Ciekawostki o Największych Rzeczach Świata

morze kaspijskie

Zebraliśmy ciekawostki, które pozwolą Ci zrozumieć, że jest jeszcze wiele rzeczy na świecie, które mogą nas zaskoczyć. Przynajmniej trochę. Poznajcie ciekawostki i fakty o największych rzeczach świata.

1. Hulun Buir

Miasto uznawane za największy pod względem powierzchni ośrodek o charakterze miejskim. Zajmuje obszar 263 953 kilometrów kwadratowych. Zamieszkiwane jest przez 2 549 000 mieszkańców. Położone jest w Chinach w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Dla porównania powierzchnia Pekinu to zaledwie 16 808 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją ponad 21 milionów mieszkańców.

2. Najgłębsza rzeka świata

Kongo uznawane jest za najgłębszą rzekę świata. Licząca 4 600 km długości rzeka posiada w swoim biegu miejsca sięgające 250 metrów głębokości. Rzeka płynie przez Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga i Angolę. Wpada do Oceanu Atlantyckiego.

3. Najstarsze drzewo świata

Świerk rosnący w Szwecji uznany jest za najstarsze drzewo świata. Został odkryty w 2004 roku przez prof. Leifa Kullmana i nazwany „Old Tjikko” Jego wiek oceniono na 9, 5 tysiąca lat. Do zbadania wieku świerka posłużono się metodą świecowania radiowęglowego.

4. Najstarsze na świecie owocujące drzewa oliwne

Rosnący w Libanie na wysokości 1311 metrów nad poziomem morza zespół drzew oliwnych uznawany jest za najstarsze tego typu drzewa świata. Drzewa według badań rosną od ponad 6 000 lat. Najciekawsze jest jednak to, że pomimo swojego wieku wciąż owocują. Według przekazów greckich gołębica Noego, niosąca gałązkę oliwną w dziobie po potopie, zerwała ją właśnie z tych drzew.

5. Najgłębsze jezioro świata

Bajkał, jezioro tektoniczne w Azji znajduje się na terytorium Rosji. Jego wiek określany jest na 25 milionów lat. Grubość osadów dennych zgromadzonych przez lata istnienia ocenia się na 7 kilometrów. Największa głębia liczona od dna do powierzchni wynosi 1642 metry.

6. Największe jezioro świata

Największe jezioro świata nazywane jest morzem. Położone w Azji na terenie Rosji Morze Kaspijskie. Jest to reliktowy słony zbiornik wodny o powierzchni około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych.

7. Najwyżej położone miasta świata

La Rinconada w Peru położone na wysokości 5100 metrów nad poziomem morza uznawane jest za najwyżej położone miasto świata. Zamieszkuje je około 30 tysięcy mieszkańców.

8. Najniżej położone miasto świata

Jerycho w Palestynie. Miasto położone jest 258 metrów poniżej powierzchni morza. Jerycho bije jeszcze jeden rekord, według obliczeń jest najstarszym miastem świata, a jego wiek szacowany jest na 9000 lat przed naszą erą.

9. Najdłuższy most świata

Za najdłuższy most świata uznaje się łączący Chiny kontynentalne z wyspiarskim Makau i Hongkongiem. Długość mostu wynosi 55 kilometrów.

10. Najwyższy most świata

Wiadukt Millau położony nad doliną rzeki Tran w południowej Francji, uznawany jest za najwyższy most świata. Jego wysokość do najwyższego punktu, wynosi 343 metry. Według wyliczeń o 19 metrów przewyższa Wieżę Eiffla.

11. Najdłuższy pobyt w kosmosie

Walerij Polakow rosyjski kosmonauta przebywał na pokładzie stacji kosmicznej Mir 437, 7 dni. Jest to najdłuższy pojedynczy pobyt człowieka w kosmosie. Natomiast najdłuższy pobyt w towarzystwie innych osób „dobijających” i „odbijających” ze stacji kosmicznych należy do Giennadija Padałki i wynosi 879 dni.

12. Najdroższy samochód świata

Bugatti La Voiture Noire powstał w jednym egzemplarzu i wyceniony został na 19 mln dolarów. Zakupił go anonimowy nabywca, miłośnik marki. Samochód wyposażony został w silnik o mocy 1500 KM.

13. Najwyższa budowla świata

Jeszcze przez jakiś czas najwyższym budynkiem świata będzie Burdż Chalifa, wybudowany został w Dubaju. Ten prym lada moment zostanie mu odebrany przez kończąca się budowę nowego budynku Dubai Creek Tower o wysokości o 100 metrów wyższej. Planowane ukończenie inwestycji przewidziane jest na 2020 rok.

14. Najdłuższa linia kolejowa

Najdłuższą wybudowana jak do tej pory linią kolejową jest kolej transsyberyjska. Łączy ona Moskwę z Władywostokiem. Jej długość wynosi 9288, 8 kilometrów. Jadąc tą koleją od początku do końca przekracza się 8 stref czasowych. Wybudowana została w latach 1891-1916.

15. Najwyżej na świecie położona linia kolejowa

Tybetańska linia kolejowa, łącząca miasto Xining z Lhasą. Linia kolejowa dociera do swojego najwyższego punktu położonego na wysokości 5068 metrów nad poziomem morza.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *