11 Najlepszych Atrakcji w Słupsku i Okolicach
Słupsk jest miastem położonym w północnej części Polski, w województwie pomorskim. Miasto ma niezwykle bogatą historię, a jej początki sięgają czasów epoki brązu, ponieważ tak stare są pierwsze ślady osadnictwa, na terenie miasta.
Początków Słupska należy dopatrywać się w grodzie, który został postawiony na stożkowatym wzgórzu, które znajduje się w rozwidleniu rzeki Słupi. Słupsk przez wieki przechodził z rąk do rąk, dlatego też miasto jest tak bardzo dotknięte różnymi kulturami. Fakt ten sprawia, że wizyta w Słupsku, to wycieczka pełna atrakcji.
Zobacz też -> Ciekawostki o Słupsku
1. Hexenturn, zwana również Basztą Czarownic
Gotycki budynek o bardzo charakterystycznym kształcie od razy przywidzi na myśl średniowiecze. Wiatrowskaz w postaci czarownicy siedzącej na miotle nie jest jedynie sprytnym sposobem na przyciągnięcie turystów. Ta pozostałość po murach obronnych skrywa w sobie mroczną tajemnicę. Otóż baszta ta, była miejscem, w którym trzymano i torturowano kobiety, które podejrzane były o uprawianie czarów. Przełom XVII i XVIII wieku był czasem, kiedy bardzo często oskarżało się o uprawianie czarnej magii. Wystarczyło niepozorne oskarżenie i bardzo łatwo było trafić w prawdziwe tarapaty, które często kończyły się na stosie.
Dokładnie tak było w przypadku Katarzyny Zimmermann. Była ona żoną lokalnego rzeźnika i zajmowała się na co dzień leczeniem biednych domowymi i ludowymi sposobami. Pewnego dnia wpłynęło oskarżenie, że Katarzyna para się czarną magią uzdrawiając za jej pomocą ludzi. Kobietę bardzo szybko uwięziono w tej właśnie baszcie. Po bardzo szybkim procesie i torturach, ostatecznie spalono ją na stosie. Ostatnią czarownicę spalono w Słupsku w 1701 roku. Obecnie w miejscu tym znajdują się eksponaty Bałtyckiej Galerii Sztuki współczesnej, jednakże kiedy stoi się przy baszcie, to czuć jest niesamowitą atmosferę związaną z historią tego obiektu.
2. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Będąc w tym miejscu Polski, grzechem byłoby nie zwiedzenie tak wartościowego muzeum. Miejsce to jest idealne, by poznać bliżej historię tego regionu. Na szczególną uwagę zasługuje wystaw Witkacego, na której w ekspozycji znajduje się połowa największej na świecie kolekcji dzieł tego artysty. Warto wybrać się tutaj, by lepiej poznać historię Słupska i okolic oraz poczuć ten specyficzny klimat Pomorza.
3. Zoo Charlotta
Jak wszyscy doskonale wiedzą, wypad do ZOO potrafi być atrakcją, która jest interesująca nie tylko dla najmłodszych zwiedzających. ZOO Charlotta, jest miejscem wyjątkowym. Znajduje się tutaj wszystko to, co czyni z Zoo atrakcyjne miejsce, czyli wiele gatunków różnych zwierząt, ale to czym wyróżnia się słupskie zoo, jest forma w jakiej możemy zwiedzać ten ogród zoologiczny. Rejs łódką pomiędzy wysepkami, na których pasą się dzikie zwierzęta, jest bardzo nietypowy i oryginalny. Przepływając koło wyspy lemurów, możemy zobaczyć je z tak bliskiej odległości, że ma się wrażenie, że zaraz wskoczą na łódkę.
Warto dodać, że w Zoo Charlotta, znajduje się jedyne w Europie fokarium.
Idealnie miejsce, by zrelaksować się w otoczeniu zwierząt ze wszystkich stron świata.
4. MegaLandia Park Rozrywki
MegaLandia Park to wyjątkowo dobry pomysł na spędzenie czasu. Ta zaczarowana kraina charakteryzuje się wieloma oryginalnymi atrakcjami związanymi z historią o czarodzieju. Zapoznacie się z nią podczas zwiedzania parku.
Odwiedzając MegaLandię Zaczarowaną Krainę, znajdziecie rzeczy stworzone przez czarodzieja takie jak zaczarowaną ścieżkę czarodzieja, labirynty w tym jedyny w Polsce z parawanów plażowych, wyścigowe tory dla kulek, kreatywne rodzinne gry i zabawy, strefę klocków lego w rozmiarze XXL, iluzje i złudzenia optyczne, strefę relaksu, króliczkowo, to i wiele innych nietuzinkowych atrakcji.
Całość uzupełniają dmuchane zjeżdżalnie, które są w cenie biletu bez limitu czasu.
Latem codzienne na scenie występują artyści, każdego dnia inni m.in. cyrk, iluzjoniści znani z „Mam Talent”, fakir, balonowe show, brzuchomówca, a także wyjątkowo zabawne spektakle.
A co najważniejsze wszystkie atrakcje są w cenie biletu do parku bez dodatkowych opłat.
5. Papugarnia Lora
Dzikie zwierzęta potrafią niebywale zainteresować, kiedy obserwujemy je w klatkach. Kiedy zaś mamy z nimi kontakt bezpośredni, wówczas doznania są o wiele bardziej prawdziwe i realne. Właśnie tym charakteryzuje się papugarnia Lora. Jest to miejsce w którym możemy poznać z bliska wiele gatunków egzotycznych ptaków, które mogą siąść nam na ramieniu. Karmienie papug, jest niezmierną frajdą, która spodoba się zarówno małym, jak i dużym poszukiwaczom przygód.
6. Kaplica Świętego Jerzego
Święty Jerzy kojarzy się przede wszystkim ze smokiem. Legenda ta powstała w trakcie krucjat i przywędrowała do europy, jako średniowieczny utwór w formie romansu.
Kaplica poświęcona właśnie Świętemu Jerzemu w Słupsku, to piękna gotycka budowla, pochodząca z XV wieku. Warto zobaczyć ją, choćby dla samych aspektów wizualnych i estetycznych. Kaplica w ciągu wielu lat, pełniła różne funkcje lecz obecnie sprawuje rolę wystawy plastycznej, gdzie eksponowane są wybitne dzieła sztuki.
7. Pomnik Henryka Sienkiewicza w Słupsku
Jest to jedno z bardziej charakterystycznych miejsce w Słupsku. Pomnik, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, jest miejscem wartym odwiedzenia. Spokój i zieleń, która roztacza się naokoło pomnika, sprawia, że można tutaj spokojnie odpocząć podczas zwiedzania Słupska.
8. Młyn Zamkowy
Zabytkowy młyn, jest miejscem nie tylko ciekawym pod względem architektonicznym, ponieważ odbywają się tutaj także różne ciekawe wystawy, dlatego jest to obiekt, który warto zobaczyć, kiedy zwiedza się Słupsk.
9. Centrum Handlowo-rozrywkowe Jantar
Podczas tradycyjnego zwiedzania, dobrze jest czasami oderwać się od historii i zabytków, tylko po to, żeby zagłębić się w klimat danego miasta. Galeria Jantar jest do tego świetnym miejscem, ponieważ to cetrum handlowe oferuje multum różnych sklepów i miejsce gdzie można dobrze zjeść.
10. Kościół Świętego Jacka w Słupsku
Piękny kościół z XV wieku, wzniesiony w stylu gotyckim. W świątyni tej znajduje się wiele dzieł sztuki sakralnej, a na szczególną uwagę zasługują kościelne organy, które zachowały się niemalże w nienaruszonym stanie.
11. Zamek Książąt Pomorskich
Wzniesiony w obrębie dawnego średniowiecznego grodu, Zamek Książąt Pomorskich, jest miejscem, które po prostu trzeba zobaczyć, kiedy zwiedza się Słupsk i okolice. Był on siedzibą książęcego rodu Gryfitów. Zamek jest tak stary, jak samo miasto, dlatego też można powiedzieć, że jest on świadkiem historii całego Słupska.
Czytaj dalej -> Gdzie Warto Zjeść w Słupsku