Ciekawostki

41 Ciekawostek, Faktów i Ważnych Informacji o Alpakach

alpaka

Kiedy ludzie słyszą słowo alpaka, najprawdopodobniej myślą o słodkich zwierzętach, które żyją w Ameryce Południowej i mają duże zęby. Jednak alpaki to o wiele więcej niż tylko słodka puszysta twarz. Urocze, potulne i miękkie alpaki są cenione na całym świecie jako zwierzęta hodowlane i bydło. Poznajcie zaskakujące ciekawostki, informacje i fakty o alpakach.

Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

alpaki

To mini zoo znajduje się blisko Gdańska. Warto przyjechać tutaj z dziećmi lub zorganizować imprezę plenerową tj. urodziny, zabawy, biesiady, ognisko. Dzieci uwielbiają karmienie, głaskanie i przytulanie się do zwierząt. Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17. W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości. Na miejsce można przywieźć własny prowiant lub zakupić kawę i kiełbaski z pieczywem w Food Trucku. Mini Zoo jest bardzo ciekawą atrakcją dla dzieci gdzie mogą poznać różne zwierzęta. Znajdziemy tutaj: kucyki, emu, alpaki, różne egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Większość zwierząt jest oswojona. Można podejść i karmić.

Zaletą tego obiektu jest parking pośrodku mini zoo, dzięki czemu mamy stały dostęp do rzeczy z samochodu. Na wyspie pośrodku stawu znajduje się altana gdzie w razie czego można schować się przed deszczem.

alpaki

Co można zrobić na miejscu?

  • Doświadczenie karmienia różnorodnych zwierząt takich jak alpaki, kucyki, imponujące strusie, sympatyczne krówki, daniele, emu, lamy oraz wiele innych gatunków.
  • Jazdy na kucyku w soboty i niedziele pomiędzy 11 a 15.
  • Spotkanie z egzotycznymi ptakami, w tym jaskrawymi papugami i pięknymi pawiami.
  • Możliwość potrzymania króliczka lub świnki morskiej po uprzednim zapytaniu personelu.
  • Obserwowanie codziennego życia takich zwierząt jak nutrie, świnki wietnamskie, kangurki i chińskie mundżaki.
  • Klasyczny ciągnik dostępny dla dzieci do siedzenia.
  • Szeroki wybór zabawek dla najmłodszych, takich jak koparki, samochodziki i mini ciągniki.
  • Rozległy, otwarty teren, idealny do organizacji pikników.
  • Leżaczki dostępne dla komfortowego wypoczynku.

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne. Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia różnych zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia. Zobacz na mapie: Kliknij Tutaj

1. Alpaki są trzymane w stadach w wielu krajach Ameryki Południowej, zwykle wysoko w Andach. Nie ma żadnych dzikich alpak. Każda alpaka należy do rolnika, który hoduje ją tak, aby można było z jej wełny zrobić ubranie.

2. Są tylko dwie rasy alpak: alpaka Huacaya i alpaka Suri. Alpaki mają bardzo cenne włókno, które jest wysokiej jakości.

3. Alpaki ważą od 50 do 100 kilogramów.

4. Podobnie jak wełna, włókno alpaki jest wodoodporne, ale może odprowadzać wilgoć dzięki swojej unikalnej zdolności do naśladowania bawełny w wilgoci. To właśnie te cechy sprawiają, że w chłodnym i wilgotnym klimacie alpaka jest lżejsza od wełny, ale cieplejsza od bawełny.

5. Ponad 6000 lat temu, starożytni Inkowie w Peru oswoili te zwierzęta dla ich delikatnego polaru. Inkowie cenili włókna Alpaca ponad złoto.

6. Są one również hodowane dla swojego mięsa. Alpaki są potomkami wikunii, chociaż pierwotnie uważano je za potomstwo lamy. Włókno alpejskie jest często używane do produkcji koców, swetrów, poncz i innych tekstyliów.

7. Alpaki pochodzą z Chile, Boliwii i Peru.

8. Strzyżenie powinno być wykonywane raz w roku, dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Niektórzy właściciele w gorącym klimacie ścinają włókno alpaki dwa razy w roku, aby uchronić je przed przegrzaniem.

9. Podobnie jak lamy, alpaki są zwierzętami o smukłej budowie ciała, z długą szyją i nogami, krótkim ogonem, małą głową i dużymi, spiczastymi uszami.

10. Ponieważ są one całkowicie oswojonym zwierzęciem, alpaki mogą żyć dość długo. Jeśli są dobrze wychowane, to mogą żyć nawet do 20 lat.

11. Alpaki nie są tak duże jak większość innych zwierząt. Przeciętnie alpaki zjadają kilogram siana dziennie, z około filiżanką pokarmu uzupełniającego.

12. W 1984 roku niewielka grupa importerów przywiozła do Stanów Zjednoczonych i Kanady pierwsze ze starannie wyselekcjonowanych stad. Stado północnoamerykańskie rozrosło się z kilku alpak w ogrodach zoologicznych i prywatnych gospodarstwach do około 20000.

13. Alpaki są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach, które nie tylko składają się z innych alpak, ale również obejmują inne gatunki, takie jak lamy, kozy i owce. Niektóre badania wskazują na istnienie hierarchicznego porządku społecznego w alpakach.

14. Ludzie i Alpaki współdziałają cały czas, ale niestety te zwierzęta nie mogłyby istnieć bez ludzi.

agroturystyka

15. Są zwierzętami pasącymi się na pastwiskach i zjadają również wiele rodzajów drzew i krzewów.

16. Sposobem odróżnienia alpaki od lamy (poza rozmiarami) są jej uszy. Alpaki mają krótsze, prostsze uszy niż lama.

17. Ich podstawową samoobroną jest ucieczka.

18. Alpaki mogą rozmnażać się przez cały rok. Ciąża trwa około 11,5 miesięcy i zazwyczaj kończy się pojedynczym potomstwem lub rodzą się bliźniaki. Bliźniaki są rzadkie, ok. 1/1000.

19. Technicznie ich włókno jest ognioodporne, spełniając standardy sztywnych specyfikacji testowych amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich jako włókno Klasy 1 do stosowania w odzieży i meblach.

20. Alpaki komunikują się poprzez mowę ciała. Często plują, gdy są w niebezpieczeństwie, boją się lub chcą pokazać dominację.

21. Ponieważ alpaki są mniejsze od wielu innych zwierząt hodowanych na mięso, wystarczy jeden akr, aby utrzymać aż osiem zwierząt.

22. Alpaki mogą mieć pasożyty, jak wszystkie zwierzęta hodowlane. Właściciele powinni często czyścić stosy obornika, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia pasożytami.

23. W celu ochrony przed tężcem i bakteriami klostridialnymi przeprowadza się coroczne szczepienia. Niektóre obszary zalecają również coroczne szczepienia przeciwko wściekliźnie.

24. Czasami lamy służą jako zwierzęta stróżujące dla mniejszych, mniej odważnych alpak. Lamy są ponad dwukrotnie większe od alpak, a ich polar nie jest tak delikatny jak polar alpaki.

25. Alpaka, która jest w niebezpieczeństwie, wyda wrzaskliwy, wysoki, jęczy dźwięk.

w Andach

26. Włókno Alpaki jest dostępne w 22 kolorach i setkach odcieni, od białego do jasnej różowej szarości i ciemniejszych kolorów.

27. Alpaki i lamy znane są z tego, że plują, gdy się denerwują.

28. Najstarsza alpaka, jaka kiedykolwiek żyła, miała 27 lat. Większość alpak żyje między 15 a 20 lat.

29. Alpaki są jednak zdolne do adaptacji i były eksportowane na cały świat, w tym do Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii i Holandii, więc ich „siedliskiem” są często tereny uprawne. Mimo to 99% światowej populacji alpak znajduje się w Ameryce Południowej.

30. Są zwierzętami stadnymi i nie powinny być hodowane w izolacji. Rozwijają relacje w oparciu o swoją pozycję w grupie. Wydaje się, że uczą się obserwując innych członków stada.

31. Wełna alpakowa jest uważana za hipoalergiczną. Jest też o wiele delikatniejsza od wełny owczej i o wiele mniej swędząca.

32. Alpaki w stadzie korzystają z tej samej przestrzeni jako „toaleta”, zamiast wypróżniać się w przypadkowych miejscach, jak to robi wiele zwierząt. Takie zachowanie pomaga kontrolować pasożyty.

alpaka

33. Kiedy większość ludzi myśli o zwierzętach terapeutycznych, wyobrażają sobie psy, ale alpaki terapeutyczne zyskują coraz większą popularność w szpitalach, placówkach opieki zdrowotnej i domach spokojnej starości na całym świecie. Na przykład, jedna para w Australii prowadzi terapię alpakami od 15 lat.

34. Alpaki są znane z tego, że są przyjazne dla ludzi, w tym dla dzieci. Są również przyjazne dla rodzinnych psów, kotów, koni, osiołków, owiec i kóz.

35. W przeciwieństwie do innych zwierząt pasących się na pastwiskach, alpaki nie jedzą dużo.

36. Alpaka, która chce wykazać się przyjaznym zachowaniem, wyda odgłos grzechotania lub „klikania”.

37. Są nieśmiałe, ale bardzo ciekawskie, ciche i inteligentne.

38. Alpaki są bardzo inteligentnymi zwierzętami i delikatnymi. Każda z nich ma swoją własną osobowość.

39. Paznokcie u nóg muszą być przycinane mniej więcej co miesiąc lub dwa miesiące.

40. Alpaki mają w żołądku trzy przedziały, które pozwalają im skutecznie przekształcać siano i trawę w energię.

41. Mają trzy powieki. Trzecia powieka (migotka), wykonuje poziome ruchy, od spojówki, aż na zewnątrz oka.

Chociaż zwierzęta te są dobrymi zwierzętami gospodarskimi, nie są dobrymi zwierzętami domowymi. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i środków na opiekę nad nimi, to Alpaka może być dla Ciebie odpowiednim wyborem.

4.6/5 - (liczba ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *