Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o Merkurym

merkury

Merkury, planeta Układu Słonecznego. Ósma pod względem wielkości i masy. Bliskość Słońca i jego małostkowość sprawiają, że jest najbardziej nieuchwytna z planet widocznych dla nieuzbrojonego oka.

Zobacz też -> Ciekawostki o planetach

Pomimo trudności w jego zobaczeniu, Merkury było znane przynajmniej przez czasy sumeryjskie, jakieś 5000 lat temu. W Grecji klasycznej nazywano ją Apollo, gdy pojawiła się jako gwiazda poranna tuż przed wschodem słońca i Hermes, grecki odpowiednik rzymskiego boga Merkurego, gdy pojawiła się jako gwiazda wieczorna tuż po zachodzie słońca.

Hermes był szybkim posłańcem bogów, a nazwa planety jest więc prawdopodobnie odniesieniem do jej szybkich ruchów względem innych obiektów na niebie.

Nawet w nowszych epokach wielu obserwatorów nieba przez całe swoje życie nie widziało nigdy Merkurego. Przypuszcza się, że Mikołaj Kopernik, którego heliocentryczny model nieba w XVI wieku wyjaśnił, dlaczego Merkury i Wenus zawsze pojawiają się w bezpośredniej bliskości Słońca, wyraził żal na łożu śmierci, że sam nigdy nie spojrzał na planetę Merkury.

Merkury jest dopiero drugą najgorętszą planetą. Wenus, choć bardziej oddalona od Słońca niż Merkury, w rzeczywistości doświadcza wyższych temperatur. Dzieje się tak dlatego, że Merkury nie posiada atmosfery regulującej temperaturę i powoduje najbardziej ekstremalne zmiany temperatury ze wszystkich planet.

Duża część Merkurego mogła być pokryta suchą lawą. Północne równiny planety wydają się gładkie, ponieważ lawa mogła wylewać się na powierzchnię, wygładzając ją w miarę jej przemieszczania. Chociaż naukowcy nie widzą teraz aktywności wulkanicznej na powierzchni Merkurego, wielu uważa, że mogłoby to być dobrym wyjaśnieniem tego, jak wygląda dziś planeta.

Merkury jest najmniejszą planetą w układzie słonecznym o średnicy 4879 km i jest jedną z pięciu planet, które są widoczne gołym okiem.

Po Ziemi, Merkury jest drugą najgęstszą planetą. Pomimo niewielkich rozmiarów Merkury jest bardzo gęsta, ponieważ składa się głównie z metali ciężkich i skał – głównych cech charakterystycznych dla planet lądowych.

Atmosfera planety jest tak cienka, że naukowcy mają dla niej inną nazwę: egzosfera. Księżyc i inne ciała w układzie słonecznym również mają egzosfery, być może czyniąc go najbardziej powszechnym rodzajem atmosfery w układzie słonecznym.

Merkury nie doświadcza żadnych pór roku. Oś Merkurego ma najmniejsze nachylenie spośród wszystkich innych planet, co skutkuje brakiem pór roku na jej powierzchni.

Nawet jeśli Merkury jest planetą najbliższą słońcu, jego powierzchnia może być nadal bardzo zimna. Temperatura w ciągu dnia może osiągnąć 450 stopni Celsjusza, ale w nocy temperatury mogą spaść nawet do minus 170 stopni Celsjusza. Wahania te równają się wahaniom temperatury o wartości ponad 600 stopni Celsjusza, największej spośród wszystkich planet w układzie słonecznym.

Merkury nosi imię posłańca bogów rzymskich, który w mitologii greckiej znany jest również jako Hermes. Wynika to z szybkości, z jaką Merkury orbituje wokół Słońca i szybkości, z jaką rzymskie bóstwo Merkury było w stanie dostarczyć wiadomości.

Żelazny rdzeń rdzenia rtęci pochłania około 75 procent promienia planety. Ogromny rdzeń ma w sobie więcej żelaza niż jakakolwiek inna planeta w układzie słonecznym.

Merkury nie ma księżyców ani pierścieni z powodu niskiej grawitacji i braku atmosfery.

Kiedyś uważano, że planeta zwana Vulcan istniała pomiędzy orbitą Merkurego i Słońca – jednak nigdy nie znaleziono istnienia takiej planety.

Astronomowie nie zdawali sobie sprawy, że Merkury jest planetą aż do 1543 roku, kiedy to Kopernik opublikował swój słoneczny model Układu Słonecznego – stawiając Słońce w centrum Układu Słonecznego, a nie jak wcześniej sądzono centrum Ziemi.

Na planecie znajduje się zaledwie 38% grawitacji na Ziemi. Oznacza to, że Merkury nie jest w stanie utrzymać atmosfery, którą posiada, a zamiast tego jest wietrzona przez wiatry słoneczne. Jednak te same wiatry słoneczne przynoszą również nowe gazy, rozpad promieniotwórczy i kurz z mikrometeorytów – uzupełniając atmosferę.

Merkury przemierza około 180.000 km/h wzdłuż swojej eliptycznej orbity. Planecie zajmuje tylko 88 dni na Ziemi, aby całkowicie orbitować wokół słońca.

Naukowcy uważają, że w kraterach Merkurego znajduje się lód. Północny i południowy biegun planety są zimne i zacienione, co może pozwolić im zatrzymać lód wodny. Meteoryty i komety mogły dostarczyć lód do tych obszarów, lub para wodna z Merkury mogła przesączyć się i zamarznąć.

Orbita Merkurego jest raczej elipsą niż okrągłą. Według naukowców i astronomów ma ona najbardziej ekscentryczną orbitę w układzie słonecznym i najmniej okrągłą ze wszystkich planet.

Naukowcy uważają, że ogromna asteroida uderzyła w Merkury około 4 miliardów lat temu, tworząc gigantyczny krater o szerokości około 1545 km. Nazywany Basenem Caloris, krater mógł zmieścić w sobie cały stan Teksas. Naukowcy obliczyli, że asteroida, która stworzyła krater , musiała mieć szerokość około 100 km.

Czytaj dalej: Ciekawostki o planecie Merkury dla dzieci