AzjaEuropa

10 Niesamowitych Ciekawostek o Anatolii

Anatolia to historyczna kraina, która niegdyś obejmowała niemal całe państwo tureckie. Uważa się, że nazwa może mieć związek z greckim słowem oznaczającym „wschód”. To niezwykle interesujący obszar z perspektywy dzisiejszej turystyki, ale także niezwykle interesujące tereny ze względu na historyczne fakty.

1. Kapadocja

W środkowej Anatolii znajduje się Kapadocja. Miejsce to jest uznawane za jedno z piękniejszych w całej Turcji. Niemal w całości zbudowane jest w skałach wulkanicznych. Najsłynniejszym turystycznym punktem jest miasto Uchisar.

2. Flawiusz

W Kapadocji przez wiele lat funkcjonowały wspólnoty żydowskie. Wiemy o tym na podstawie zapisów Flawiusza oraz wykopalisk potwierdzających tę teorię.

3. Podziemne miasta

Na terenie Kapadocji znajdują się również podziemne miasta. Szacuje się, że jest ich około czterystu, aczkolwiek do najbardziej popularnych zalicza się Derinkuyu oraz Kaymakli.

4. Cylicja

Cylicja była kolejną historyczną krainą, która miała znaczenie dla całej Anatolii. Głównie ze względu na tauryjskie Wrota Cylicyjskie, przez które przebiegał szlak pomiędzy Europą i Azją.

5. Hodowla kóz

Cylicja była regionem, który słynął przede wszystkim z hodowli kóz. Niemniej, mieszkańcy zajmowali się także uprawą oliwek na bardzo dużą skalę oraz uprawą winorośli i zboża.

6. Galacja

Istotną krainą była również Galacja, na terenach której dzisiaj znajduje się Ankara. Terytorium przez lata było zarządzane przez plemienne państwa.

7. Licja

Licja to z kolei niewielka kraina znajdująca się na terenie Anatolii, a dokładniej w południowo-zachodniej części kraju. Również w tym wypadku mieszkańcom udało się rozwinąć odrębną kulturę i własne tradycje. Mieszkańcy Licji wierzyli na przykład, że dusze są zabierane przez demony w postaci ptaków.

8. Ankara

Warto udać się do Ankary. To miejsce, w którym świadectwa historii są bardzo dobrze zachowane. Z pewnością trzeba zobaczyć rzymskie łaźnie czy kolumnę Juliana.

9. Wulkaniczne tufu

Obecność wulkanicznego tufu na terytoriach Anatolii sprawia, że obecnie jest to teren ukształtowany w niezwykły sposób. Wspaniałe formy zapierają dech w piersiach.

10. Szlaki rowerowe

Na terenie Kapadocji znajdziemy dzisiaj sporo szlaków rowerowych. To wyjątkowo dobry sposób na zwiedzanie tych pięknych terenów. Niemniej, można się również zdecydować na lot balonem.