Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Czyngis-chan

Czyngis-chan
źródło: Wikipedia

Czyngis-chan był założycielem imperium mongolskiego i przeszedł do historii jako jeden z największych morderców wszech czasów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. W XIII wieku Czyngis-chan podbił wielką część Azji Środkowej i Europy Wschodniej, a w związku z tym jego imperium rozciągało się od środkowej Rosji aż po Chiny.

2. Podczas wyprawy na tereny obecnego Iranu, Turkmenistanu i Uzbekistanu Czyngis-chan zachowywał się wyjątkowo bezwzględnie, mordując nawet kobiety i dzieci. W wyniku mongolskich podbojów mogło zginąć w sumie nawet 40 milionów osób.

3. Oficjalnie mówiono o tym, że wódz zmarł wskutek ran odniesionych w walce. Nieoficjalna wersja była taka, że zmarł w trakcie stosunku seksualnego.

4. Według przekazów Czyngis-chan miał jasne oczy i rude włosy, co świadczy o tym, że jego potomkowie przybyli do Mongolii z Europy.

5. Czyngis-chan miał dziesięć lat, kiedy zawarł pakt braterstwa ze starszym o rok Dżamuką, przyszłym wodzem Dżadżiarytów. W tym samym czasie wraz ze swoim bratem zabił drugiego brata. Był bezwzględny od najmłodszych lat.

6. Wiemy dziś, że pierwszą żoną wodza była Borte. Trudno oszacować, ile żon miał później, ale według przekazów było ich wiele. Z każdą z nich miał dzieci, jednak dziedziczyć mogła tylko czwórka dzieci z pierwszego małżeństwa.

7. Czyngis-chan jest bardzo popularnym bohaterem kulturowym. Powstało o nim mnóstwo filmów takich, jak „Zdobywca” czy „Czyngis-chan”. Stał się również bohaterem popularnych gier komputerowych.

8. 1206 roku był punktem zwrotnym w historii Mongolii oraz całego świata, ponieważ to właśnie wtedy armie mongolskie po raz pierwszy były gotowe, aby opuścić swoje stepy i wyruszyć na podbój.

9. Czyngis-chan zasłynął z wielu cytatów, które przez wieki inspirowały innych dowódców. Powiedział na przykład, że „W wyprawie najważniejsze jest to, aby doprowadzić ją do końca” czy też, że „Moje życie okazało się zbyt krótkie, aby zawładnąć całym światem”.

10. Czyngis-chan wychowywał się w bardzo skromnych warunkach i od dziecka marzył o splendorze, chwale i bogactwie.