Ciekawostki

10 najciekawszych i najładniejszych zamków Burgundii

Burgundia to kraina historyczna znajdująca się w środkowej Francji.

Słynie z pysznego wina i francuskiej kuchni w najlepszej odsłonie, ale również z licznych atrakcji turystycznych, które przyciągają miłośników historii, sztuki i architektury z całego świata. Jakie zamki Burgundii uważane są za najciekawsze?

Poniżej znajduje się lista wybranych budowli.

1. Pałac Książąt Burgundzkich

Pałac Książąt Burgundzkich w Dijon był budowany od XV do XVIII wieku. Składa się z czterech kondygnacji i ma otwarty z jednej strony dziedziniec. Gotycki styl zachował się jedynie częściowo w piwnicach i kaplicach, natomiast w dostępnych do zwiedzania wnętrzach króluje barok.

2. Museum Of Fine Arts Dijon

Museum Of Fine Arts Dijon znajduje się w pięknym pałacu z XIV wieku. Dziś można tutaj podziwiać wystawy czasowe oraz stacjonarne.

3. Château d’Ancy-le-Franc

Château d’Ancy-le-Franc to renesansowy zamek otoczony stylowym ogrodem w stylu francuskim. Został wybudowany w XVI wieku, ale już cztery stulecia wcześniej znajdował się tutaj fort.

4. Château de Sully

Château de Sully to największy renesansowy zamek w południowej Burgundii. Na drugiej stronie dziedzińca znajdują się budynki gospodarcze, a za zamkiem uprawiany jest ogród warzywny.

5. Château de Bazoches

Château de Bazoches to wielki kompleks zamkowy w historycznym regionie Burgundii. Pierwotny zamek w tym miejscu powstał już w XII wieku, jednak na przestrzeni lat zmieniali się jego właściciele, a także wygląd. Obecnie jest własnością prywatną.

6. Château de Ratilly

Château de Ratilly to baśniowa budowla w stylu romańskim, która znajduje się na terenie Burgundii. Jej początki sięgają wczesnego średniowiecza, tym bardziej zadziwia jej doskonały stan w dzisiejszych czasach.

7. Château de Bussy-Rabutin

Château de Bussy-Rabutin to zamek, który zbudowano na bazie zamku z XII wieku. Był modyfikowany w czasach Henryka II i Ludwika XIII. Często jest wykorzystywany jako naturalna scenografia w filmach historycznych.

8. Château de Châteauneuf

Château de Châteauneuf to forteca z XV wieku, znajdująca się nieco ponad 40 kilometrów od Dijon. Budynek został wykonany z kamienia i otaczają go rozgległe równiny. W środku znajdują się liczne eksponaty z różnych epok.

9. Château de Tanlay

Château de Tanlay to zamek budowany na przełomie XVI i XVII wieku. Jest jednym z najsłynniejszych zamków Burgundii ze względu na swoją nietuzinkową urodę. W środku do dziś można podziwiać oryginalne freski.

10. Castle of Digoine

Castle of Digoine to niezwykła budowla, wyróżniająca się wielką kopułą. Pochodzi z XVIII wieku, dlatego też można tutaj podziwiać niemalże same oryginalne elementy, a co roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów.