Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek codziennych

ciekawostki codzienne

Otaczający nas świat jest pełen niesamowitych i zabawnych faktów, które sprawiają że jest on stymulującym i inspirującym miejscem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nowych zadziwiających rzeczy poniżej znajdziesz listę 10 ciekawostek, które zrobią na Tobie ogromne znaczenie.

1. Na świecie rodzi się coraz więcej bliźniąt. Według badań ilość średnia ilość bliźniąt zwiększyła się o jedną trzecią od lat 80, z 9 do 12 na 1000 porodów. Oznacza to że jedno na 42 dzieci jest bliźniakiem. Zjawisko to jest prawdopodobnie związane z coraz późniejszym wiekiem matek oraz częstszym stosowaniem zapłodnienia in-vitro.

2. Na naszej planecie występują trzęsienia ziemi, a czy wiedziałeś że również księżyc ma własne wstrząsy? Trzęsienia te są mniej intensywne i powszechne, niż te ziemskie i prawdopodobnie wywołane są naprężeniami pływowymi związanymi z odległością między Ziemią a Księżycem.

3. Kasyna zaprojektowane są w sposób, który ma na celu zdezorientowanie odwiedzających i spowodowanie utraty poczucia czasu. W podobny sposób projektowane są centra handlowe. Zjawisko to jest nazywane Efektem Gruena. Mylący układ centrum handlowego może sprawić, że klienci spędzą więcej czasu i zostawią w sklepach więcej pieniędzy.

4. Ludzie są jedynym gatunkiem wśród zwierząt, który czuje zakłopotanie, czyli skomplikowaną emocję, która wymaga od nas zrozumienia i analizy innych faktów i opinii. Karol Darwin nazwał rumienienie się jako najbardziej osobliwą i najbardziej ludzką ze wszystkich ekspresji.

5. Delfiny są uroczymi i bardzo mądrymi zwierzętami. Prawdopodobnie ze względu na tą drugą cechę w czasie zimnej wojny wojska amerykańskie i sowieckie zdecydowały o ich użyciu w operacjach wojennych. Zarówno USA jak i ZSRR, badały delfiny pod kątem ich możliwości sonarowych, uczyły je wykrywać miny i dostarczać zagubiony sprzęt nurkom.

6. Gałka muszkatołowa może być trująca. Przyprawa ta znajduje różnorakie zastosowanie w kuchni, dodawana jest m.in. do mięsa, pasztetów, czy piernika. Jednak 2-3 łyżeczki surowej gałki muszkatołowej mogą spowodować halucynacje, drgawki, wymioty i paranoje, które mogą trwać przez kilka dni.

7. Przez ponad sto lat mapy pokazywały wyspę na Oceanie Spokojnym która nie istnieje. Wyspa Sandy Island, odkryta przez Jamesa Cook’a, zaczęła pojawiać się na mapach od 1908 r. W roku 2012 australijscy naukowcy wyruszyli aby zbadać wyspę. Po dotarciu na właściwe miejsce, okazało się, że wyspy nie ma. Spekuluje się, że Cook odkrył unoszącą się ”tratwę pumeksową”, zbudowaną ze skał wulkanicznych i gazu.

8. Sezon alergiczny staje się z roku na rok coraz dłuższy i bardziej intensywny. Jest to prawdopodobnie powiązane ze zmianą klimatu. W ciągu ostatnich 20 lat liczba pyłków na półkuli północnej znacząco wzrosłą, a sezon pylenia na całym świecie wzrasta średnio o 0.9 dnia w roku.

9. Brytyjska królowa Elżbieta II jest wyszkolonym mechanikiem. W wieku 16 lat dołączyła do brytyjskiej agencji pracy i nauczyła się podstaw naprawy ciężarówek. Podobno potrafi naprawiać opony i silniki.

10. Najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym świata jest żółw Jonathan, który ma 187 lat. Urodził się w 1832 roku, a od roku 1882 żyje na wyspie św. Heleny, na Oceanie Atlantyckim.