14 ciekawostek o najkrótszym dniu w roku
Najkrótszy dzień w roku, który w Polsce przypada na 21 lub 22 grudnia, to dzień, w którym najkrócej mamy do czynienia z promieniami słonecznymi. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Najkrótszy dzień w roku w naszym kraju ma miejsce podczas przesilenia zimowego i jest to jednocześnie pierwszy dzień astronomicznej zimy.
2. Najkrótszy dzień w roku jest jednocześnie dniem, w którym Słońce wkracza w znak Koziorożca. Osoby urodzone dzień wcześniej mają znak Strzelca, a osoby urodzone po 20 stycznie są Wodnikami.
3. Najkrótszy dzień w Polsce trwa około siedmiu godzin, ale wiele w tym wypadku zależy od tego w jakim dokładnie miejscu robiony jest pomiar.
4. Data najkrótszego dnia w roku jest ruchoma, podobnie jak to ma miejsce w przypadku daty przesilenia wiosennego. Jest ona zależna od roku przestępnego lub nieprzestępnego.
5. Jeśli chodzi o długość trwania dnia, to największy wpływ na ten czynnik ma nachylenie osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny orbity oraz jej ruchu wokół Słońca. W związku z tą zmianą Słońce oświetla znacznie mniejszą część naszej planety, a w rezultacie dni zimą są krótsze.
6. Miejsca, w którym wykonywany jest pomiar, również ma wielki wpływ na zapisy dotyczące długości dnia. Na przykład naturalnym jest to, że na wschodzie słońce zauważane jest wcześniej niż na zachodzie.
7. Na równiku dzień i noc mają zawsze mniej więcej tę samą długość. Na półkuli północnej dzień jest krótszy, a z kolei na południowej znacznie dłuższy. Różnice te są skutkiem zależności, jakie zachodzą między położeniem Ziemi w stosunku do Słońca.
8. Przesilenie zimowe to określenie używane w stosunku do wędrówki Słońca po zwrotniku Koziorożca. Aby doszło do przesilenia grudniowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie Słońce musi być w zenicie, a także znajdować się w zwrotniku Koziorożca.
9. W większości kultur na całym świecie przesilenie zimowe od wieków było powodem do świętowania ponownych „narodzin Słońca”. W starożytnym Rzymie z tej okazji obchodzono Saturnalia, w Persji Noc Yalda, a z kolei u Słowian tak zwane Święto Godowe.
10. Na początku naszej ery przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku przypadały na 25 grudnia, a wielu badaczy uważa, że to właśnie był czynnik decydujący o tym, że Boże Narodzenie zaczęto obchodzić tego dnia.
11. Święto Godowe, znane również jako Szczodre Gody, przypadało na dzień przesilenia zimowego. Dzieci tego dnia otrzymywały drobne prezenty, ale celebrowano również duchy zmarłych przodków. Najpewniej właśnie z tego połączenia wzięło się zostawianie pustego miejsca przy stole wigilijjnym dla niespodziewanego gościa.
12. W Polsce do dzisiaj istnieją wyznania, które odwołują się do slowiańskich wierzeń, i celebrują święta w dniu przesilenia zimowego oraz w najkrótszy dzień w całym roku.
13. W najkrótszy dzień w roku Słońce znajduje się aż cztery razy niżej niż w najdłuższy dzień.
14. Najkrótszy dzień w roku odbija się na samopoczucie wielu ludzi. Tego dnia wzrasta liczba popełnianych samobójstw.