Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Agacie Christie

Agatha Christie to prawdopodobnie najbardziej znana autorka powieści kryminalnych na świecie, a przy tym jedna z najsławniejszych pisarek pochodzenia brytyjskiego. Jej książki zdobyły miano najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Pisarka żyła w latach 1890-1976 i do dziś na podstawie jej powieści kręcone są doskonałe produkcje kinowe.

1. Autorka posiadała szeroką, praktyczną wiedzę z wielu różnych dziedzin, dzięki czemu jej kryminały uchodzą za bardzo wiarygodne. Jako pielęgniarka podczas II wojny światowej zdobyła wiele informacji o truciznach i działaniu różnych substancji chemicznych, zaś z podróży z drugim mężem – archeologiem – czerpała wiedzę, którą następnie wykorzystywała podczas pisania.

2. Agatha Christie dwukrotnie była zamężna. Z jej pierwszego związku narodziła się córka, Rosalind Hicks.

3. Łącznie autorka sprzedała około dwóch miliardów książek. Tak ogromny nakład powieści sprawił, że są one uznawane za najlepiej sprzedające się książki w historii świata.

4. Książki Agathy Christie przetłumaczone zostały na 45 różnych języków.

5. Łącznie pisarka wydała ponad 90 różnych książek (powieści kryminalnych, romansów oraz zbiorów opowiadań) i sztuk teatralnych.

6. Napisaną przez nią sztukę pod tytułem „Pułapka na myszy” wystawiono ponad 20 tysięcy razy. Debiutanckie przedstawienie miało miejsce w Londynie w 1952 roku.

7. Agatha Christie w 1958 roku została przewodniczącą literackiego Klubu Detektywów. Ciekawostką jest, że wcześniej – jeszcze jako zwykła członkini – została z tego klubu wydalona przez niestosowanie się do zasad panujących wśród klubowiczów.

8. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów, stworzonych przez pisarkę, jest Herkules Poirot – belgijski oficer policyjny, który po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii rozpoczyna pracę jako prywatny detektyw. Łącznie powstało o nim ponad 30 powieści, a także kilka opowiadań.

9. Inną znaną postacią, którą stworzyła Agatha Christie, była panna Markle. Stara panna była nieco wścibska, ale również błyskotliwa i bystra, dzięki czemu z powodzeniem rozwiązywała różne sprawy kryminalne. Agatha Christie poświęciła jej aż 11 powieści.

10. Agatha Christie stworzyła specyficzny rodzaj kryminału, w którym cała akcja działa się w jednym pomieszczeniu, budynku lub pojeździe (np. pociągu). Dochodziło tam do morderstwa, a sprawdzą była jedna z osób, które przebywały w danym miejscu.

11. Jednym z najciekawszych faktów z życia pisarki jest jej zaginięcie, do którego doszło pod koniec 1926 roku. Agatha Christie zaginęła wówczas na 11 dni i do dziś znane jest jedynie miejsce jej zameldowania, gdzie użyła fałszywego nazwiska.

12. Autorka uśmierciła w ostatnich książkach swoje dwie najsłynniejsze postacie – pannę Markle i Herkulesa Poirota. Ciekawostką jest, że książki miały zostać wydane dopiero po śmierci pisarki. Tak też się stało w przypadku serii o pannie Markle, jednak powieść o belgijskim detektywie została wydana tuż przed śmiercią Agathy Christie.

13. Pisarka opublikowała serię romansów pod pseudonimem Mary Westmacott.

14. Agatha Christie w 1971 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

15. Brytyjska pisarka Sophie Hanna wydała kilka książek, które kontynuowały przygody Herkulesa Poirota.