AzjaCiekawostki

Chiang Mai – 22 Informacje i ciekawostki

Chiang Mai

Żadna podróż do Tajlandii nie jest pełna, bez wizyty w kolorowym mieście Chiang Mai. Rozległa dżungla i mnóstwo tradycyjnej kultury sprawia, że północna stolica Tajlandii jest obowiązkowym celem podróży dla każdego szanowanego się podróżnika. Poznajcie fascynujące ciekawostki o mieście Chiang Mai.

1. Miasto Chiang Mai jest drugim co do wielkości miastem w Tajlandii, po Bangkoku.

2. Położone w południowo-wschodniej Azji, Chiang Mai cieszy się tropikalnym klimatem. Najlepsza pogoda panuje od października do lutego, czyli w okresie zimowym w Tajlandii, kiedy wilgotność jest minimalna.

3. Miasto Chiang Mai ma około 1,5 miliona mieszkańców, z czego ponad 200 tysięcy mieszka w centrum miasta.

4. Chiang Mai oznacza „Nowe Miasto”. Utworzono je w 1296 roku jako nową stolicę Lan Na Kingdom, która zastąpiła Chiang Rai.

5. W tym regionie znajduje się ponad 50 schronisk dla słoni. A ponieważ na świecie pozostało tylko 40 – 50 tysięcy słoni azjatyckich, te sanktuaria są kluczowe dla ich przetrwania.

6. 70% Chiang Mai jest pokryte górami i roślinnością.

7. Songkran, znany również jako tajski Nowy Rok, jest powszechnie znany z tego, że jest obchodzony w Chiang Mai.

8. Chiang Mai jest domem dla Doi Inthanon, najwyższej góry Tajlandii.

Tajlandia

9. Chiang Mai jest również nazywana stolicą sztuki Tajlandii. Dzięki temu, że mieszkają tu liczni twórcy, Chiang Mai stało się niezwykle bogatym artystycznie i wizualnie miastem do odwiedzenia. W samym Chiang Mai znajduje się ponad 60 galerii sztuki, muzeów, rezydencji artystów, czy przestrzeni ze sztuką.

10. Padał w okolicy śnieg ostatnio w 1955 roku. Było to w pobliskim mieście Chiang Rai.

11. Chiang Mai jest prawdziwym rajem dla miłośników zakupów, ponieważ wokół miasta znajdują się zarówno tradycyjne targi, jak i nowoczesne centra handlowe.

12. Centrum miasta Chiang Mai jest otoczone murem, znanej jako Stare Miasto i znajduje się zaledwie na jednej mili kwadratowej.

13. Wokół Chiang Mai znajdują się setki kawiarni serwujących niesamowite kawy, niezależnie od tego, czy jest to duża sieć kawowa, czy też sieć niezależna. Te kawiarnie można znaleźć na ruchliwych ulicach, w centrum handlowym lub w bardziej naturalnym otoczeniu z niesamowitym widokiem na las i góry.

14. Chiang Mai znajduje się 700 km na północ od Bangkoku.

15. Miasto Chiang Mai przyjmuje około 2 milionów zagranicznych gości rocznie.

16. Obszar miasta Chiang Mai ma ponad 300 świątyń buddyjskich.

17. 80% ludzi mieszkających w dzielnicy Chiang Mai to miejscowi którzy się tutaj urodzili.

18. Chiang Mai jest główną bazą, z której można odbyć wędrówkę do plemienia na wzgórzach z ponad 800 tysiącami ludzi mieszkającymi na okolicznych wzgórzach.

19. Wat Prah That Doi Suthep jest najsłynniejszą świątynią Chiang Mai, znajdującą się wysoko na wzgórzu. Można zobaczyć z bardzo duże ilości miejsc w Chiang Mai.

20. Szacuje się, że w Chiang Mai mieszka ponad 20 tysięcy emigrantów.

21. Spójrz na mapę Chiang Mai, a zobaczysz ten duży plac w środku. To są starożytne mury i fosa, które strzegą starego miasta do dziś. Jest to prawdziwa fosa, choć ma tylko 2 metry głębokości i jest nad nią wiele mostów.

22. Chiang Mai jest naprawdę kulturalnie i historycznie wyrafinowany, ale jego prawdziwy urok leży w oszałamiającej ofercie wycieczek, trekkingów, kursów i dostępnych zajęć. W Chiang Mai można z łatwością spędzić cały tydzień i każdego dnia robić coś zupełnie innego: spacery do wiosek plemiennych, oglądanie wodospadów, masaż, zajęcia z tajskiej kuchni, kolarstwo górskie, wspinaczka skalna, skoki na bungee, rejs po rzece, czy zwiedzanie świątyni.

Wat Phra

Pytania i odpowiedzi

Z czego znany jest Chiang Mai?

Chiang Mai jest najbardziej znany z pięknych starożytnych świątyń, choć jest dużo więcej do zobaczenia i zrobienia w tym miejscu. Uderzający, górski krajobraz wokół miasta zapewnia wiele wspaniałych atrakcji i jest domem dla dwóch plemiennych wiosek.

Czy w Chiang Mai jest bezpiecznie?

Chiang Mai jest bezpieczne w porównaniu z innymi ośrodkami turystycznymi. Oprócz gwaru na targowiskach turystycznych, nachalnych dziewczyn w barach czy irytujących kierowców tuk-tuków, można tu cieszyć się bezproblemowym urlopem. Bezpieczeństwo w Chiang Mai jest duże. Jest to spokojne prowincjonalne miasto z nielicznymi przypadkami kradzieży itd.

Jak duże jest Chiang Mai?

Miasto ma powierzchnię 40,22 kilometrów kwadratowych.

Jaka jest najlepsza pora roku, aby odwiedzić Chiang Mai?

Idealny czas na wizytę w Chiang Mai to okres od października do kwietnia. Pogoda w tym okresie jest przeważnie chłodna i przyjemna z lekką bryzą, dlatego też jest to szczytowy sezon turystyczny.

Czy Chiang Mai jest tanie?

Chiang Mai może być tak tani lub drogi jak chcesz tak jak większość Tajlandii. Ale jeśli będziesz trzymać się lokalnych targowisk, restauracji ze zdrowym jedzeniem i będziesz spędzać czas głównie na starym mieście, to można łatwo zaoszczędzić pieniądze.