Ciekawostki

Orangutany – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

twarz orangutana

Orangutany to małpy nadrzewne, spędzające na drzewach niemal całe życie. To niezwykłe zwierzęta należące do rodziny człekokształtnych i wobec tego można u nich zaobserwować sporo wspólnych cech z człowiekiem. Niestety należą do gatunku, który ma realną szansę na wyginięcie. Ich sytuacja jest od pewnego czasu krytyczna z powodu wyniszczania ich naturalnego środowiska i likwidowania siedlisk.

Dużą rolę w tym procesie odgrywa wycinka lasów, która powoduje, że nie mają gdzie się podziać. Orangutany należą do zwierząt wybitnie inteligentnych. Wśród wszystkich naczelnych odznaczają się najwyższym ilorazem inteligencji i są najbardziej zbliżone do człowieka.

orangutan

Wielu naukowców uparcie twierdzi, że obserwowanie tych niesamowitych zwierząt jest czymś w rodzaju wędrówki w czasie, dzięki której będzie można zrozumieć przodków człowieka. Badania dowodzą, że człowiek pierwotny mógł funkcjonować w bardzo podobny sposób.

Na świecie istnieje kilka organizacji, które każdego dnia walczą o to, aby zapewnić zwierzętom najlepszy byt. Ich egzystencja w największej mierze zależy od tego, do czego jeszcze posunie się człowiek. Dzięki organizacjom problem związany z zagrożeniem wyginięcia jest bezustannie nagłaśniany.

1. Orangutany prawie całe życie spędzają na drzewach, które dają im schronienie i stanowią doskonały punkt widokowy umożliwiający szybkie zlokalizowanie wroga i zagrożenia. Poruszają się po drzewach metodą zwaną brachiacją, która w praktyce oznacza zgrabne przeskakiwanie z gałęzi na gałąź.

rodzina orangutanów

2. Głową rodziny na ogół jest samica będąca seniorką rodu. W hierarchii całej rodziny jest najważniejszym osobnikiem, choć musi uważać na osobniki starające się o przejęcie sterów. Wszelkie wyskoki są niwelowane, choć zdarza się, że silniejszy samiec przejmuje kontrolę nad całym stadem.

3. Dorosłe osobniki potrafią osiągnąć ponad dwa metry wzrostu. Ich przednie łapy są tak długie, że dotykają ziemi nawet, gdy stoją całkowicie wyprostowane. Orangutany posiadają lekko rudawą sierść, która nie pokrywa jednak pysk małp. Przeciętny orangutan potrafi dożyć nawet 40 lat w warunkach naturalnych. Wiek też może się znacząco wydłużyć w przypadku orangutanów znajdujących się pod ścisłym nadzorem człowieka.

4. Ciąża orangutanów trwa około 270 dni i na ogół rodzi się tylko jedno młode, które pozostaje pod opieką matki do ukończenia 8 lat. Wówczas staje się samodzielnym członkiem rodziny, który jest już wystarczająco przystosowany do życia w naturalnym środowisku. Samice to nad wyraz opiekuńcze mamy, które poświęcają swoim maleństwom bardzo dużo uwagi i czasu.

małpa

5. Mówi się, że orangutany należą do naczelnych u których można dostrzec najwięcej ludzkich cech. Są niezwykle przyjacielskie, towarzyskie i empatyczne. Zauważono, że dorosłe osobniki dyskretnie zakradają się do ośrodków, w których znajdują się osierocone orangutany i nawiązują z nimi kontakt. Dzięki temu młode nawet będąc w zamknięciu mają szansę posmakować życia w środowisku naturalnym i oswoić się z obecnością innych i nieznanych im osobników.

6. Założenie nowego siedliska zawsze wiąże się z zorganizowaniem własnego rewiru, po którym będą poruszały się wyłącznie osobniki z danego stada. Dominujący samiec ściąga na swój rewir samice, które w tym momencie stają się jego własnością. W takiej sytuacji samce z innych stad nie mają prawa zbliżyć się do takiej samicy.

7. Orangutany uwielbiają jeść. Można powiedzieć, że nie rozstają się z przekąskami. Do ich ulubionych posiłków należą dzikie figi, choć nie pogardzą również termitami, liśćmi, nasionami, jajami ptaków i owadami. Do niedawna uważano również, że chętnie żywią się liśćmi draceny, choć wnikliwe obserwacje dowiodły, że orangutany co prawda zbierają liście tej rośliny, ale tylko po to, aby wcierać je sobie w skórę. To kolejny dowód na to, że zwierzęta te są nad wyraz inteligentne, ponieważ samodzielnie odkryły, że rośliny te posiadają właściwości uśmierzające ból.

małpa nadrzewna

8. To niezwykle emocjonalne zwierzęta, które podobnie jak człowiek potrafią okazywać uczucia. Dokładnie wiadomo, kiedy orangutan się smuci, kiedy jest zmartwiony, a kiedy się cieszy. Samice bardzo chętnie z dostępnych w naturze materiałów wytwarzają zabawki dla swoich maleństw. Badania naukowców dowiodły również, że orangutany mają zdolność przewidywania i potrafią myśleć perspektywistycznie.

9. Malajskie określenie orangutana oznacza „leśny człowiek”. Nic w tym dziwnego. Sylwetka wyprostowanego orangutana faktycznie przypomina sylwetkę człowieka. Potwierdzono także, że nasze genomy pokrywają się w 97% i wobec tego orangutany są nam najbliższe pod każdym względem spośród wszystkich zwierząt.

10. Orangutany do komunikacji praktycznie w ogóle nie używają aparatu mowy. Takie sytuacje zdarzają się w sytuacjach wyjątkowych, np. kiedy trzeba zaalarmować resztę stada o zbliżającym się zagrożeniu. Na co dzień jednak orangutany najchętniej i najsprawniej komunikują się za pomocą gestów. Doskonale je odczytują, zwłaszcza w stadzie, w którym zdążyły już stworzyć pewien układ kodów.