Ciekawostki

Szokujące ciekawostki, fakty oraz informacje o trzęsieniach ziemi

trzęsienie ziemi

Alaska ma więcej trzęsień ziemi niż jakikolwiek inny stan w USA.

Sejsmometry służą do pomiaru wielkości trzęsień ziemi. Jest mało prawdopodobne, abyś poczuł trzęsienie ziemi o sile 3, ale trzęsienie ziemi o sile 6 może potencjalnie spowodować duże szkody.

Szkody spowodowane przez trzęsienia ziemi zależą również od ich głębokości.

Najbardziej gwałtowne trzęsienie ziemi kiedykolwiek zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych miało miejsce w Anchorage na Alasce w marcu 1964 roku. Zmierzono 8,4 w skali Richtera. Zginęło ponad 100 osób.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło japoński region Tohoku 11 marca 2011 roku, miało siłę 9,0 i zabiło ponad 15 tysięcy osób.

W mitologii hinduistycznej, Ziemia utrzymywana jest na miejscu przez osiem gigantycznych słoni, wszystkie zbalansowane na grzbiecie żółwia, który sam stoi na zwojach węża. Jeśli którekolwiek z tych zwierząt się przesunie lub poruszy, nastąpi trzęsienie ziemi.

Trzęsienie ziemi pod oceanem może spowodować tsunami, które przemieszcza się na zewnątrz we wszystkich kierunkach do 970 km na godzinę. Kiedy tsunami dociera do linii brzegowej, nagle wybija się na wysokoś ć ponad 30 metrów powodując ogromne zniszczenia.

Słabsze trzęsienie ziemi może spowodować więcej szkód i śmierci niż silniejsze trzęsienie ziemi, jeśli jego epicentrum znajduje się w dużych miastach lub w ich pobliżu.

Trzęsienie ziemi w A.D. 1201 we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego zostało określone jako najgorsze trzęsienie ziemi w historii i pochłonęło około miliona istnień ludzkich.

Po trzęsieniu ziemi o sile 8,1 stopnia w Nowym Madrycie, Missouri w 1811 r., wstrząsy wtórne trwały dłużej niż rok.

Trzęsienia ziemi są spowodowane przez ruchy płyt tektonicznych, a jest 18 płyt tektonicznych.

Typowe trzęsienie ziemi trwa poniżej minuty.

Około 90% szkód w trzęsieniu ziemi w Kalifornii w 1906 r. było spowodowane pożarami spowodowanymi przez pęknięte rury gazowe. San Francisco płonęło przez trzy dni i noce.

Prawie 2000 lat temu chiński astronom o imieniu Zhang Heng (A.D. 78-139) wynalazł pierwszy na świecie detektor trzęsień ziemi. Potrafiłby on wykryć trzęsienia ziemi oddalone o ponad 600 km.

Prawie 80% największych trzęsień ziemi ma miejsce w pobliżu „Pierścienia Ognia”, który jest regionem w kształcie podkowy na Pacyfiku, gdzie spotykają się liczne płyty tektoniczne. Drugim najbardziej narażonym na trzęsienia ziemi obszarem jest region Alpide Belt, który obejmuje takie kraje jak Turcja, Indie i Pakistan.

Trzęsienia ziemi obejmują potężny ruch skał w skorupie ziemskiej. Szybkie uwalnianie energii tworzy fale sejsmiczne, które przemieszczają się przez Ziemię.

Naukowcy wykorzystują różne prędkości fal sejsmicznych, aby zlokalizować epicentrum trzęsień ziemi. Punkt na powierzchni bezpośrednio nad miejscem pochodzenia trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi może spowodować lawinę lub osunięcie się ziemi, powodując, że śnieg, skały i błoto rozbijają się z góry.

Naukowcy przewidują, że w ciągu najbliższych 30 lat, Kaliforńczycy mają 65 procent szans na przeżycie trzęsienia ziemi o wielkości 7 lub większej.

Informacja na temat przyszłych trzęsień ziemi pochodzi z badania wzorów poprzednich trzęsień ziemi.

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim z 2004 roku uwolniło na trzy dni wystarczającą ilość energii, aby zasilić wszystkie domy w Stanach Zjednoczonych.

W mitologii japońskiej za trzęsienia ziemi odpowiada gigantyczny sum zwany Namazu.

Wstrząsy wtórne występują, ponieważ przesunięta linia uskoków i skorupa dostosowują się do skutków głównego trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi z 16 grudnia 1811 roku spowodowało, że część rzeki Mississippi spływa do tyłu.

W krajach podatnych na trzęsienia ziemi, takich jak Japonia, ważne jest, aby budować domy i budynki, które dobrze reagują na trzęsienia ziemi. Dobre praktyki inżynieryjne mogą pomóc w powstrzymaniu zawalania się budynków pod wpływem dużych trzęsień ziemi.

Trzęsienia ziemi mogą wystąpić w każdych warunkach pogodowych i mogą spowodować ogromne fale w oceanie zwane tsunami.

Piramida Transamerica w San Francisco została zaprojektowana tak, aby była dwukrotnie mocniejsza niż wymagają tego przepisy budowlane. Jej kształt i struktura sprawiają, że jest odporna na trzęsienia ziemi.

Księżyc doświadcza również trzęsień ziemi.

Kształt pagody znany jest z odporności na uszkodzenia spowodowane trzęsieniami ziemi.

Płyty tektoniczne poruszają się o mniej niż 17 cm rocznie. Jednak ruch płyty tektonicznej o zaledwie 20 cm wystarczy, aby spowodować poważne trzęsienie ziemi, takie jak trzęsienie ziemi o sile 6,9 Kobe w 1995 r.

Trzęsienie uważane jest za poważne, gdy rejestruje więcej niż 7,0 w skali wielkości momentu.

Najwyższe tsunami spowodowane trzęsieniem ziemi miało miejsce w Japonii w 1771 roku. Tsunami o wysokości 85 metrów uderzyło w wyspę Ishigaki.

Trzęsienia ziemi są spowodowane głównie uskokami geologicznymi, ale mogą być również spowodowane osuwiskami ziemi, próbami nuklearnymi, próbami minowymi i aktywnością wulkaniczną.

W starożytnej Grecji ludzie wierzyli, że bóg morza, Posejdon, spowodował trzęsienia ziemi. Kiedy był zły, Posejdon uderzył w ziemię swoim trójząbem i rozpoczął trzęsienie ziemi.

Więcej trzęsień ziemi ma miejsce na półkuli północnej niż na półkuli południowej.

Każdego roku dochodzi do ponad 150 tysięcy trzęsień ziemi, jednak tylko około 75 z nich jest na tyle silne, że mogą być odczuwalne przez ludzi.

Największym odnotowanym trzęsieniem ziemi na świecie było trzęsienie ziemi o sile 9,5 w Chile 22 maja 1960 roku.

Najgorszy na świecie osuwisko ziemi rozpoczęte trzęsieniem ziemi miało miejsce w 1920 roku w prowincji Kansu w Chinach. W wyniku osunięcia ziemi zginęło około 200 000 osób.

Trzęsienie ziemi z 2004 roku, które miało miejsce na Oceanie Indyjskim niedaleko Sumatry w Indonezji, wywołało serię tsunami, które zabiło ponad 200000 ludzi w 14 krajach.

Wnętrze Antarktydy doświadcza trzęsień ziemi, ale trzęsienia te występują na tafli lodu, a nie na samej ziemi.

Najgorsza lawina wywołana trzęsieniem ziemi miała miejsce w Peru w 1970 roku. O godz. 15:23 doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,9 stopni w skali Richtera. Trzęsienie ziemi trwało 45 sekund. Na skutek wstrząsów powstała lawina, która zakryła miasteczko Yungay. Zginęło 66 000 osób, 25 000 uznano za zaginionych, a 200 000 zostało rannych.