Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki dla dzieci o Konikach morskich

Konik morski, znany również jako pławikonik, jest rodzajem ryby, ale bardzo różni się wyglądem od innych ryb. Najliczniej występuje w ciepłych oceanach i chociaż można go również znaleźć między innymi w wodach słodkich.

Ma kędzierzawy ogon, który można zaplątać, może się do niego przyczepić plankton, mogą się do niego przyczepić również jaja rybne i larwy. Odżywiają się, wysysając pokarm przez rurkowe usta. Żywią się przede wszystkim planktonem, małymi rybkami czy też skorupiakami.

Dużo osób uważa, iż wysuszone i sproszkowane pławikoniki są w stanie pomóc między innymi w leczeniu bólów brzucha. Koniki morskie często wykorzystywane są jako dekoracja dla domowych akwariów. Gatunek jest zagrożony wyginięciem, dlatego też został wpisany na listę.

Wykorzystywane są w medycynie chińskiej, japońskiej czy też koreańskiej. Wykorzystywane są one w leczeniu układu oddechowego oraz impotencji. Koniki morskie mają różną barwę. Dzięki czemu są najbardziej atrakcyjnymi żyjątkami występującymi w oceanach. Wyglądem przypominają one pływające konie. Nie są jadalne przez ludzi.

Ciekawostki o konikach morskich:

1. Samiec

Samiec konika morskiego ma torbę hodowlaną, w której samica składa jaja, czyli rybie jaja. Następnie ikrą opiekuje się ojciec, który wkłada je do worka do wyklucia, co trwa około 6 tygodni.

2. Medycyna alternatywna

Eksperci w dziedzinie medycyny alternatywnej wykorzystują te ryby do leczenia chorób układu oddechowego, układu moczowego i impotencji.

3. Koń szachowy

Ich kształtem przypomina konia szachowego,

4. Pławikonik

Pławikonik potrafi wtapiać się w otoczenie zmieniając swój kolor, kształt i wielkość. To sprawia, że jest niewidoczny.

5. Pływają wolno

Pływają bardzo wolno (prędkość ok. 15m/h),

6. Karłowaty i malajski

Konik morski karłowaty 2,5 cm: Konik morski malajski 25 cm,

7. Wielkość

karłowaty konik morski mierzy 2,5 cm: malajski konik morski 25 cm,

8. Samice

„odwrotny ” podział ról nad opieką nad młodymi prowadzi do sytuacji , że to samice rywalizują o samce,

9. Wielkie kraby

Koniki morskie są ościste dlatego są pożywieniem tylko dla wielkich krabów,

10. Cena za konika

Cena za jednego konika waha się nawet do 400 zł, to bardzo dużo,