Ciekawostki

10 ciekawostek o Fryderyku Chopinie dla dzieci

Chopin

Fryderyk Chopin, był jednym z najbardziej znanych polskich muzyków. Jest na stałe wpisany w historię światowej muzyki. Jego utwory grane są na całym świecie.

Twórczość Fryderyka Chopina jest ponad czasowa, o czym świadczy fakt, że jego utwory w dalszym ciągu grane są we wszystkich światowych filharmoniach oraz szkołach muzycznych.

Festiwal Chopinowski, który odbywa się co roku, świadczy o tym, że jego muzyka jest wiecznie żywa, a kolejne interpretacje wielkiego mistrza, przysługują się rozwojowi muzyki i pokazują, że pamięć o Fryderyku Chopinie, jest wiecznie żywa.

Przedstawiamy ciekawostki dla dzieci o  fascynującym Fryderyku Chopinie

1. Zacznijmy od samego początku, czyli od urodzin Fryderyka. Według oficjalnych źródeł urodził się on 1 marca 1810 roku, jednakże istnieją podania, które wskazują 22 marca, na datę urodzenia wielkiego mistrza. Właśnie z tego powodu, tak naprawdę nie jest do końca wiadomo czy Fryderyk urodził się 1 marca, czy też 22 lutego. W stu procentach zgadza się miejsce urodzenia Chopina. Wszystkie źródła jednomyślnie podają Żelazową Wolę, jako miejsce narodzin wirtuoza fortepianu. Co ciekawe, w domu w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin, dziś jest muzeum poświęcone temu wielkiemu artyście. Odbywają się tam także okazjonalnie koncerty z jego muzyką.

2. Wydawać by się mogło, że ktoś kto osiągnął tak wielki sukces w dziecinie muzyki, musiał kochać ją, niemalże od narodzenia. W przypadku Fryderyka było inaczej, ponieważ w pierwszych latach życia, Fryderyk wykazywał wzmożoną niechęć do muzyki. Jaki był tego powód? Otóż jego zaborczy ojciec, wiązał z Fryderykiem wielkie nadzeję. Pragnął by jego niezrealizowane marzenia, zrealizował jego syn. Dlatego też zmuszał małe Fryderyka do lekcji gry na fortepianie, a przyszły wirtuoz bardzo się buntował. Jak widać przymus rodziców, bardzo często kończy się spektakularnym sukcesem.

3. Być może i strofowanie i karcenie, przełożyły się na sukces wirtuoza, ale przez to stał się on bardzo surowym i wymagającym nauczycielem. Jego ojciec Mikołaj, nie chwalił swojego syna, pewnie w myśl zasady, że nie ma co chwalić, bo jeszcze obrośnie w piórka i stanie się zbyt pyszny i butny. Niestety skutek był całkiem odwrotny, ponieważ Fryderyk kiedy uczył swoich uczniów, to zachowywał się agresywnie i nerwowo, gdy jego podopiecznemu nie wychodziło. Zdarzały się przypadki, kiedy Fryderyk ze złością zrzucał klapę od fortepianu, na palce ucznia. Jak widać surowe i karne wychowanie, nie zawsze popłaca, dlatego tak ważne są pochwały, które kształtują osobowość i wrażliwość młodego człowieka.

4. Fryderyk związany był z fortepianem, już od najmłodszych lat. W wieku pięciu lat, zaczął pobierać oficjalne nauki. Początkowo, jego pierwszą nauczycielką, była jego matka. Po roku, zaczął pobierać nauki u Wojciecha Żywny, który bardzo szybko zorientował się, że ma przed sobą nieoszlifowany diament. Fryderyk przygodę z komponowaniem zaczynał już w wieku 7 lat, kiedy to napisał pierwsze drobne kompozycje. Chwilę później zagrał on swój pierwszy debiutancki koncert. Nastoletni kompozytor odwiedził wtedy centrum ówczesnej Europy, czyli Wiedeń oraz Berlin.

5. Fryderyk był bardzo pogodnym dzieckiem o czym świadczą relację jakie miał on ze swoimi rówieśnikami. Według nich, cechowało go poczucie humoru i bardzo optymistyczne podejście do życia.

6. Fryderyk był bardzo utalentowany, nie tylko pod względem muzycznym. Dziś można by go było nazwać istnym człowiekiem renesansu, ponieważ jego talent przejawiał się także w takich dziedzinach, jak aktorstwo, literatura oraz malarstwo. Jako przykład, może poświadczyć pewna historia wirtuoza ze szkolnych lat. Otóż młody Fryderyk został kiedyś przyłapany na tym, że rysował portret podczas lekcji. Portret był tak dobry, że Fryderyk zamiast nagany, otrzymał pochwałę i uznanie.

7. Chopin bardzo poważał muzykę Bacha. Swoim uczniom kazał ćwiczyć utwory niemieckiego wirtuoza, by wzmocnić sprawność i siłę palców.

8. Fryderyk uwielbiał grać na fortepianie w ciemności. Jak sam twierdził, dawało mu to odpowiednią inspirację, dlatego grając koncerty w wieku nastoletnim i dorosłym, zawsze prosił o przygaszenie światła w pomieszczeniu, gdzie odbywał się koncert.

9. Fryderyk opuścił Polskę 30 listopada 1830 roku, czyli podczas wybuchu Powstania Listopadowego. Nie wrócił on już do ojczyzny i zmarł na obczyźnie. Zmarł w Paryżu, 17 października 1849 roku. Przyczyną jego śmierci, była prawdopodobnie gruźlica. Jednakże niektórzy historycy, twierdzą, że Fryderyk przez całe życie cierpiał na mukowiscydozę i to właśnie ona przyczyniła się do śmierci artysty.

10. Fryderyk bardzo mocno przeżywał rozstanie z ukochaną ojczyzną, dlatego też w ostatnich rozmowach z siostrą, poprosił ją, żeby po jego śmierci dostarczyć jego serce do Polski. Tak też się stało i serce Fryderyka Chopina spoczywa obecnie w kościele Św. Krzyża w Warszawie.