Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Bakteriach Dla Dzieci

bakteria

Większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele bakterii otacza nas każdego dnia. Są one nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Pojawiają się nie tylko w środowisku nas otaczającym, ale również w naszym organizmie.

Warto poszerzać swoją wiedzę na ich temat, ponieważ mogą mieć one wpływ na nasze zdrowie. Już od najmłodszych lat dzieci powinny być uświadomione o obecności takich organizmów jak bakterie, być może będzie miało to wpływ na przestrzeganie przez nie zasady higieny. Dziś przedstawimy wam kilka ciekawostek i ważnych informacji na temat bakterii, które możecie przedstawić swoim dzieciom – będzie to na pewno bardzo ciekawa lekcja na ich temat.

1. Miejscem na ciele człowieka, w którym bytuje najwięcej bakterii jest pępek. To właśnie tam znaleziono wiele nietypowych gatunków bakterii.

2. Korzystanie z publicznych toalet kojarzy nam się z dużym ryzykiem zetknięcia się z różnego typu bakteriami. Zazwyczaj jednak w celu ich usunięcia myjemy dokładnie ręce co ma być naszą ochroną przed tymi organizmami. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, że korzystając z suszarek zlokalizowanych w łazienkach zwiększamy znacznie ilość bakterii, które zostają na naszych dłoniach. Dużo bezpieczniejsze jest korzystanie z ręczników papierowych.

3. Bakterie są uważane za główną przyczynę zatruć pokarmowych. Warto wiedzieć, że majonez, który często uważany jest za główną przyczynę zatrucia hamuje rozwój bakterii w innych pokarmach takich jak kurczak.

4. W ludzkiej jamie ustnej znajduje się ogromna ilość bakterii właśnie z tego względu ugryzienie człowieka należy do najniebezpieczniejszych i najtrudniej gojących się ran.

5. Ciekawą informacją może być fakt iż organizm ludzki zawiera więcej bakterii niż własnych komórek.

6. Waga wszystkich bakterii znajdujących się w naszym ciele zbliża się do wagi naszego mózgu.

7. Pożyteczne bakterie zlokalizowane w naszym przewodzie pokarmowym dostajemy od naszych matek w trakcie porodu.

8. Na ludzkich dłoniach znaleźć można około 150 różnych gatunków bakterii.

9. Miejsca, w których na pewno nie znajdziemy bakterii to mózg oraz wnętrze gałki ocznej.

10. Jeśli zastanawiacie się gdzie w domu można znaleźć najwięcej bakterii to jest to zlew. Panują tam bowiem najlepsze warunki dla ich rozwoju.