Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Astrid Lindgren

Pippi Longstocking
Pippi Longstocking

Astrid Lindgren była szwedzką pisarką, która na stałe wpisała się do historii literatury, pisząc tak popularne dzieła, jak „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja, córka zbójnika” czy „Pippi Pończoszanka”. Jej książki są znane na całym świecie. Jakie ciekawostki na temat autorki warto znać?

1. Rodzina zamożnego chłopa

Astrid Lindgren urodziła się w rodzinie zamożnego chłopa. Od dzieciństwa miała talent do pisania, a kiedy miała trzynaście lat, jedno z jej wypracowań zostało opublikowane w lokalnej gazecie.

2. Debiut

Jej prawowity debiut nastąpił jednak dopiero, kiedy miała trzydzieści siedem lat. Kiedy pierwsza książka spotkała się z dobrym przyjęciem, pisarka skupiła się na tworzeniu kolejnych dzieł dla dzieci i młodzieży.

3. Humor

Astrid Lindgren miała wielkie poczucie humoru i skłonność do robienia innym żartów. W okresie szkolnym jej dowcipy kończyły się uwagami w dzienniczku, a później stały się jej znakiem rozpoznawczym w pracy.

4. Garsonka

W wieku siedemnastu lat Astrid Lindgren jako pierwsza kobieta w swoim mieście obcięła włosy na modną w latach dwudziestych fryzurę zwaną garsonką. Robiła taką furorę, że ludzie zaczepiali ją na ulicach, aby dokładnie się przyjrzeć.

5. Dziecko

Astrid Lindgren miała osiemnaście lat, kiedy urodziła pierwsze dziecko, jednak wraz z ojcem natychmiast podjęli decyzję, że nie są gotowi, by się nim zająć. Dziecko dorastało w rodzinie zastępczej, a Astrid zajęła się nim jakiś czas później, kiedy już była po ślubie.

6. Służba wywiadowcza

Podczas drugiej wojny światowej Astrid cenzurowała listy w służbie wywiadowczej.

7. Pippi Pończoszanka

Imię najsłynniejszej postaci wymyślonej przez Astrid Lindgren, Pippi Pończoszanka, zostało stworzone przez córkę pisarki, Karin. Pierwszy maszynopis Pippi Pończoszanki został wręczony córce pisarki na jej dziesiąte urodziny.

8. Krytyka

Choć dzieci od razu pokochały Pippi, autorka była bardzo krytykowana przez pedagogów za kreowanie demoralizującej i używającej wulgarnego języka postaci. Jeszcze w latach siedemdziesiątych nauczycielom czytającym dzieciom przygody Pippi groziło zwolnienie z pracy.

9. Zwierzęta

Astrid Lindgren bardzo kochała zwierzęta i angażowała się we wszelkie inicjatywy, które mogły im pomóc. Dzięki jej staraniom w Szwecji doszło do nowelizacji ustawy o traktowaniu zwierząt domowych.

10. Autorka

Autorka zawsze była tego zdania, że małych czytelników należy traktować z wielką powagą i szacunkiem. Dlatego też przez lata samodzielnie odpowiadała na tysiące listów, które otrzymywała od swoich czytelników. Dopiero w latach osiemdziesiątych oficjalnie poprosiła o możliwość pisania książek, zamiast odpowiadania na listy, których było coraz więcej.