Porady

10 praktycznych porad na podróż poślubną

Most Rialto, Wenecja Włochy

Miesiące planowania, stres, pośpiech i wiele wątpliwości to codzienność każdej pary, przygotowującej się do zawarcia małżeństwa.  Ślub i wesele jednak, bez względu na to wszystko, są czymś pięknym, wyczekanym i niezapomnianym. Jak sprawić, aby nasze święto trwało dłużej?Zaplanować podróż poślubną, która będzie przedłużeniem najpiękniejszych chwil! Romantyczna podróż to idealne zakończenie ślubu. 

Jak się przygotować do przygody naszego życia, tak aby niedokładać sobie nerwów? Oto 10 praktycznych porad na podróż poślubną, które pomogą się wam zrelaksowac przed wyjazdem i pozwolą spokojnie spać.

1. Wspólnie wybierzcie kierunek podróży

Większość par doskonale wie jeszcze przed ślubem, dokąd wybierze się w podróż.  To, w jakie miejsce się udacie, musi być wspólnym wyborem, który zadowoli was oboje. Miesiąc miodowy większości kojarzy się bowiem z rajską plażą, drinkiem z palemką i romantycznymi kolacjami nad brzegiem morza. Jeśli to nie jest jednak  wasza bajka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać mokrą, ciemną dżunglę, czy zimną i zaśnieżoną część naszego globu. Zorza polarna i mroźne noce? Skutery śnieżne czy narty? Możecie przecież  obalić stereotyp miesiąca miodowego na złotych piaskach.

2. Spakujcie walizkę parę dni wcześniej

Nic tak bardzo nie wpływa na  samopoczucie, jak wszystko dopięte na ostatni guzik. Pamiętajcie jednak, żeby nie na ostatnią chwilę. Jeśli  podróż rozpoczyna się od razu po weselu, to postarajcie się spakować walizkę wcześniej. Lista pakowania z pewnością wam pomoże. Nie każdy jej potrzebuje, ale jeśli pozwoli wam to upewnić się, że w walizce wylądowały wszystkie rzeczy, bez których nie wyobrażacie sobie podróży, to warto ją zrobić. Lista sprawia, że pakowanie jest mniej stresujące. Pamiętać należy również o tym, że w każdym zakątku świata, możecie kupić rzeczy, której zapomnicie wrzucić do walizki. Jeśli o samo pakowanie chodzi, to zaopatrzcie się w organizery na buty, na leki czy kosmetyki, które pomogą zapanować nad chaosem panującym w walizce i zaoszczędzi wam czasu na szukaniu konkretnej rzeczy. Pamiętajcie również o zostawieniu miejsca na pamiątki z podróży, oraz dopuszczalnej wadze bagażu, tak aby oszczędzić sobie stresu na lotnisku.

3. Sprawdźcie wszystkie dokumenty

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, na waszej liście do zrobienia. Sprawdźcie daty na dowodach i paszportach, pamiętając przy tym o ważności dokumentów w razie zmiany nazwiska. Ważne jest także zrobienie kserokopii dokumentów. Lepiej mieć je na wszelki wypadek.   Przypilnujecie  również tego, aby dokumenty były schowane w bezpiecznym miejscu, lecz dostępnym w każdej chwili. Nie pakujcie ich do walizki na samo dno. Jest to błąd, o którego popełnieniu  czasem orientujemy się dopiero na lotnisku.

4. Zadbajcie o wspomnienia

Video blog z podróży? Zdjęcia? Pamiętnik? Zachowajcie najpiękniejsze chwile i emocje na dłużej, tak aby po 10,20,30 latach małżeństwa móc wrócić do chwil na rajskiej plaży czy innego miejsca w którym spędziliście czas. Pamiętajcie o spakowaniu aparatu, karty pamięci,  lub po prostu  uwiecznieniu obrazów na swoich telefonach. Po waszym powrocie, będziecie mogli się podzielić cudownymi momentami z bliskimi i znajomymi.

5. Nie zapominajcie o zdrowiu

Każda podróż wiąże się z ryzykiem zachorowania lub wypadku. I nawet w tak pięknych okolicznościach jak podróż poślubna, nie możecie o tym zapominać. Spakujcie podstawowe rzeczy z apteczki, jak środki przeciwbólowe i  plastry, aby oszczędzić sobie biegania po aptekach. Nie zajmują dużo miejsca, a mogą uratować waszą podróż. Pamiętajcie również, że inna flora bakteryjna może spowodować także biegunki. Zaopatrzcie się w środki przeciwko nim.   Już do samolotu warto zabrać także maseczki nawilżające, które pomogą waszej przemęczonej podróżą i nerwami twarzy. Piękny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu, a to wpłynie pozytywnie na wasze zdrowie.

6.  Postarajcie się o  ubezpieczenie turystyczne

W podróżach zagranicznych ubezpieczenie jest niezbędne, oraz pozwala wam chronić budżet przed wielkimi kosztami nieszczęśliwych wypadków,  czy leczenia. Standard to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętajcie jednak, że działa ona tylko na terenie Unii Europejskiej. Jeśli podróż poślubną wykupiliście w biurze, to warto zastanowić się nad polisą u touroperatora. Musicie zapoznać się ze wszystkimi warunkami, które obejmuje wasze ubezpieczenie. Często zdarza się tak, że za niektóre rzeczy, pomimo wykupionej polisy, trzeba będzie w razie wypadku zapłacić z własnej kieszeni. Tego chcecie przecież uniknąć.

7. Korzystajcie z przywilejów nowożenców

Już podczas wybierania wymarzonej podróży, możecie skorzystać ze specjalnych ofert dla młodych małżonków.  Są to apartamenty z wyjątkowym widokiem i specjalnie udekorowane. W pokoju będzie czekać na was wino, owoce i czekoladki. Możecie skorzystać z romantycznej kolacji, którą przygotuje wam hotel. Nawet jeśli wasza podróż zaplanowana została przez was indywidualnie, to również warto przy rezerwacjach noclegu czy restauracji zaznaczać, że jesteście w swojej podróży poślubnej. Dzieki temu, często bez żadnej opłaty, będziemy wyróżnieni i  traktowani wyjątkowo. Wiele miejsc posiada przecież zniżki dla nowożeńców i zakochanych.

8. Zostawcie w domu niepotrzebne przedmioty

Postarajcie się nie zabierać ze sobą zjadaczy czasu. Laptopy, tablety i inne rzeczy, które nie posłużą wam  do zrobienia pamiątkowych zdjęć, nie powinny znaleźć się w walizce. Jest to czas tylko dla was, nie dla mediów społecznościowych. Na dzielenie się wrażeniami z wyjazdu jeszcze przyjdzie czas. Podróż poślubna zdarza się tylko raz i jest czasem na wspólne celebrowanie nowej drogi życia. Poinformujcie znajomych, że będziecie niedostępni. Zadbajcie o to, aby podczas waszego wyjazdu, nie martwili się brakiem kontaktu.

9. Zróbcie coś szalonego

Z pewnością zaplanowaliście większość dni w podróży. Zostawcie sobie jednak także miejsce na spontaniczność. To właśnie szalone rzeczy, pozostają nam w pamięci najdłużej i tworzą niezapomniane wrażenia. Skok ze spadochronem? Nurkowanie w głębiach pełnych cudownych stworzeń? Pływanie z delfinami? Każde miejsce ma do zaoferowania coś innego.

10. Przed wyjazdem poznajcie kulturę i tradycje miejsca, w które będziecie podróżować

Bardzo często nieznajomość zasad panujących w danym państwie, stwarza niepotrzebne zagrożenia. Nie musicie studiować historii kraju, oraz całej kultury i prawa. Wystarczą  podstawowe informacje na temat aktualnych sytuacji w danym miejscu, przepisów drogowych i tym podobnych. Nie pozwólcie, aby żadna niepotrzebna sytuacja, zepsuła wam najważniejszy wyjazd w waszym życiu.