Polska

13 Najlepszych Atrakcji na Mazowszu

fot. pixabay.com

Choć turystycznie wielu osobom Mazowsze kojarzy się głównie ze stolicą naszego kraju, to jednak nie jest to jedyne miejsce warte odwiedzenia na tym obszarze. Dokąd jeszcze można się wybrać i co zobaczyć, jeśli pragniemy ciekawie spędzić czas w województwie mazowieckim? Poniżej zamieszczamy zestawienie miejsc ciekawych, nietuzinkowych i przyciągających swoją historią. Oto najlepsze atrakcje, jakie znajdziemy na Mazowszu.

1. Puszcza Kampinoska – Park Narodowy niemal w Warszawie

Puszcza Kampinoska

Park Narodowy niemal graniczący ze stolicą kraju? Kampinos to miejsce niezwykłe nie tylko z tego powodu. To dom wielu dzikich zwierząt (symbolem tego miejsca jest łoś) oraz licznych gatunków roślin. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą skorzystać z 350 kilometrów szlaków pieszych oraz 200 kilometrów szlaków rowerowych. Z kolei fani architektury i zabytków mają szansę zobaczyć skansen budownictwa puszczańskiego, znajdujący się w miejscowości Granica.

2. Chopin wciąż obecny – Żelazowa Wola

Podobnie jak każdy kojarzy Jana Matejkę, nawet nie będąc miłośnikiem malarstwa, podobnie każdy zna Fryderyka Chopina, nawet jeśli nie jest melomanem muzyki klasycznej. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej na temat wybitnego kompozytora, który wpłynął na kształt naszej kultury narodowej. W Żelazowej Woli, w zabytkowym dworku, mieści się Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, będący filią Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W sezonie letnim odbywają się tu regularnie koncerty, prezentujące muzykę wybitnego kompozytora i jemu współczesnych.

3. Zamek Książąt Mazowieckich w Gostyninie

Okolice Gostynina odbijają się w wodach licznych jezior. Jest ich na tym obszarze aż 70, dzięki czemu otrzymał on miano Mazowieckich Mazur. To idealne miejsce aktywnego wypoczynku dla osób lubiących sporty wodne, jak i rowerowe eskapady. Wytyczono tu liczne szlaki rowerowe i piesze.

Jeśli pragniemy zaś poznać nieco polskiej historii, koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Książąt Mazowieckich, który był więzieniem i ostatnim domem cara Wasylija Szujskiego, który złożył hołd lenny polskiemu królowi Zygmuntowi III Wazie.

4. Bogata historia zamku w Ciechanowie

Miłośnicy architektury i sztuki koniecznie muszą również zwiedzić zamek w Ciechanowie, o charakterystycznych dwóch okrągłych basztach. Miasto to było kiedyś stolicą Księstwa Mazowieckiego. Zamek pierwotnie należał do księcia mazowieckiego Janusza I. Po śmierci ostatniego z tej linii Janusza III, zamek ofiarowano w prezencie królowej Bonie, która uczyniła z niego w pewnym momencie życia nawet swoją rezydencję. Olbrzymich zniszczeń Ciechanów doznał podczas potopu szwedzkiego. W XX wieku przeprowadzono kilka akcji konserwatorskim, dzięki którym ta okazała budowla częściowo odzyskała swój dawny blask.

5. Olbrzymia twierdza wielu wojsk – Modlin

Idealna lokalizacja Modlina, w widłach trzech rzek: Wisły, Wkry i Narwi, sprawiła, że Napoleon rozkazał wybudować tu twierdzę, która miała zadziwić świat. Powstały olbrzymie fortyfikacji, o budynkach, które są jednymi z najdłuższych na świecie.

Twierdza była również miejscem bohaterskiej obrony polskich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej w 1939.

Obecnie jest odwiedzana przez wielu turystów, pragnących poznać jej skomplikowaną historię lub po prostu podziwiać malownicze położenie i piękną, okoliczną przyrodę.

6. Niech zabrzmi muzyka – Muzeum w Szydłowcu

Miłośnicy dawnej i współczesnej muzyki powinni natomiast odwiedzić Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, mieszczące się w zabytkowym zamku w Szydłowcu. Kolekcja uznawana jest za jedną z bogatszych i ciekawszych w Europie. Znajdują się w niej instrumenty polskich zespołów, pochodzące nawet z początku XVIII wieku.

7. Muzyka Organowa w płockiej katedrze

XII-wieczna katedra w Płocku jest jedną z największych i najstarszych w Polsce. Znajdują się w niej szczątki dwóch władców – Władysława Hermana oraz Bolesława Krzywoustego. Świątynia oprócz zabytkowych, marmurowych ołtarzy, przyciąga również odwiedzających odbywającym się tu regularnie Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej, jak i Festiwalem Muzyki Jednogłosowej, podczas których piękne, zabytkowe wnętrza rozbrzmiewają niesamowitą muzyką na najwyższym poziomie.

8. Królestwo modernistycznej sztuki

Oprócz średniowiecznej katedry w Płocku coś dla siebie znajdą również miłośnicy sztuk plastycznych. Przy ulicy Tumskiej, w jednej z kamienic znajduje się kolekcja sztuki najwybitniejszych polskich malarzy doby przełomu XIX i XX wieku. Możemy podziwiać płótna Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych twórców.

9. Skarby kultury żydowskiej – Tykocin

Niedaleko Białegostoku położony jest Tykocin, miejsce, które przez wieki stanowiło ważne centrum kultury żydowskiej w Polsce. Chociaż dziś w miejscowości tej żyje niewielu Żydów, to pozostało tu wiele śladów ich obecności, w tym jedna z najstarszych synagog w Polsce, w której mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej. Warto zwrócić uwagę na zachowane w tym miejscu zabytki oraz na specyficzny klimat starego miasteczka.

10. Urokliwy Pułtusk nad rzeką Narew

Pułtusk, nazywany „wenecką perłą Mazowsza”, przyciąga swoją malowniczą lokalizacją nad rzeką Narew. Starówka z renesansowymi kamieniczkami oraz jeden z najdłuższych w Polsce rynków sprawiają, że miejsce to staje się coraz popularniejszym celem turystycznych wypraw. Nieopodal miasta, nad rzeką, znajdują się też rekreacyjne tereny, idealne dla miłośników spacerów i wypoczynku na łonie natury.

11. Cud natury – Rezerwat Przyrody „Czerwone Bagna”

Niedaleko miejscowości Mława ukrywa się prawdziwy cud natury, rezerwat „Czerwone Bagna”. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć unikatową roślinność torfowiskową oraz ptactwo wodno-błotne. Przy odrobinie szczęścia można także spotkać bobry, które znów zaczęły się tu osiedlać. Ścieżka edukacyjna prowadząca przez rezerwat pozwala na bezpieczne i edukacyjne zwiedzanie tego nietuzinkowego miejsca.

12. Ogród Botaniczny w Powsinie

Nieopodal Warszawy, w miejscowości Powsin, znajduje się Ogród Botaniczny, będący filią Ogrodu Botanicznego PAN. Jest to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek, spacer wśród egzotycznych roślin czy piknik na trawie. Ogród oferuje nie tylko kolekcje roślin z różnych stref klimatycznych, ale również liczne atrakcje edukacyjne dla najmłodszych.

13. Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie

Dla tych, którzy pragną zrozumieć historię produkcji papieru oraz poznać proces jego tworzenia od początku aż do końca, idealnym miejscem będzie Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie. Miejsce to przenosi nas w czasie do czasów, gdy papiernictwo było jednym z najważniejszych przemysłów w Polsce. Oferuje też warsztaty, podczas których można samemu spróbować swoich sił w tworzeniu papieru ręcznie.