Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Angeli Merkel

źródło: Wikipedia

Kogo Angela Merkel uważa za wzór silnej kobiety? Jaki jest jej ulubiony trunk ? Zobacz zbiór ciekawostek o byłej kanclerze Niemiec.

1. Urodziła się 17 lipca 1954 r. w Hamburgu jako Angela Dorothea Kasner. Jej rodzicami byli protestancki teolog i pastor, Horst Kasner i Herlind Kasner z domu Jentzsch, nauczycielka łaciny i języka angielskiego.

2. Ma młodsze rodzeństwo. Brat Marcus urodził się 7 lipca 1957 r., a siostra Irene przyszła na świat 19 sierpnia 1964 r.

3. Kilka miesięcy po narodzinach Angeli jej rodzice przenieśli się z Hamburga do Templina, miasta znajdującego się wówczas na terytorium NRD. Rodzina zmieniła miejsce zamieszkania ze względu na objęcie templińskiej parafii przez Horsta.

4. Jej dziadek, Ludwig Kasner, nazywał się pierwotnie Ludwik Kaźmierczak i urodził się w Poznaniu w 1896 r. Po I wojnie światowej przeniósł się do Berlina, gdzie ożenił się z Margharete. Na zmianę nazwiska na Kasner rodzina zdecydowała się dopiero w 1930 r.

5. Angela Merkel ukończyła studia z fizyki w 1978 r. na Uniwersytecie Karola Marksa, który dziś nosi nazwę Uniwersytet Lipski. W latach 1978-1990 pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD. W 1986 r. uzyskała doktorat z nauk przyrodniczych w zakresie chemii fizycznej.

6. W 1977 r. Angela wyszła za mąż za ówczesnego studenta fizyki Ulricha Merkela. Małżeństwo rozpadło się w 1982 r. W 1998 r. wyszła ponownie za mąż za Joachima Sauera, profesora chemii kwantowej. Pozostają małżeństwem do dziś.

7. Merkel z żadnego ze związków nie ma dzieci. Jej drugi mąż, Sauer, był jednak wcześniej żonaty. Z pierwszego małżeństwa ma dwóch dorosłych synów. Zdążył już również zostać dziadkiem.

8.Lubi gotować proste dania takie jak kartoflanka, pieczona kaczka i placek ze śliwkami i kruszonką. Kocha operę i piesze wędrówki. Zna język angielski i język rosyjski.

9. Wśród swoich ulubionych dań wymienia wspomnianą już kartoflankę, pieczoną kaczkę i placek ze śliwkami, a także sznycle, pstrąga i kebaba. Ulubionym trunkiem Angeli Merkel  jest wiśniowa whiskey.

10. Od 22 listopada 2005 r. do 8 grudnia 2021 r. pełniła funkcję kanclerza Niemiec. Została 8. kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec i jednocześnie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

11. W dzieciństwie Angelę pasjonowało ją łyżwiarstwo figurowe. Myślała nawet o karierze łyżwiarki. Miała też pomysł, że zostanie nauczycielką fizyki bądź języka rosyjskiego.

12. Magazyn „Forbes” aż dziesięć razy z rzędu wybierał Angelę Merkel najbardziej wpływową kobietą świata. Ostatni raz miało to miejsce w 2020 r.

13. Za wzór silnej kobiety uważa carycę Katarzynę II. Jej portret, oprawiony w srebrne ramy, miała na biurku podczas swoich kanclerskich rządów. Była to jedyna rzecz osobista, którą Angela postanowiła trzymać w swoim gabinecie.

14. Posiada trzy tytuły doktora honoris causa. W 2007 r. odebrała go na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, w 2008 r. na Uniwersytecie w Lipsku oraz w tym samym roku na Politechnice Wrocławskiej.

15. W 2008 r. została uhonorowana Nagrodą Karola Wielkiego, która przyznawana jest co roku od 1950 r. „za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie”.