Polska

10 Najlepszych Turystycznych Atrakcji Mazowsza 2024

Pałac Kultury i Nauki

Mazowsze jest jednym z piękniejszych regionów Polski. Nie tylko z powodu, że leży tam nasza stolica ale również jest to region bardzo atrakcyjne przyrodniczo jak i kulturowo. Liczne zabytki, skanseny czy parki sprzyjają wycieczką rodzinnym i spędzaniu weekendów wakacyjnych. Porozmawiajmy więc o miejscach które będąc na Mazowszu warto zobaczyć.

1. Muzeum Wsi Mazowieckiej

Jest to miejsce bardzo znane ze względu na polskie filmy takie jak Ogniem i mieczem czy Pan Tadeusz. Zachował się tam w pełni wizerunek polskiej wsi z dawnych czasów. Oprócz domów rolników jest tam karczma, kuźnia czy wiatrak. W zagrodach cały czas pasą się owce, konie czy krowy przez co sprawia ona wrażenie jakby zatrzymała się w tamtej epoce.

2. Muzeum Sztuki w Siedlcach

Znajduje się tam jedyny w Polsce obraz El Greca. Nosi tytuł ekstaza Świętego Franciszka i zaliczany jest do pięciu najważniejszych obrazów Polski.

3. Willa Piłsudskiego

Tym razem również mamy coś dla fanów historii, któż bowiem nie słyszał o cudzie nad Wisłą, gdzie geniusz taktyczny Józefa Piłsudskiego uratował i zatrzymał Marsz wojsk bolszewickich. Na Mazowszu znajduje się szlak tego bohaterskiego zwycięstwa. Należą do niego między innymi cmentarze w Radzyminie i Osowie czy dom marszałka w Sulejówku. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone temu właśnie politykowi. Stanowi to bardzo ważny element historyczny który mówi o tym jak odzyskaliśmy wolność po 123 latach.

4. Muzeum w Szydłowcu

Dla fanów muzyki idealnym miejscem jest zamek w Szydłowcu. Założone tam muzeum instrumentów ludowych, w swoich zbiorach największą w Europie kolekcję tego typu.

5. Radomskie włości

Słyszeliście o perle Jagiellonów i Piastów ? Jeśli nie to najwyższy czas, mowa tu oczywiście o Radomiu. Zabytkowe miasto w której mieszkał Kazimierz Jagiellończyk posiada liczne zabytki związane z królami polskimi głównie z Kazimierzem Wielkim. Latem organizowane są tu festiwale muzyki organowej i kameralnej. Równie pięknym miejscem co Radom jest Ciechanów. Założona przez Książąt Mazowieckich miejscowość była stolicą Księstwa Mazowieckiego. Znajduje się tam Muzeum Szlachty Mazowieckiej, gdzie można poznać ubiory, biżuterię i ceramikę używaną przez szlachectwo. polskie.

6. Kampinoski Park Narodowy

Jest to idealna opcja dla fanów aktywnego spędzania czasu. Dzięki licznym szlakom i pięknej naturze aktywnie spędzicie czas. Duża liczba szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności sprzyja aktywności zarówno młodszych jak i starszych.

7. Muzeum Kultury Kurpińskiej

Kultura Kurpiów jest jedną z ważniejszych w Polsce. Rozpoznawana jest w całej Europie a jej głównym ośrodkiem jest Ostrołęka. Tam znajduje się muzeum poświęcone tej tradycji. Znajdziemy tam również eksponaty związane z bitwą pod Ostrołęką.

8. Reduta w Modlinie

Modlin jest miejscem gdzie znajdują się dość znaczące eksponaty historyczne z czasów Napoleońskich. Zbudowana tam została jedyna w Polsce Reduta Napoleona. 1813 przed Rosjanami dostępu do rzeki broniły tam wojska napoleońskie, później była miejscem schronienia oddziałów powstańczych podczas Powstania Listopadowego.

9. Teatr Stanisławowski

Wszyscy doskonale wiemy że Łazienki Warszawskie są jednymi z piękniejszych zabytków na terenie całego Mazowsza. Jednak wśród tych budynków jest jeden który zasługuje na szczególne zainteresowanie, mowa tu o zbudowanym w 1776 roku w Teatrze Stanisławowskim. Jest to jedyny na świecie XVIII wieczny teatr dworski. Jest to bez wątpienia miejsce warte zobaczenia oraz posłuchania w trakcie występów artysty.

10. Pałac Kultury i Nauki

Wydawać by się mogło że jest to oczywista oczywistość o której każdy doskonale wie, to jednak uważam że należy o nim przypomnieć. Ten 42 piętrowy budynek jest najwyższy w Polsce. Dziś mieści się tam kompleks naukowy który można odwiedzić i dowiedzieć się wielu ciekawostek naukowych. W Pałacu Kultury i Nauki jest również siedziba Rady Miasta.

Pokazane atrakcje to zaledwie kropla w morzu które znajdziemy na Mazowszu. Możemy wybierać spośród wypadów weekendowych czy urlopów a tylko od nas zależy dokąd się wybierzemy.