10 najlepszych atrakcji jakie znajdziemy w Polsce
Polska to niesamowity i zróżnicowany kraj, pełen historii i pięknych miejsc, które warto poznać, zanim wybierzemy się w dalsze, zagraniczne podróże.
Zabytki i miejsca niezwykłe – 10 najlepszych atrakcji w Polsce
Jak napisał Mikołaj Rej: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. My możemy dodać do tego, że mają również swoją bogatą tradycję i kulturę, pełną niezwykłych obszarów. Poniżej zamieszczamy listę dziesięciu ciekawych miejsc, przyciągających i magicznych.
1. Stolica i pomnik niełatwej historii – Stare Miasto w Warszawie
Choć trudno mówić o warszawskiej starówce w kategorii zabytku, stanowi ona jednak miejsce niezwykłe, które ma olbrzymie znaczenie dla historii naszego kraju. Dawne miasto Warszawa stanowiło zwarty zespół zabudowy, pochodzącej głównie z XVII i XVIII wieku. Jego kres w oryginalnej form przyniosło powstanie warszawskie. Zniszczeniu uległo wówczas około 90% wszystkich budynków.
Dlaczego zatem jest to tak ważne miejsce? Ze względu na ruch odbudowy stolicy, który rozpoczął się jeszcze w 1945 roku, gdy Wydział Urbanistyki przedstawił pierwszy plan odbudowy miasta. Część rekonstrukcji dokonano między innymi na podstawie wedut namalowanych przez weneckiego malarza Canaletta. Warszawa stanowi jedyny na świecie przykład odbudowy tak dużego obszaru miejskiego, który uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Stało się to również powodem wpisania warszawskiej starówki na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
2. Magiczny i piękny Kraków
O ile Warszawa znacząco ucierpiała podczas II Wojny Światowej, o tyle Kraków przetrwał ją niemal w nieuszkodzonej formie. Dzięki temu do dziś można podziwiać zabudowę Rynku Głównego, będącego jednym z największych średniowiecznych placów targowych w Europie, z majestatyczną sylwetką Kościoła Mariackiego, Wieży Ratuszowej oraz Sukiennic. Oprócz nich oczywiście obowiązkowo trzeba odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, z pięknymi, pełnymi zabytków komnatami oraz katedrę – miejsce koronacji i pochówków polskich władców.
Kraków to miasto żyjące historią i tradycją, którą można tu znaleźć na każdym kroku.
3. Zejście do podziemi – Kopalnia Soli w Wieliczce
W 2018 roku Wieliczkę odwiedziło ponad 1, 7 miliona turystów, pochodzących z 170 krajów. Co takiego jest w tej kopalni, co sprawia, że każdego roku odwiedzają ją tłumy?
Kopalnia soli w Wieliczce prowadzi nas w nieznane i tajemnicze obszary. Ponad 3-kilometrowa trasa ciągnie się głęboko pod ziemią, schodząc nawet na 135 metrów w głąb. Poznajemy rozwój technik górniczych, maszyn oraz obyczajów górników. Można podziwiać podziemne jeziora, rzeźby wykute przez podziemnych artystów na przestrzeni kolejnych wieków. Ukoronowaniem trasy jest majestatyczna i zapierająca dech kaplica św. Kingi – podziemny kościół, pełen lśniących solnym blaskiem rzeźb i płaskorzeźb. To wyprawa do wnętrza ziemi, którą powinien odbyć każdy.
4. Zamek w Malborku – zmienne koleje historii
Choć pierwotnie zamek w Malborku był potężną, gotycką siedzibą zakonu krzyżackiego, z czasem przeszedł na własność polskich królów. Wielokrotnie był dewastowany i podlegał rekonstrukcją, żeby po II Wojnie Światowej zostać wpisanym do rejestru zabytków, a w 1997 roku również znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Olbrzymie zamczysko składa się z trzech głównych części: Zamku Głównego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Jako kompleks zabudowań stanowi jeden z najokazalszych średniowiecznych zespołów zamkowo-obronnych.
Malowniczo położony na prawym brzegu Nogatu, przyciąga wielu fascynatów historii oraz osoby zainteresowane architekturą. We wnętrzach szczególnie przykuwają uwagę refektarze Letni i Wielki oraz zamkowy Kościół pw. Najświętszej Panny Marii.
5. Zamek Książ – tajemniczy zabytek Dolnego Śląska
Nieopodal Wałbrzycha znajduje się trzeci co do wielkości zamek (po Malborku i Wawelu), znajdujący się na terenie naszego kraju. Został on zbudowany przez Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. Po wygaśnięciu tej linii Piastów zamek przechodził w różne ręce, aby najprawdopodobniej w 1603 lub 1605 stać się własnością rodu Hochbergów, który rozbudował go do aktualnie znanej formy. Dzięki nim w jego komnatach gościli znamienici goście, m. in.: Izabela Czartoryska, car Mikołaj I Romanow czy Winston Churchill. Po II Wojnie Światowej zamek znalazł się na obszarze Polski i powoli podupadał.
Ostatnie lata przyniosły jednak intensywne prace renowacyjne, dzięki którym piękny zabytek odzyskuje swój dawny blask. Potwierdzeniem tego jest fakt, że znalazł się na liście 7 cudów Polski, które wybrano z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Zabytek jest dostępny dla zwiedzających, a na wiosnę odbywa się tu wielobarwny Festiwal Kwiatów.
6. Szlak Orlich Gniazd
Pomiędzy Krakowem a Częstochową ciągnie się szlak Orlich Gniazd, czyli zamków z czasów Kazimierza Wielkiego, które dotrwały do naszych czasów najczęściej w formie ruin (np. Ogrodzieniec, Złota Góra, Bąkowiec) lub w całości (zamek w Korzkwi i Pieskowej Skale).
Zamki te stanowią piękny przykład architektury obronnej z okresu średniowiecza, a poznanie całego szlaku to świetna lekcja historii zarówno dla dorosłych, jak i młodszych turystów.
W niektórych obiektach szlaku w sezonie letnim odbywają się rekonstrukcje i pokazy, prezentujące życie w średniowiecznej osadzie oraz turnieje rycerskie.
7. Puszcza Białowieska – cud natury
Puszcza Białowieska to kompleks leśny, rozciągający się między Polską i Białorusią, o wybitnych walorach przyrodniczych i historycznych. Można tu do dnia dzisiejszego podziwiać zachowane fragmenty lasu pierwotnego, typowego dla nizin europejskich. Żyje w nim również największa na świecie populacja żubrów.
Można odwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego lub wybrać się do rezerwatu ścisłego, w którym przyroda nigdy nie została tknięta ludzką ręką. Miłośnicy architektury mogą również zobaczyć myśliwską rezydencję carów z końca XIX wieku wraz z rozległym założeniem parkowym. Białowieża to miejsce, gdzie przyroda i historia łączą się w jedno.
8. Odzyskane – rynek we Wrocławiu
Średniowieczny rynek we Wrocławiu to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na tym jednym z większych placów targowych ówczesnej Europy, znajduje się późnogotycki Ratusz – największa budowla tego typu w naszym kraju. Rynek tworzy całościową przestrzeń urbanistyczną z przylegającymi do niego placem Solnym oraz niewielkim placem przy garnizonowym kościele świętej Elżbiety.
Wokół rynku znajdują się pięknie odnowione kamieniczki, a co roku w grudniu odbywa się tu jeden z ciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych.
9. Biskupin – ku początkom osadnictwa na obszarze Polski
Nieopodal wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się stanowisko archeologiczne, prezentujące osadnictwo z okresu kultury łużyckiej na tym obszarze. Gdy w 1933 roku poziom wody na Jeziorze Biskupińskim znacząco się obniżył, zauważono wystające fragmenty zabudowań i umocnień. Z czasem badania na tym obszarze doprowadziły do stworzenia rekonstrukcji starożytnej osady, dzięki której można zapoznać się z pierwszymi śladami osadnictwa na obszarze naszego kraju oraz zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało codzienne życie w tak zamierzchłych czasach.
10. Morskie Oko – w sercu Tatr
O ile zestawienie rozpoczynaliśmy od zabytkowych stolic naszego kraju, tak zakończymy je na cudzie przyrody. Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, znajdujące się w Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 metrów nad poziom morza. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w polskich Tatrach, a przy tym niekończące się źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów.