Ciekawostki

BMW – Ciekawostki, Informacje i Fakty

BMW

Zdecydowana większość osób kojarzy samochody BMW ze stolicą Bawarii Monachium. Mało osób jednak wie, że niemiecki koncern samochodowy pierwsze swoje samochody wyprodukował w odległym od Monachium mieście Eisenach. Pierwsze samochody nie były myślą konstrukcyjną bawarskich inżynierów.

Początek samochodowej historii marki, dała znajdująca się w Eisenach fabryka Fahrzeufabrik Eisenach A.G. zakupiona wraz z produkowanymi w niej małymi samochodami Dixi.

Przejęcie fabryki nastąpiło w 1928 roku a pierwszy w pełni markowy model ze znakiem BMW zszedł z linii produkcyjnej 22 marca 1929 roku. Tak rozpoczął się trwający do dziś marsz BMW do światowej czołówki producentów samochodowych, a samochodów z tym logo do jednych z najbardziej pożądanych pojazdów na świecie. Przeczytaj ciekawostki, fakty i zaskakujące informacje o marce BMW.

1. 13 sierpnia 1918 roku jest datą powstania Bayerische Motoren Werke, właśnie w tym dniu BMW GmbH zostało wpisanie do rejestru handlowego jako spółka akcyjna pod nazwą BMW A.G.

2. Pierwszym samochodem BMW był model BMW 3/15 PS DA 2, samochód produkowany na licencji Austina Seven. Natomiast pierwsza własna konstrukcja powstała w 1932 roku pod nazwą BMW 3/20 PS AM1.
Do produkcji i sprzedaży auto trafiło w 1933 jako BMW 303

3. Historia powstania firmy datuje się na rok 1916 i u jej podstał znajdowała się produkcja silników lotniczych i hamulców kolejowych.

4. Motocykle BMW to oddzielny rozdział w historii koncernu. Pierwszy motocykl został opracowany i wdrożony do produkcji w 1923 był to model R 32.

5. Motocykle BMW produkowane były na potrzeby armii niemieckiej w okresie zbrojenia się Niemiec hitlerowskich. Najpopularniejszy model tamtych czasów oznaczony był jako R 75. Były to bardzo niezawodne motocykle, przystosowane do działania w najbardziej ekstremalnych warunkach terenowych od błotnistych stepów poprzez piaski pustyni do śnieżnych bezdroży.

6. W latach 2006-2010 BMW jako marka brało udział w zawodach Formuły 1. W tym czasie brał udział w zawodach pod nazwą BMW Sauber. Jednym z kierowców w tym czasie był Robert Kubica. Łącznie podczas startów BMW Sauber zdobyło 17 pucharów jeden raz zajmując I miejsce.

7. Słynne i znane na całym świecie logo BMW po raz pierwszy pojawiło się w 1923 roku na motocyklu R32, a pierwszym samochodem oznaczonym tym znakiem był model BMW 3/15 PS z 1927 roku.

8. Wbrew ogólnie przyjętej teorii logo BMW nie ma nic wspólnego ze śmigłem. Pierwowzorem był okrągły znaczek RAPP Motorenwerk, a biało niebieska szachownica odwzorowuje flagę Bawarii.

9. Najdroższym modelem BMW w historii firmy sprzedanym na świecie było BMW 507 Series II Rodster. Auto zostało sprzedane na aukcji samochodów organizowanej przez RM Auction. Auto według dokumentacji miało przebieg 17 563 kilometry i pochodziło z serii limitowanej, wyprodukowano jedynie 252 egzemplarze. Auto osiągnęło cenę 2, 4 miliona dolarów.

10. BMW to także znany i ceniony producent rowerów. Rowery spod tego znaku cieszą się uznaniem ze względu na swój design. Produkcją rowerów zajmuje się BMW od ponad 60 lat.