10 najlepszych atrakcji na Mazowszu

Tymczasem w Warszawie

Choć turystycznie wielu osobom Mazowsze kojarzy się głównie ze stolicą naszego kraju, to jednak nie jest to jedyne miejsce warte odwiedzenia na tym obszarze.

Cuda i perły Mazowsza – Co warto zobaczyć na Mazowszu

Dokąd jeszcze można się wybrać i co zobaczyć, jeśli pragniemy ciekawie spędzić czas w województwie mazowieckim?

Poniżej zamieszczamy zestawienie miejsc ciekawych, nietuzinkowych i przyciągających swoją historią. Oto najlepsze atrakcje jakie znajdziemy na Mazowszu.

1. Puszcza Kampinoska – Park Narodowy niemal w Warszawie

Puszcza Kampinoska

Park Narodowy niemal graniczący ze stolicą kraju? Kampinos to miejsce niezwykłe nie tylko z tego powodu. To dom wielu dzikich zwierząt (symbolem tego miejsca jest łoś) oraz licznych gatunków roślin.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą skorzystać z 350 kilometrów szlaków pieszych oraz 200 kilometrów szlaków rowerowych. Z kolei fani architektury i zabytków mają szansę zobaczyć skansen budownictwa puszczańskiego, znajdujący się w miejscowości Granica.

2. Chopin wciąż obecny – Żelazowa Wola

Podobnie jak każdy kojarzy Jana Matejkę, nawet nie będąc miłośnikiem malarstwa, podobnie każdy zna Fryderyka Chopina, nawet jeśli nie jest melomanem muzyki klasycznej. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej na temat wybitnego kompozytora, który wpłynął na kształt naszej kultury narodowej. W Żelazowej Woli, w zabytkowym dworku, mieści się Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, będący filią Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W sezonie letnim odbywają się tu regularnie koncerty, prezentujące muzykę wybitnego kompozytora i jemu współczesnych.

3. Radom – miasto kontrastów

Radom raczej nie kojarzy się z miastem turystycznym. Nie każdy jednak wie, że znajdował się tu kiedyś obecnie już nieistniejący renesansowy zamek, w którym król Zygmunt Stary podpisał konstytucję Nihil novi, dającą olbrzymie prawa polskiej szlachcie.

Z wciąż istniejących zabytków warto obejrzeć zabytkowy zespół klasztoru Bernardynów oraz zobaczyć kolekcję XX-wiecznego malarstwa, która znajduje się w muzeum, noszącym imię Jacka Malczewskiego, urodzonego w tym mieście.

Radom gości również wydarzenie o światowej randze. Cyklicznie odbywa się tu bowiem Airshow – pokazy podniebnych akrobacji, przyciągające zespoły z całego świata (m. in. z Włoch, Francji, Turcji) oraz wielotysięczne tłumy fanów lotnictwa.

4. Zamek Książąt Mazowieckich w Gostyninie

Okolice Gostynina odbijają się w wodach licznych jezior. Jest ich na tym obszarze aż 70, dzięki czemu otrzymał on miano Mazowieckich Mazur. To idealne miejsce aktywnego wypoczynku dla osób lubiących sporty wodne, jak i rowerowe eskapady. Wytyczono tu liczne szlaki rowerowe i piesze.

Jeśli pragniemy zaś poznać nieco polskiej historii, koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Książąt Mazowieckich, który był więzieniem i ostatnim domem cara Wasylija Szujskiego, który złożył hołd lenny polskiemu królowi Zygmuntowi III Wazie.

5. Bogata historia zamku w Ciechanowie

Miłośnicy architektury i sztuki koniecznie muszą również zwiedzić zamek w Ciechanowie, o charakterystycznych dwóch okrągłych basztach. Miasto to było kiedyś stolicą Księstwa Mazowieckiego. Zamek pierwotnie należał do księcia mazowieckiego Janusza I. Po śmierci ostatniego z tej linii Janusza III, zamek ofiarowano w prezencie królowej Bonie, która uczyniła z niego w pewnym momencie życia nawet swoją rezydencję. Olbrzymich zniszczeń Ciechanów doznał podczas potopu szwedzkiego. W XX wieku przeprowadzono kilka akcji konserwatorskim, dzięki którym ta okazała budowla częściowo odzyskała swój dawny blask.

6. Olbrzymia twierdza wielu wojsk – Modlin

Idealna lokalizacja Modlina, w widłach trzech rzek: Wisły, Wkry i Narwi, sprawiła, że Napoleon rozkazał wybudować tu twierdzę, która miała zadziwić świat. Powstały olbrzymie fortyfikacji, o budynkach, które są jednymi z najdłuższych na świecie.

Twierdza była również miejscem bohaterskiej obrony polskich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej w 1939.

Obecnie jest odwiedzana przez wielu turystów, pragnących poznać jej skomplikowaną historię lub po prostu podziwiać malownicze położenie i piękną, okoliczną przyrodę.

7. Dzieło światowej sztuki – El Greco w Siedlcach

Niewiele mamy przykładów sztuki europejskiej najwyższych lotów w polskich zbiorach. Najbardziej znanym dziełem jest oczywiście Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w mazowieckich Siedlcach przechowywana jest inna wybitna praca, autorstwa niesamowitego malarza manierysty – El Greca. Ekstaza św. Franciszka to świetny przykład stylu tego wybitnego artysty oraz doskonały powód, żeby przyjechać do tego niewielkiego miasta.

8. Niech zabrzmi muzyka – Muzeum w Szydłowcu

Miłośnicy dawnej i współczesnej muzyki powinni natomiast odwiedzić Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, mieszczące się w zabytkowym zamku w Szydłowcu. Kolekcja uznawana jest za jedną z bogatszych i ciekawszych w Europie. Znajdują się w niej instrumenty polskich zespołów, pochodzące nawet z początku XVIII wieku.

9. Muzyka Organowa w płockiej katedrze

XII-wieczna katedra w Płocku jest jedną z największych i najstarszych w Polsce. Znajdują się w niej szczątki dwóch władców – Władysława Hermana oraz Bolesława Krzywoustego. Świątynia oprócz zabytkowych, marmurowych ołtarzy, przyciąga również odwiedzających odbywającym się tu regularnie Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej, jak i Festiwalem Muzyki Jednogłosowej, podczas których piękne, zabytkowe wnętrza rozbrzmiewają niesamowitą muzyką na najwyższym poziomie.

10. Królestwo modernistycznej sztuki

Oprócz średniowiecznej katedry w Płocku coś dla siebie znajdą również miłośnicy sztuk plastycznych. Przy ulicy Tumskiej, w jednej z kamienic znajduje się kolekcja sztuki najwybitniejszych polskich malarzy doby przełomu XIX i XX wieku. Możemy podziwiać płótna Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych twórców.

4.2/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.