Ciekawostki

16 Interesujących Ciekawostek o antylopach

antylopy

Istnieje ponad 90 gatunków antylop. Większość z tych gatunków występuje w Afryce i Azji. Około 25 gatunków jest zagrożonych. Oto ciekawostki o antylopach.

1. Prawie wszystkie antylopy są zwierzętami społecznymi, żyjącymi w stadach.

2. Antelopy są roślinożercami.

3. Antylopa to ssak kopytny, który należy do rodziny Wołowatych i wygląda jak jeleń. Jest powszechnie spotykany w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

4. Zazwyczaj mają lekką, elegancką sylwetkę, są smukłe, mają wdzięczne kończyny, małe kopyta i krótki ogon.

5. Antylopy osiągają dojrzałość płciową w wieku około sześciu do ośmiu miesięcy, przy czym samce zazwyczaj rozwijają się wolniej niż samice. Ciąża trwa od czterech do dziewięciu miesięcy, w zależności od gatunku. Samica zazwyczaj rodzi jedno cielę, ale czasami może mieć bliźniaki.

6. Niektóre męskie antylopyny są terytorialne w sezonie lęgowym. Samce zakładają swoje terytoria i starają się zapobiegać opuszczaniu ich przez samice, pomimo tendencji do chęci przemieszczania się, gdy zmniejsza się ilość trawy w okolicy.

7. Nazwa antylopa ma wiele źródeł: od starofrancuskiego słowa antylopa, średniowiecznego łacińskiego antalopa i greckiego słowa antholops, odnoszącego się do nieuchwytnego zwierzęcia rogatego wzdłuż brzegów Eufratu.

8. Antylopy żyją około 10 lat na wolności i do 20 lat w niewoli.

9. Rogi są zrobione z kościstego rdzenia otoczonego twardym materiałem, wykonanym w dużej mierze z keratyny. Co ciekawe, z keratyny wykonane są nasze paznokcie.

10. Antylopy muszą być zawsze na bieżąco z zagrożeniami, ponieważ stanowią obfity posiłek dla wielu drapieżników. Polują na nie lamparty, lwy, hieny, dzikie psy, gepardy i pytony w zależności od gatunku i lokalizacji. Duże ptaki drapieżne mogą atakować młode.

11. Dikdik to najmniejszy gatunek antylopy na świecie. Waży tylko od 2,5 do 3 kilogramów.

12. Na wiele gatunków antylop poluje się ze względu na ich rogi, mięso i skórę.. W rezultacie jeden gatunek antylopy, na który poluje się w jednym kraju, może być chroniony w innym. Niektóre gatunki, takie jak Sajga, są kuszone w celu wykorzystania ich rogów w azjatyckich lekach alternatywnych.

13. Komunikacja: Antylopy komunikują się ze sobą za pomocą różnych dźwięków. Na przykład, gwiżdżą jako alarm, ostrzegając również inne zwierzęta o niebezpieczeństwie.

14. Antylopy zwykle zamieszkują łąki, lasy, sawanny, pustynie, równiny i bagna, w zależności od gatunku.

15. Wszystkie antylopy mają rogi. Mogą być proste, spiralne, wygięte lub skręcone. U niektórych gatunkach występują tylko u samców.

16. Niektóre z mniejszych gatunków były trzymane jako zwierzęta domowe, ale są one niezwykle trudne do oswojenia.