Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Ciechanowie

Ciechanów
źródło: Hubert Śmietanka / Wikipedia

Ciechanów to średniej wielkości miasto w województwie mazowieckim, położone około 100 km od Warszawy. To miejsce o bogatej przeszłości i ciekawych zabytkach; dlatego przyciąga miłośników historii. Ciechanów słynie również z wielkich cyklicznych wydarzeń, które odbywają się tutaj od kwietnia aż do grudnia.

Zobacz też: najlepsze turystyczne atrakcje Mazowsza

Ciechanów to miasto i siedziba powiatu w województwie mazowieckim, nad rzeką Lydynią. Leży 100 km na północ od Warszawy i zamieszkuje ją około 45 500 osób. Miasto ma dobre połączenie komunikacyjne z wieloma miastami. Przebiegają przez nie dwie drogi wiejskie (50 i 60), trzy drogi wojewódzkie (615, 616, 617) oraz linia kolejowa E-65 (Warszawa-Gdynia).

Badania archeologiczne przeprowadzone w Ciechanowie dowodzą, że na terenie miasta istniała niewielka osada już w okresie od VII do X wieku. Pierwsze pisemne wzmianki o Ciechanowie pochodzą jednak z 1065 roku; o mieście wspomniano w dokumencie wydanym przez Bolesława II Hojnego. Ze względu na strategiczne położenie Ciechanów stanowił centrum obronne na północy Mazowsza i dlatego był wielokrotnie atakowany przez Pomorzan, Prusów, Litwinów i Krzyżaków.

Zamek Książąt Mazowieckich to jedna z głównych atrakcji, z którą kojarzy się Ciechanów. Został on wzniesiony na przełomie XIV oraz XV wieku. Jego historia mówi, że najstarsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1429, kiedy to jego projektant i architekt – Niklos pokazał księciu Januszowi I rozrachunki i dokumenty budowlane dotyczące prac przy budowaniu zamku. Warownia od początku swojego istnienia była wiele razy modernizowana i przebudowywana. Wzniesienie murów i wież do dzisiejszej wysokości miało miejsce na przełomie XV i XVI wieku. Zamek oprócz podstawowej funkcji a więc obronnej, spełniał także funkcję rezydencjonalną. Mieścił się tam m. in. skarbiec księcia Janusza II oraz kaplica książęca pod wezwaniem św. Stanisława.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest zdecydowanie Muzeum Szlachty w Ciechanowie, które przyciągnie wielu fascynatów historii dziejów Polski i szlachty. Wewnątrz Muzeum mieszczą się bogate ekspozycje np. etnograficzne pokazujące tereny zamieszkałe przez szlachtę, na bieżąco prezentowane są wyniki badań dotyczące m. in. szlachty z okolic Ciechanowa, Przasnysza czy Ostrołęki. Muzeum organizuje dużo imprez okolicznościowych, zajęć naukowych, badań itp.

Warto sprawdzić cóż to za 30-metrowy „strażnik” znajduje się w mieście. Nazywany jest tak komin cegielni czyli pozostałość po dawnym zakładzie przemysłowym. Dominuje nad innymi budynkami wyróżniając się dużą wysokością. W czasach wojny możliwe jest że była ona wykorzystywana przez Niemców jako krematorium.

Ciekawym miejscem do spaceru jest ulica warszawska, która jest połączeniem między placem Kościuszki a placem Jana Pawła II. Urządzono na tej dróżce deptak miejski, który otoczony jest wieloma kamienicami o zabytkowym charakterze.

Dla miłośników fauny i flory także Ciechanów oferuje rozrywkę w postaci zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Dolina Rzeki Łydyni”. Jest to jeden z nielicznych obszarów który zachował swój naturalny stan, jest niezmieniany prze człowieka, rozwija się sam bez jego ingerencji. Oprócz krajobrazów przyrodniczych jak polany, stawy można zobaczyć liczne ptaki (bociany, kosy, myszołowy, mewy, sowy) i zwierzęta typowe dla leśnych obszarów(bobry, wydry). Co ciekawe teren ten wynoszący około 57, 31 ha jest w centrum Ciechanowa.

Kolejnym punktem na mapie zwiedzającego powinien być uznany w 1995 roku za zabytek Ciechanowa Dom Baranowskich. Zbudowany w 1925 roku, w okresie stalinizmu był siedzibą dla Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa gdzie walczono w brutalny sposób z opozycją polityczną.

Jeśli ktoś uważa że powyższe atrakcje to za mało aby odwiedzić Ciechanów – nie jest to wszystko. Można także obejrzeć bramę – dzwonnicę w stylu neogotyckim, zbudowaną z cegły. Została wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. W jej skład wchodzą trzy arkady ostrołukowe. Jest ona usytuowana przed wejściem do kościoła Augustianów.

Wartym zobaczenia zabytkiem jest dzwonnica na Farskiej Górze. Zbudowana została w 1889 roku na szczycie tego grodziska, w miejscu gdzie niegdyś stała dzwonnica ale drewniana, pochodząca z XVII wieku. Styl tego zabytku jest neogotycki, jest czworoboczna i ma koliste przezrocza. Pokryta jest dachem dwuspadowym.

Będą przy stylu neogotyckim warto też wspomnieć o klasztorze neogotyckim pochodzącym z XIX wieku. Usytuowany jest w północnej części rynku. Zbudowany został w 1844 roku, na planie prostokąta, z czworoboczną wieżą na osi fasady.

Miejscem godnym polecenia jest także ławeczka przedstawiająca postać Roberta Bartdoła, który jest ważną osobą w dziejach Ciechanowa. Był on miłośnikiem historii miasta, przewodnikiem turystycznym a także aktywnym działaczem społecznym. Był także twórcą między innymi przewodnika po Ziemi Ciechanowskiej. O jego zasługach dla miasta świadczy nie tylko ta oto ławeczka ale również to, że jedna z ulic nosi jego imię. Ławeczka znajduję się naprzeciwko budynku będącego siedzibą Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.

Czytaj dalej: najlepsze atrakcje na Mazowszu