BMW – Ciekawostki, Informacje i Fakty

BMW

Zdecydowana większość osób kojarzy samochody BMW ze stolicą Bawarii Monachium. Mało osób jednak wie, że niemiecki koncern samochodowy pierwsze swoje samochody wyprodukował w odległym od Monachium mieście Eisenach. Pierwsze samochody nie były myślą konstrukcyjną bawarskich inżynierów.

Początek samochodowej historii marki, dała znajdująca się w Eisenach fabryka Fahrzeufabrik Eisenach A.G. zakupiona wraz z produkowanymi w niej małymi samochodami Dixi.

Przejęcie fabryki nastąpiło w 1928 roku a pierwszy w pełni markowy model ze znakiem BMW zszedł z linii produkcyjnej 22 marca 1929 roku. Tak rozpoczął się trwający do dziś marsz BMW do światowej czołówki producentów samochodowych, a samochodów z tym logo do jednych z najbardziej pożądanych pojazdów na świecie. Przeczytaj ciekawostki, fakty i zaskakujące informacje o marce BMW.

1. 13 sierpnia 1918 roku jest datą powstania Bayerische Motoren Werke, właśnie w tym dniu BMW GmbH zostało wpisanie do rejestru handlowego jako spółka akcyjna pod nazwą BMW A.G.

2. Pierwszym samochodem BMW był model BMW 3/15 PS DA 2, samochód produkowany na licencji Austina Seven. Natomiast pierwsza własna konstrukcja powstała w 1932 roku pod nazwą BMW 3/20 PS AM1.
Do produkcji i sprzedaży auto trafiło w 1933 jako BMW 303

3. Historia powstania firmy datuje się na rok 1916 i u jej podstał znajdowała się produkcja silników lotniczych i hamulców kolejowych.

4. Motocykle BMW to oddzielny rozdział w historii koncernu. Pierwszy motocykl został opracowany i wdrożony do produkcji w 1923 był to model R 32.

5. Motocykle BMW produkowane były na potrzeby armii niemieckiej w okresie zbrojenia się Niemiec hitlerowskich. Najpopularniejszy model tamtych czasów oznaczony był jako R 75. Były to bardzo niezawodne motocykle, przystosowane do działania w najbardziej ekstremalnych warunkach terenowych od błotnistych stepów poprzez piaski pustyni do śnieżnych bezdroży.

6. W latach 2006-2010 BMW jako marka brało udział w zawodach Formuły 1. W tym czasie brał udział w zawodach pod nazwą BMW Sauber. Jednym z kierowców w tym czasie był Robert Kubica. Łącznie podczas startów BMW Sauber zdobyło 17 pucharów jeden raz zajmując I miejsce.

7. Słynne i znane na całym świecie logo BMW po raz pierwszy pojawiło się w 1923 roku na motocyklu R32, a pierwszym samochodem oznaczonym tym znakiem był model BMW 3/15 PS z 1927 roku.

8. Wbrew ogólnie przyjętej teorii logo BMW nie ma nic wspólnego ze śmigłem. Pierwowzorem był okrągły znaczek RAPP Motorenwerk, a biało niebieska szachownica odwzorowuje flagę Bawarii.

9. Najdroższym modelem BMW w historii firmy sprzedanym na świecie było BMW 507 Series II Rodster. Auto zostało sprzedane na aukcji samochodów organizowanej przez RM Auction. Auto według dokumentacji miało przebieg 17 563 kilometry i pochodziło z serii limitowanej, wyprodukowano jedynie 252 egzemplarze. Auto osiągnęło cenę 2, 4 miliona dolarów.

10. BMW to także znany i ceniony producent rowerów. Rowery spod tego znaku cieszą się uznaniem ze względu na swój design. Produkcją rowerów zajmuje się BMW od ponad 60 lat.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *