Podróże

Assistance za granicą – czy działa?

Assistance za granicą – czy działa?

Wypadek lub awaria pojazdu za granicą może być niemałym problemem dla kierowcy. Dlatego podróżując po Europie, warto się ubezpieczyć, kupując odpowiednią polisę assistance.

Ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie assistance zapewnia kierowcy i podróżującym ochronę w razie losowych zdarzeń na drodze. Polisa gwarantuje pomoc, która może obejmować różne usługi – od holowania samochodu, do transportu medycznego osób poszkodowanych. Przed wyborem odpowiedniej polisy powinno się wziąć pod uwagę częstotliwość wyjazdów za granicę i długość pobytu. Istotne jest również, czy podróżujemy z dziećmi lub zwierzętami.

Ubezpieczenie może spełnić wymagania kierowcy, jeśli jego zakres zapewnia oczekiwaną pomoc.Bardzo często najtańsze wersje assistance nie obejmują obszaru poza Polską, jednak za dodatkową opłatą można rozszerzyć zakres ubezpieczenia. Na terenie krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego można poruszać się z samym OC, jednak jest to zabezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych przez kierowcę. Nie gwarantuje natomiast własnej ochrony.

Rodzaje polisy

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia assistance, pomoc można uzyskać w sytuacjach określonych w umowie lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dlatego przed zakupem polisy należy dokładnie przeanalizować oferowane usługi. Assistance dla kierowców planujących podróże za granicę powinno zapewniać opiekę medyczną i prawną, holowanie i pomoc w naprawie uszkodzonego pojazdu, samochód zastępczy w przypadku kradzieży, wypadku czy kolizji, opiekę medyczną i pomoc prawną. Jeśli samochód wymaga dłuższej naprawy, przyda się możliwość transportu lub organizacji noclegu. W razie problemów związanych z barierą językową rozszerzone ubezpieczenie powinno zapewniać pomoc tłumacza.

rodzina w samochodzie

Assistance w Polsce i za granicą

Kierowcy, którzy często przebywają poza granicami kraju, powinni rozejrzeć się za ofertą, która nie rozdziela ubezpieczenia assistance osobno na Polskę i Europę. Odpowiednio wybrany pakiet zapewni pomoc także za granicą. Należy jednak upewnić się, jakie kraje mogą być wyłączone z oferty (np. Rosja, Ukraina). Dodatkowo poszczególne warianty mogą się różnić opcją holowania, która w naszym kraju w pakietach rozszerzonych najczęściej nie ma limitów, natomiast na terenie Europy może ograniczać się do kilkuset kilometrów. Różnić mogą się także kwoty odszkodowań, koszty hospitalizacji czy parkingów.

Wiele kierowców dostaje polisę assistance dołączoną w pakiecie do OC, jako dodatkowe wsparcie na drodze. Należy jednak pamiętać, że jest to podstawowa wersja tego ubezpieczenia i nie jest dobrym wyborem w przypadku częstszych wyjazdów za granicę. Assistance dodawane do OC najczęściej obejmuje tylko takie usługi jak holowanie na określonej odległości, pomoc informacyjną w przypadku kolizji lub wypadku, czy próbę naprawy drobnych awarii. Dodatkowo ogranicza się wyłącznie do terytorium Polski, przez co nie zagwarantuje kierowcy i pasażerom ochrony podczas podróży.

Dla kierowców podróżujących po Europie, dobrą ochronę zapewnia rozszerzona wersja ubezpieczenia assistance za granicą. Zazwyczaj obejmuje takie usługi jak:

  • Ochrona na terytorium Europy
  • Zapewnienie pomocy drogowej
  • Pomoc w razie losowych sytuacji, takich jak rozładowanie akumulatora czy zatrzaśnięcie kluczyków
  • Holowanie pojazdu na określonej liczbie kilometrów
  • Zorganizowanie i opłacenie transportu do domu dla pasażerów uszkodzonego samochodu
  • Samochód zastępczy na określoną ilość dni
  • Zakwaterowanie w najbliższym hotelu dla wszystkich pasażerów
  • Telefoniczną pomoc tłumacza
  • Transport medyczny

Do wyboru, oprócz podstawowej i rozszerzonej oferty, są jeszcze bardziej kompleksowe pakiety assistance. Mogą one zawierać nielimitowane holowanie czy opiekę nad przewożonymi dziećmi i zwierzętami kierowcy. Bogatsza wersja polisy przyda się osobom, które bardzo często podróżują. Przy jednorazowym wyjeździe korzystnym rozwiązaniem będzie zakup tańszego, krótkoterminowego ubezpieczenia.