Ciekawostki

Ciekawostki o Największych Rzeczach Świata

morze kaspijskie

Zebraliśmy ciekawostki, które pozwolą Ci zrozumieć, że jest jeszcze wiele rzeczy na świecie, które mogą nas zaskoczyć. Przynajmniej trochę. Poznajcie ciekawostki i fakty o największych rzeczach świata.

1. Hulun Buir

Miasto uznawane za największy pod względem powierzchni ośrodek o charakterze miejskim. Zajmuje obszar 263 953 kilometrów kwadratowych. Zamieszkiwane jest przez 2 549 000 mieszkańców. Położone jest w Chinach w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Dla porównania powierzchnia Warszawy to zaledwie 517,2 km i zamieszkuje ją 1,7 miliona ludzi a stolicę Chin – Pekin zajmuje powierzchnię 16 808 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją ponad 21 milionów mieszkańców.

2. Najgłębsza rzeka świata

Kongo uznawane jest za najgłębszą rzekę świata. Licząca 4 600 km długości rzeka posiada w swoim biegu miejsca sięgające 250 metrów głębokości. Rzeka płynie przez Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga i Angolę. Wpada do Oceanu Atlantyckiego.

3. Najstarsze drzewo świata

Świerk rosnący w Szwecji uznany jest za najstarsze drzewo świata. Został odkryty w 2004 roku przez prof. Leifa Kullmana i nazwany „Old Tjikko” Jego wiek oceniono na 9, 5 tysiąca lat. Do zbadania wieku świerka posłużono się metodą świecowania radiowęglowego.

4. Najstarsze na świecie owocujące drzewa oliwne

Rosnący w Libanie na wysokości 1311 metrów nad poziomem morza zespół drzew oliwnych uznawany jest za najstarsze tego typu drzewa świata. Drzewa według badań rosną od ponad 6 000 lat. Najciekawsze jest jednak to, że pomimo swojego wieku wciąż owocują. Według przekazów greckich gołębica Noego, niosąca gałązkę oliwną w dziobie po potopie, zerwała ją właśnie z tych drzew.

5. Najgłębsze jezioro świata

Bajkał, jezioro tektoniczne w Azji znajduje się na terytorium Rosji. Jego wiek określany jest na 25 milionów lat. Grubość osadów dennych zgromadzonych przez lata istnienia ocenia się na 7 kilometrów. Największa głębia liczona od dna do powierzchni wynosi 1642 metry.

6. Największe jezioro świata

Największe jezioro świata nazywane jest morzem. Położone w Azji na terenie Rosji Morze Kaspijskie. Jest to reliktowy słony zbiornik wodny o powierzchni około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych.

7. Najwyżej położone miasta świata

La Rinconada w Peru położone na wysokości 5100 metrów nad poziomem morza uznawane jest za najwyżej położone miasto świata. Zamieszkuje je około 30 tysięcy mieszkańców.

8. Najniżej położone miasto świata

Jerycho w Palestynie. Miasto położone jest 258 metrów poniżej powierzchni morza. Jerycho bije jeszcze jeden rekord, według obliczeń jest najstarszym miastem świata, a jego wiek szacowany jest na 9000 lat przed naszą erą.

9. Najdłuższy most świata

Za najdłuższy most świata uznaje się łączący Chiny kontynentalne z wyspiarskim Makau i Hongkongiem. Długość mostu wynosi 55 kilometrów.

10. Najwyższy most świata

Wiadukt Millau położony nad doliną rzeki Tran w południowej Francji, uznawany jest za najwyższy most świata. Jego wysokość do najwyższego punktu, wynosi 343 metry. Według wyliczeń o 19 metrów przewyższa Wieżę Eiffla.

11. Najdłuższy pobyt w kosmosie

Walerij Polakow rosyjski kosmonauta przebywał na pokładzie stacji kosmicznej Mir 437, 7 dni. Jest to najdłuższy pojedynczy pobyt człowieka w kosmosie. Natomiast najdłuższy pobyt w towarzystwie innych osób „dobijających” i „odbijających” ze stacji kosmicznych należy do Giennadija Padałki i wynosi 879 dni.

12. Najdroższy samochód świata

Bugatti La Voiture Noire powstał w jednym egzemplarzu i wyceniony został na 19 mln dolarów. Zakupił go anonimowy nabywca, miłośnik marki. Samochód wyposażony został w silnik o mocy 1500 KM.

13. Najwyższa budowla świata

Jeszcze przez jakiś czas najwyższym budynkiem świata będzie Burdż Chalifa, wybudowany został w Dubaju. Ten prym lada moment zostanie mu odebrany przez kończąca się budowę nowego budynku Dubai Creek Tower o wysokości o 100 metrów wyższej. Planowane ukończenie inwestycji przewidziane jest na 2020 rok.

14. Najdłuższa linia kolejowa

Najdłuższą wybudowana jak do tej pory linią kolejową jest kolej transsyberyjska. Łączy ona Moskwę z Władywostokiem. Jej długość wynosi 9288, 8 kilometrów. Jadąc tą koleją od początku do końca przekracza się 8 stref czasowych. Wybudowana została w latach 1891-1916.

15. Najwyżej na świecie położona linia kolejowa

Tybetańska linia kolejowa, łącząca miasto Xining z Lhasą. Linia kolejowa dociera do swojego najwyższego punktu położonego na wysokości 5068 metrów nad poziomem morza.