Porady

Buty trekkingowe – jakie wybrać?

buty

Kochasz góry, aktywność fizyczną i trekking? W takim razie potrzebujesz odpowiednie obuwie, które zapewni Ci bezpieczeństwo na trasach. Szczególnie jest to ważne, jeżeli wybierasz bardziej wymagające szlaki. Poza tym dobre buty trekkingowe sprawdzą się przy każdej nawierzchni, ale też bez względu na pogodę. Dlatego wybierz takie obuwie, które nie będzie Cię ograniczało.

Jakie powinny być buty trekkingowe?

Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość obuwia do trekkingu. W końcu na pewno chcesz, by były niezawodne, bo tylko wtedy możesz spokojnie ruszyć w wielokilometrowe trasy. Właśnie dlatego tak ważne jest to, żebyś ufał tylko sprawdzonym markom. Jednym z najlepszych przykładów jest https://woliniusz.pl/pol_m_Marki_Salomon-183.html.

Poza tym zwróć uwagę też na parę innych cech, które sprawią, że buty trekkingowe będą nie tylko wygodne, ale również spełnią swoje podstawowe funkcje.

Dobre zabezpieczenia

Pamiętaj o tym, że na szlaku może czekać na Ciebie wiele niespodzianek. Pozornie prosta trasa może przerodzić się w drogę pełną kamieni, żwiru i niepewnego gruntu. Dlatego zawsze musisz być przygotowany na taką ewentualność. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, by buty trekkingowe dobrze zabezpieczały Twoją stopę. Szczególnie zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana cholewka. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się skóra pokryta warstwą poliuretanu i materiału tekstylnego. Takie zabezpieczenia powinny obejmować palce oraz piętę.

Wysokiej jakości podeszwa

Skoro wiesz już, że szlaki trekkingowe mogą mieć różny charakter, np. ze względu na trudność, ale również rodzaj podłoża, to zaopatrz się w obuwie, które zapewni Ci odpowiednią przyczepność. Właśnie z tego powodu tak istotne jest to, by wybrany przez Ciebie model miał dobrą podeszwę. W ten sposób nawet wtedy, gdy będzie ślisko i grząsko, to i tak możesz bezpiecznie ruszyć w dalszą drogę.

Przy wyborze obuwia popatrz na to, czy podeszwa dobrze współpracuje ze stopą, ale też czy zapewnia stabilność, chroni przed skręceniem i zapewnia przepływ energii. Poza tym powinna mieć właściwości amortyzujące, a przy tym tłumiące wstrząsy.

Dopasowanie do stopy

Niezwykle istotne jest również to, żeby buty były dobrze dopasowane do stopy. Dzięki temu na pewno zapewnią Ci spory komfort, ale również bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej przymierz kilka par butów, a następnie zdecyduj, który z nich zapewni Ci najwięcej wygody. W końcu w trakcie długich marszów nic nie może przeszkadzań, bo to tylko zepsuje Ci wyprawę. Zwróć również uwagę na to, że buty są zaopatrzone w specjalne boczne paski, które odpowiadają za stabilizację stopy.

Wkładka przepuszczająca powietrze

W trakcie marszu ważne jest też to, by stopa mogła swobodnie oddychać, dlatego sprawdź, jaką wkładkę mają wybrane przez Ciebie buty. Najlepiej, jeżeli dodatkowo będą miały właściwości antybakteryjne, a przy okazji pochłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach. W ten sposób nie tylko zadbasz o higienę stóp, ale również zwiększysz swoją wygodę w trakcie marszu.