Europa

Bośnia i Hercegowina – 26 ciekawostek oraz informacji

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina, położona na Półwyspie Bałkańskim, była wcześniej częścią Jugosławii, jednak uzyskała niepodległość w 1992 roku. Ten fascynujący kraj ma głęboką historię bycia rządzonym i przezwyciężanym przez inne kraje i kultury. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Bośni i Hercegowinie.

Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

1. Most w Mostarze jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych kraju. Jest to XVI-wieczny most osmański, który stał przez 427 lat, aż do czasu, gdy w 1993 roku podczas wojny został zrujnowany. Most został zrekonstruowany i otwarty w 2004 roku.

2. Bośnia i Hercegowina została nazwana „Krainą w kształcie serca” ze względu na niewielki kształt serca kraju.

3. Kraj ten ma ostatnią dżunglę w Europie w Perućicy. Puszcza Perućica nie jest masywna, ale posiada wiele drzew, które mają ponad 300 lat, a w wielu miejscach jest niedostępna dla ludzi ze względu na gęstość flory i fauny.

4. W 2010 roku Sarajewo zostało nominowane jako jedno z dziesięciu najlepszych miast do odwiedzenia w „Best In Travel” wg. Lonely Planet.

5. Kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie pod względem konsumpcji kawy na mieszkańca

6. Sieć tramwajowa Sarajewo jest jedną z najstarszych w Europie, która służyła jako linia testowa dla wiedeńskich tramwajów. Została otwarta w Nowy Rok 1885.

7. Nazwa „Bośnia” pochodzi od indoeuropejskiego słowa Bosana, które oznacza wodę.

8. Bośnia i Hercegowina składa się z dwóch podmiotów – Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

9. Walutą Bośni i Hercegowiny jest Marka.

10. Festiwal Filmowy w Sarajewie, założony w 1995 roku podczas wojny w Bośni, stał się największym i najbardziej znanym festiwalem filmowym na Bałkanach i w Europie Południowo-Wschodniej.

11. Bośnia i Hercegowina była mistrzem świata w siatkówce podczas Letnich Paraolimpiady 2004. Wielu członków zespołu straciło swoje kończyny w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie.

12. W 1984 roku Sarajewo było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy w kraju socjalistycznym odbyły się Igrzyska Olimpijskie

13. Duża część krajobrazu Bośni i Hercegowiny jest górzysta.

14. Bośnia i Hercegowina była mistrzem świata w siatkówce podczas Letnich Paraolimpiady 2004. Wielu członków zespołu straciło swoje kończyny w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie.

15. Mówi się, że Bośnia była okupowana od czasów epoki kamiennej.

Informacje o Bośni i Hercegowinie

16. Najwyższym szczytem jest Maglic Mountain na wysokości 2386 metrów i znajduje się w Parku Narodowym Sutjeska, najstarszym parku w Bośni i Hercegowinie.

17. Każdego roku do Bośni i Hercegowiny przyjeżdża ponad 700.000 osób. Według Światowej Organizacji Turystyki, w latach 1995-2020 będzie to trzeci co do wielkości wzrost turystyki na świecie. Atrakcje to miasto Sarajewo, zabytki, parki narodowe lub różne krajobrazy, jeziora i wodospady.

18. Bośnia i Hercegowina jest żyznym krajem i może wspierać wzrost pszenicy, kukurydzy, owoców i warzyw. W regionie Hercegowiny uprawia się figi, granaty, winogrona, kiwi i mandarynki. Na północny-wschód wykorzystują ponad 50% ziemi na cele rolnicze.

19. W czasach starożytnych, nazywany Illyricum, obszar obecnie nazywany Bośnią i Hercegowiną został podbity przez Rzymian w II i I wieku p.n.e. i zagarnięty do rzymskiej prowincji Dalmacja.

20. W IV i V wieku przed naszą erą Goci przekroczyli część upadającego Imperium Rzymskiego i zajęli ten obszar aż do VI wieku, kiedy to Imperium Bizantyjskie zajęło ten obszar.

21. Słowianie zaczęli osiedlać ten region w VII wieku. Około 1200 roku Bośnia uzyskała niepodległość od Węgier i przetrwała jako niepodległe państwo chrześcijańskie przez około 260 lat.

22. Dawno temu istniało Królestwo Bośni. Istniało ono od 1377 do 1463 roku – epoki, która rozpoczęła się, kiedy to średniowieczne królestwo uciekło przed władzą króla Węgier, a zakończyła się, gdy znalazło się pod panowaniem imperium otomańskiego.

23. Ekspansja Imperium Osmańskiego na Bałkany wprowadziła kolejne ramy kulturowe, polityczne i religijne. Turcy pokonali Serbów w słynnej bitwie pod Kosowem w 1389 roku. Podbili Bośnię w 1463 roku. W ciągu około 450 lat Bośnia i Hercegowina znajdowała się pod panowaniem otomańskim, a wielu chrześcijańskich Słowian stało się muzułmanami.

24. Sąsiednia Serbia i Czarnogóra walczyła z Imperium Osmańskim w 1876 roku i była wspierana przez Rosjan.

25. Kiedy w 1941 roku Niemcy najechały Jugosławię, Bośnia i Hercegowina stała się częścią kontrolowanej przez nazistów Chorwacji.

26. W grudniu 1991 r. Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległość od Jugosławii i poprosiła o uznanie jej przez Unię Europejską (UE). W w marcu 1992 prezydent Alija Izetbegovic ogłosił naród niepodległym państwem.