Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Coco Chanel

perfumy

Coco Chanel przeszła do historii jako jedna z najsłynniejszych projektantek mody oraz ikona stylu.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Coco Chanel wylansowała modę na łączenie czerni i bieli. Inspirowała się zakonnicami, ponieważ dzieciństwo spędziła w sierocińcu przy zakonie.

2. Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Chanel, uwielbiała czytać książki. Potrafiła spędzać na lekturze cały dzień i nie wychodzić z łóżka. Uchodziła za kobietę niezwykle inteligentną i oczytaną.

3. Słynna „mała czarna” została wylansowana przez projektantkę, kiedy w wypadku samochodowym zginął jej przyjaciel. Coco postanowiła wówczas ubrać cały świat w żałobę po nim.

4. Jednym z najsłynniejszych zapachów stworzonych przez Coco Chanel jest Chanel 5. Zapach ten był inspirowany perfumami Romanowów, które Coc poznała dzięki rosyjskiemu przyjacielowi.

5. Wiele osób uważa, że Coco Chanel podczas drugiej wojny światowej kolaborowała z Niemcami. Pewne jest jednak tylko to, że w jednym z nich rzeczywiście się zakochała.

6. Coco Chanel zaczęła swoją karierę w sklepie modystki, w którym zajmowała się wymyślaniem fasonów kapeluszy i strojeniem ich. Szybko okazało się, że ma niebywałe wyczucie stylu.

7. W młodości młoda Gabrielle występowała we francuskich kawiarniach. To właśnie ta wykonywała popularną wówczas piosenkę o piesku Coco i stąd wziął się jej pseudonim. Podobno nie potrafiła śpiewać, ale całkiem nieźle tańczyła i robiła furorę swoimi występami.

8. Pierwszych sto flakonów zapachu Chanel nr 5 trafiło w 1921 roku do najbliższych dla projektantki osób z okazji Bożego Narodzenia. Oficjalna premiera zapachu miała miejsce dopiero pół roku później. Perfumy te szybko okazały się wielkim hitem, a w późniejszych czasach reklamowała je sama Marilyn Monroe. Dziś uznaje się je za jedne z najsłynniejszych perfum na całym świecie.

9. Coco Chanel nigdy nie pokazywała się publicznie na swoich pokazach mody. Najchętniej oglądała je ze schodów i starała się nie pokazywać publiczności.

10. Coco Chanel uwielbiała konie, ponieważ symbolizowały siłę i wolność.