Ciekawostki

10 ciekawostek o firmie Adidas

piłka adidas

Adidas to legendarna marka, która kojarzona jest głównie z obuwiem sportowym, chociaż tworzy ona też inne wyroby. Dla wielu osób jest ona najbardziej rozpoznawalną marką związaną ze sportem.

Warto więc zapoznać się z dziesięcioma ciekawostkami na jej temat. Oto 10 ciekawostek na temat Adidasa, które warto znać, interesując się sportem.

1. Pochodzenie i wczesna historia

Mało osób wie, że Adidas to marka niemiecka. Stworzył ją w roku 1924 Adolf “Adi” Dassler. To właśnie stąd wzięła się jej późniejsza nazwa Adidas, chociaż do roku 1924 spółka funkcjonowała pod nazwą Gebrüder Dassler Schuhfabrik.

2. Wspólne korzenie Adidasa i Pumy.

Adolf Dassler stworzył spółkę ze swoim bratem, Rudolfem Dasslerem, jednak w późnych latach 40. stosunki pomiędzy braćmi bardzo się popsuły i podzielili oni spółkę, i tak powstał Adidas oraz… Puma.

3. Pierwotne plany Dasslera

Adi Dassler wcale nie zamierzał początkowo produkować butów, gdyż był on piekarzem i to z tym zawodem wiązał swą przyszłość.’

4. Pochodzenie trzech pasków

Dzisiaj cały świat rozpoznaje charakterystyczne trzy paski tworzące logo Adidasa, jednak wcześniej należały one do fińskiej marki obuwia Karhu, a Dassler kupił je w 1951 roku.

5. Adidas stworzył klapki pod prysznic

Klapki pod prysznic zostały stworzone przez Adidasa dla sportowców, a konkretnie powstały na prośbę niemieckiej drużyny piłki nożnej, która chciała, by ich stopy były chronione pod prysznicami i w łazienkach przed różnymi czynnikami, w tym przed grzybicą. I tak w 1972 powstały buty pod prysznic Adilette, które sprzedawane są do dziś.

6. Pierwsze dresy do biegania

W 1967 roku Adidas stworzył pierwsze dresy do biegania. Był to dres Franz Beckenbauer, nazwany tak na cześć niemieckiego piłkarza.

7. Pierwsze smartbuty

Adidas w 1984 stworzył budy z przytwierdzonym na czubkach krokomierzem, które były w sprzedaży do 1987 roku, a w roku 2014 powróciły one do sprzedaży.

8. Związki z Davidem Beckhamem

David Beckham jest głównym ambasadorem marki i chociaż od lat nie gra on w piłkę nożną zawodowo, pozostaje on cały czas twarzą kampanii Adidasa.

9. Znane firmy należące do Adidasa

Do Adidasa należą znane firmy, takie jak Taylor Made, Rockport i Reebok.

10. Muzeum online

W 2013 roku Adidas uruchomił muzeum online, w którym znajdują się wszystkie modele butów wyprodukowanych przez Adidasa od samego jego początku.

Powyższe ciekawostki z pewnością przybliżyły fanom sportu i marki Adidas tego niezwykłego producenta, który od samego początku stawiał na innowację i nadal gra pierwsze skrzypce w świecie sportu.