Ciekawostki

20 ciekawostek ekologicznych dla dzieci

roślinka

Dbałość o nasze środowisko powinna stać zawsze na pierwszym miejscu, w rankingu spraw ważnych i ważniejszych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej je zatruwamy tym jesteśmy słabsi i bardziej chorzy. Wycinka lasów, rozrzucone wszędzie plastikowe torby po zakupach, niedopałki papierosów i puszki sprawiają, że nasza Matka Ziemia staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a to głównie prowadzi do upadku cywilizacji i zdrowia przyszłych pokoleń. Przecież nie chcemy żeby nasze dzieci były narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Aby podnieść świadomość najmłodszych na temat ekologii, świetnym sposobem jest przedstawienie im np. ciekawostek ekologicznych.

1. Czy wiesz, że jedna szklana przetworzona butelka, pozwala zaoszczędzić energię równą świeceniu przez 4h, 100 watowej żarówki? Jest to niesamowite, ponieważ tak mała rzecz jak butelka potrafi sprawić, że oszczędzamy energię.

2. By wyprodukować tonę papieru, trzeba pozbawić życia ok. 18 drzew. Często będąc w szkole marnujemy kartki papieru, które później lądują w koszu. A by pozyskać nowe, nadal są ścinane kolejne drzewa.

3. Czy wiesz, że plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat? Jeśli wyrzucimy ją w lesie dopiero po 500 latach ślad po niej zaginie.

4. Nieumyślnie wrzucane odpady plastikowe do rzek i oceanów powodują, że giną ssaki wodne i ptaki. Jest to niebagatelna liczba 2 milionów rocznie. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy mieć na uwadze żeby pod żadnym pozorem nie wrzucać do wody śmieci.

5. 6 puszek wyprodukowanych metodą recyklingu, pozwala na zaoszczędzenie 1 litra benzyny.

6. Produkty, które są w 100% szklane, nadają się do ponownego recyklingu i użycia po raz kolejny. Jest to świetna sprawa, ponieważ nasze środowisko nie cierpi na tym, a zyskuje. Dlatego gdy pijesz sok ze szklanej butelki oddawaj ją w sklepach do ponownego recyklingu. Dzięki temu chronisz naszą Matkę Naturę przed rozkładem kilkusetletnim.

7. Wszystkie duże miasta w Polsce, podczas zwykłego dnia wysyłają na wysypiska śmieci ok. 100 ciężarówek z odpadami.

8. Gdy ktoś wyleje choćby 1 litr oleju silnikowego do rzeki, jest on w stanie zanieczyścić ok. 1 miliona litrów wody. Musimy mieć baczenie na to, że później my tą wodę pijemy.

9. Ocieplenie klimatu w 2050 roku, może spowodować, że wybrzeża Wielkiej Brytanii zaleje woda. Wszystko to przez nieszanowanie przez człowieka naszego środowiska.

10. WHO ogłosiło do opinii publicznej, fakt iż 75% zgonów następuje wskutek zatrucia środowiska oraz nieprawidłowego sposobu życia.

11. Aż 2/3 mieszkańców świata oddycha powietrzem zatrutym przez smog. Na dłuższą metę niestety zdrowie tych osób będzie bardzo zagrożone, a nawet życie.

12. Czy wiesz, że wokół ziemi krąży 10 tysięcy satelitów? Nikt nie spodziewałby się, że jest ich tak wiele. Jednak wiele niestety nie działa.

13. Śmieci, które lądują w Twoim koszu prawie w 50% są to odpadki nadające się na kompost. Dzięki własnemu kom postnikowi, będziemy mogli sadzić owoce i warzywa na odpowiednio nawożonym gruncie. Jest to niezwykła bomba witaminowa dla naszych roślin.

14. Recykling jednej metalowej puszki to 3 godzinne oglądanie telewizji.

15. Przetworzony wcześniej papier można z powodzeniem wykorzystać do izolacji oraz urządzania domu. Świetnie izoluje podłogę.

16. Przez fakt, iż teraz wszystko pakowane jest w pojedyncze plastikowe opakowania, aż 1/3 wszystkich śmieci to opakowania po produktach żywnościowych. Codziennie na wysypiska śmieci trafia ich taka ilość, że przeciętny polak nie uwierzyłby, póki by tego nie zobaczył.

17. Przetworzenie puszki na nową trwa ok. 6 tygodni. Jest to praktycznie 2 miesiące, więc jeśli kupujesz napój w puszce, zastanów się dwa razy, czy nie lepiej kupić go w szklanej butelce. Szklane butelki dzięki recyklingowi, używane są wielokrotnie, dzięki czemu zaoszczędzamy czas i mniej zaśmiecamy środowisko, w którym żyjemy.

18. Cały strój narciarski może zostać stworzony z przetworzenia 26 plastikowych butelek. Jest to niesamowicie dużo pracy i energii osób pracujących w ten sposób
.
19. Śmieci trafiające na wysypisko śmieci, zostają na nim ok. 30 lat. Jest to bardzo długi okres czasu. Wysypiska śmieci położone za miastami, są to miejsca, które straszą swym wyglądem i zapachem. Góry śmieci aż kotłują się ze wszystkich stron tworząc przy tym wielki zamęt i bałagan.

20. Czy wiesz, że ilość wyrzucanego przez nas drewna i papieru starcza na ogrzanie ok. 50 milionów domów przez 20 lat? Jest to niesamowicie dużo i długo, ale może dzięki temu zdamy sobie sprawę jak marnujemy każdą kartkę papieru, często nawet niezapisaną wyrzucamy do kosza nie zważając, że zaraz sięgamy po nową robiąc z nią to samo.