Europa

10 Najlepszych Atrakcji na Bałkanach

Bałkanami określa się region położony na południu Europy u wybrzeży Morza Śródziemnego. W jego skład wchodzi kilka krajów, które łączy przede wszystkim wspólna historia i tradycje. W przeszłości dochodziło do wielu konfliktów na tym terytorium, stąd powstało określenie „kocioł bałkański”.

Do państw bałkańskich zalicza się: Chorwację, Grecję, Serbię, Czarnogórę, Rumunię, Słowenię, Macedonię Północną, Bułgarię, Albanię, Bośnię i Hercegowiną oraz Kosowo – państwo, które jest tylko częściowo uznawane przez resztę krajów świata. Taka ilość narodów sprawia, że Bałkany są obleganym kierunkiem turystycznym. Jakie zabytki i atrakcje możemy tu spotkać poza pięknymi plażami?

1. PAŁAC DIOKLECJANA W SPLICIE (CHORWACJA)

Budowla wzniesiona na przełomie III i IV wieku naszej ery na polecenie cesarza Dioklecjana. Kompleks spełniał funkcje sypialne, militarne czy religijne. Od 1979 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. MURY MIEJSKIE W DUBROWNIKU (CHORWACJA)

Właściwe całe miasto należy przejść i podziwiać zachowaną architekturę. Mury miejskie spełniały funkcję obronną. Tworzą niesamowitą konstrukcję zbudowaną tuż nad brzegiem akwenu.

3. CERKIEW ŚWIĘTEGO SAWY W BELGRADZIE (SERBIA)

Piękny prawosławny kościół. Jedna z większych cerkwi na świecie.

4. PREDJAMSKI GRAD (SŁOWENIA)

Zamek wbudowany w skałę w XII wieku, rozbudowano go w XV stuleciu. Turyści mogą zwiedzać konstrukcję oraz niżej położone jaskinie. W jednej z nich odkryto malowidła pochodzące z XVIII wieku.

5. MONASTYR RILSKI (BUŁGARIA)

Położony jest 1100 metrów n. p. m. Obiekt klasztorny wybudowano w XIX wieku. W 1983 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6. PARK NARODOWY BUTRINT (ALBANIA)

Na obszarze parku można zaobserwować nie tylko cenną faunę i florę, ale także starożytny amfiteatr oraz kilka innych ruin.

7. AKROPOL ATEŃSKI (GRECJA)

Jeden z najsłynniejszych punktów do odwiedzenia w Grecji. Miejsce, gdzie zbudowano takie świątynie jak Erechtejon, Partenon czy Apteros. Akropol wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

8. CERKIEW ŚWIĘTEGO JANA TEOLOGA W KANEO (MACEDONIA PÓŁNOCNA)

Świątynia zbudowana w XIV wieku. We wnętrzu posiada wartościowe malowidła, np. wizerunek Chrystusa Pantkratora z aniołami i prorokami. Cerkiew została wzniesiona na wzgórzu, z którego roztacza się piękny krajobraz.

9. KOPALNIA SOLI W TURDZIE (RUMUNIA)

Obecnie przeznaczona do zwiedzania przez turystów. Była głównym ośrodkiem pozyskiwania soli, jednak razem z rozwojem górnictwa zaprzestano jej eksploatacji. W czasie II wojny światowej była kryjówką.

10. MONASTER OSTROG (CZARNOGÓRA)

Klasztor z XVII wieku, na całym terenie są cztery cerkwie.