5 najlepszych basenów w Poznaniu

basen poznań

Jedną z głównych atrakcji Poznania jest bez wątpienia Jezioro Maltańskie – piękny, malowniczy akwen, przy którym znajdują się kąpieliska, obiekty sportowe i miejsca do wypoczynku. W ciepłe, słonecznie dni lata mieszkańcy Poznania chętnie odpoczywają na tutejszych plażach i spacerują dookoła Jeziora Maltańskiego specjalnie wytyczonymi, krajobrazowymi szlakami.

Jednak gdy pogoda nie dopisuje, alternatywą dla spędzania wolnego popołudnia są poznańskie baseny: aquaparki, kameralne pływalnie i termy w okolicznych miejscowościach. Przedstawiamy 5 basenów w Poznaniu i okolicach, które warto odwiedzić!

1. Termy Maltańskie

Termy Maltańskie to z pewnością największy i najbardziej znany aquapark w całym województwie wielkopolskim. Znajduje się przy Jeziorze Maltańskim, jednak przyciąga turystów i rodziny z dziećmi z najdalszych krańców Polski. Dużą atrakcją tego miejsca są tutejsze zjeżdżalnie wodne – wśród 11 zjeżdżalni warto wyróżnić zjeżdżalnię pontonową, multimedialną, a także zjeżdżalnię w stylu „kamikaze”, z której korzystają jedynie najodważniejsi goście obiektu. W Termach Maltańskich korzystać możemy z basenów sportowych i rekreacyjnych, brodzików z wodnymi atrakcjami dla dzieci, basenu ze sztuczną falą oraz grot i solanek, które wypełniają lecznicze, mineralne wody głębinowe.

Na zewnątrz Term Maltańskich umiejscowiono duży, podgrzewany basen rekreacyjny, dookoła którego znajdują się sztuczne plaże, tarasy słoneczne i miejsca do odpoczynku. Najmłodsi mogą korzystać z dwóch dużych placów zabaw, zaś starsi – wypocząć przy jednym z zewnętrznych barów basenowych. Dużą atrakcją jest strefa interaktywna, w której umieszczono gry dla dzieci i dorosłych. Wszyscy goście obiektu mogą korzystać z saunarium, wodnego toru przeszkód, a także licznych zajęć, które organizowane są w Termach Maltańskich – aquafitnessu, rehabilitacji ruchowej i animacji dla dzieci.

Cały kompleks jest doskonale przystosowany i zagospodarowany. Umieszczono w nim m.in. restauracje, kawiarnie i bary z przekąskami, specjalny pokój dla rodziców najmłodszych dzieci (z kojcem do spania, przewijakiem i miejscem dla matek karmiących piersią) oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

2. Pływalnia Miejska „Atlantis”

Pływalnia Miejska „Atlantis” to kryty, niewielki basen, który słynie z organizowania różnych wydarzeń i imprez sportowych. Znajduje się w nim duży basen sportowy o długości 25 metrów, dookoła którego umieszczono piętrowe trybuny, gwarantujące doskonałą widoczność zawodników. W pływalni odbywają się lekcje pływania dla osób z różnych grup wiekowych: niemowląt, dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a także zajęcia doszkalające i ruchowe. W kompleksie umieszczono brodzik dla dzieci z dwoma małymi zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi, wannę do hydromasażu oraz dużą zjeżdżalnię wodną o długości 60 metrów.

Warto wspomnieć, że pływalnia „Atlantis” jest świetnie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zadbano o miejsca parkingowe, specjalnie wyposażone szatnie, przebieralnie i toalety, a także podnośniki, które umożliwiają wejście do basenów osobom o specjalnych potrzebach fizycznych.

3. Pływalnia Letnia „Chwiałka”

Pływalnia Letnia „Chwiałka” to duży kompleks rekreacyjny umieszczony w centralnej części miasta. Poza rozległym basenem odkrytym, czynnym w miesiącach letnich, znajdują się tu zjeżdżalnie wodne, boiska do uprawiania sportów zespołowych na  świeżym powietrzu oraz miejsca do odpoczynku i kąpieli słonecznych. W pobliskim budynku znajduje się całoroczna pływalnia z sauną, grotą solną, brodzikami dla dzieci i basenami sportowymi, gdzie odbywają się zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poza basenami, w skład kompleksu wchodzi lodowisko, na którym organizowane są rozgrywki hokeja na lodzie, a także trzy hale sportowe, gdzie odbywają się m.in. rozgrywki sportów zespołowych, zawody pływackie oraz pokazy i turnieje taneczne.

4. Basen kryty „Rataje”

Pływalnia Miejska „Rataje” to stosunkowo nowy obiekt sportowy na mapie Poznania – basen udostępniono do użytku w 2019 roku, jednak historia wcześniejszych pływalni w tym miejscu sięga kilkudziesięciu lat. Obecnie znajduje się tu duży basen sportowy i dwa baseny rekreacyjne, w których ustawiono stanowiska do hydromasażu (gejzery podwodne, natryski, bicze wodne). Wśród atrakcji tego miejsca wyróżnić można małą salkę do zajęć fitnessu, kawiarnię oraz kameralne saunarium.

Podobnie jak inne obiekty miejskie, pływalnia „Rataje” posiada świetną infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się tu wewnętrzne udogodnienia w szatniach i toaletach, a obiekt dysponuje również wózkami inwalidzkimi oraz podnośnikami, które umożliwiają niepełnosprawnym zażywanie kąpieli basenowych.

5. Tarnowskie Termy

Tarnowskie Termy położone są w miejscowości Tarnowo Podgórne (około 20 kilometrów od centrum Poznania). Do zapełniania basenów wykorzystuje się wody głębinowe o dużej zawartości minerałów, które wykazują świetny wpływ na kondycję skóry, łagodzą dolegliwości bólowe, a nawet pozytywnie wpływają na układ nerwowy i oddechowy. Na terenie kompleksu umieszczono m.in. baseny sportowe, rekreacyjne i solankowe. Wśród mnóstwa atrakcji warto wyróżnić basen termalny (z wodą o temperaturze ponad 47 stopni Celsjusza) i dużą, multimedialną zjeżdżalnię, która gwarantuje ogrom emocji wszystkim śmiałkom. Do dyspozycji najmłodszych gości obiektu udostępniono duży brodzik z placem zabaw, rwącą rzekę oraz liczne gejzery, kaskady i kurtyny wodne.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.