, producentem stali i energii elektrycznej.

Jego zróżnicowana baza przemysłowa obejmuje zakłady chemiczne, szklarskie, tekstylne i zakłady produkujące narzędzia precyzyjne.

Ostatnia kopalnia węgla w regionie została zamknięta w 1986 roku, a w ostatnich latach nastąpiło odejście od przemysłu ciężkiego na rzecz sektora usług i technologii.

Essen zostało zbombardowane podczas II wojny światowej, ale po 1945 roku zostało odbudowane w nowoczesnym stylu. W mieście znajduje się wiele dużych parków. Na uwagę zasługuje katedra.

Muzea obejmują Muzeum Folkwang, w którym znajduje się sztuka XIX i XX wieku, oraz Muzeum Zagłębia Ruhry, z historią naturalną, sztuką i zbiorami kultury.

Essen szczyci się uznaną orkiestrą filharmoniczną

Red Dot Design Award to międzynarodowa nagroda w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, otrzymująca co roku dziesiątki tysięcy zgłoszeń na całym świecie. Nagroda obejmuje kilka dziedzin projektowania produktów, takich jak sprzęt AGD, narzędzia, przenośny sprzęt elektroniczny, pojazdy i meble.

Na początku lat 70-tych XIX wieku Alfred Krupp ze słynnej rodziny przemysłowców wybudował 269-pokojową willę na 20 hektarach ziemi nad Zagłębiem Ruhry. Krupp sam był zaangażowany w najdrobniejsze szczegóły projektu tej rezydencji.

Miasto jest czwartym co do wielkości miastem w najbardziej zaludnionym kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii, a jego liczba ludności wynosząca około 589 tys. czyni z niego również dziewiąte co do wielkości miasto Niemiec, jak również trzecie co do wielkości miasto Nadrenii po Kolonii i Düsseldorfie.

Essen jest siedzibą kilku władz regionu i ośmiu ze 100 największych niemieckich korporacji pod względem obrotów, w tym trzech korporacji DAX.

Miasto jest często uważany za stolicę energetyczną Niemiec, z E.ON i RWE, największymi niemieckimi dostawcami energii, z obiema siedzibami głównymi w Essen.

Essen znany jest również z nagrody Red Dot za wzornictwo produktów przemysłowych i wpływu na sztukę za pośrednictwem szanowanego Folkwang University of the Arts i Zollvereverevere.

Essen to mekka planszówkowiczów. Odbywają się tutaj targi gier Spiel. Jest to największa impreza tego typu w Europie. W kilku grach planszowych znajdziemy odwołania do Essen. W Pandemii, w Dominionie, w promce do 7 Cudów Świata: Pojedynek widać Messe, czyli halę targową, w której odbywają się targi, czy Wsiąść do Pociągu: Europa.

Założone około 845 roku Essen pozostało małym miasteczkiem w strefie wpływów ważnego księstwa Essen Abbey aż do początku industrializacji. Miasto stało się wówczas – zwłaszcza za pośrednictwem huty żelaza rodziny Kruppów – jednym z najważniejszych ośrodków węgla i stali w Niemczech.

Bauhaus Coal Washery w kompleksie został przekształcony w muzeum dla całego zagłębia przemysłowego Zagłębia Ruhry.