Ciekawostki dla dzieci o kosmosie

wszechświat

Kosmos i astronomia, fascynują co roku coraz większą ilość najmłodszych naukowców. Dostępne dzisiaj źródła, wśród których prym wiedzie Internet, pozwalają dzieciom na poznanie świata odległych gwiazd i planet, jak nigdy dotąd. Dlatego warto zainteresować tym tematem już najmłodsze dzieci. Wiedza z zakresu astronomii, bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i sprawia, że staje się bardziej inteligentne. Dlatego też wato podsunąć dziecku na początek garść kosmicznych ciekawostek.

1. Zastanawialiście się czasami, jak duże jest nasze Słońce? Otóż jest ono 300 tysięcy razy większe niż Ziemia. Dopiero kiedy porówna się Słońce z naszą ojczystą planetą, można dostrzec, jak ogromna jest to gwiazda.

2. Przestrzeń kosmiczna jest całkowicie bezgłośna. W przestrzeni kosmicznej nie ma atmosfery, co oznacza, że dźwięk nie ma żadnego nośnika ani drogi do przebycia, by być słyszalnym.

3. Szacuje się, że we wszechświecie znajduje się więcej gwiazd, niż ziaren piasku, na wszystkich plażach i pustyniach na Ziemi. Daje to zawrotną liczę miliardy bilionów.

4. W Słońcu mógłby się zmieścić milion planet takich jak nasza Ziemia. Warto tutaj zaznaczyć, że Słońce jest uważane za gwiazdę średniej wielkości. We wszechświecie jest niezliczona ilość o wiele większych gwiazd.

5. Najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym, jest Wenus, czyli druga planeta od Słońca. Temperatura jej powierzchni sięga 450 – 500 stopni Celsjusza! Za ten stan rzeczy, odpowiadają grube i ciemne chmury, które utrzymują wysoką temperaturę na planecie.

6. Komety są pozostałością po powstaniu naszego układu słonecznego około 4,5 miliarda lat temu – składają się z piasku, lodu i dwutlenku węgla.

7. Podczas gdy cały kombinezon NASA kosztuje 12 milionów dolarów (około 50 milionów złotych), 70% tego kosztu przypada na plecak i moduł kontrolny. Jednak kombinezony kosmiczne, których używa NASA, zostały zbudowane w 1974 roku. Gdyby te zostały wycenione przez dzisiejsze ceny, kosztowałyby szacunkowo nawet 150 milionów dolarów (około 214 milionów złotych).

8. Pierwszą osobą na Księżycu był Neil Armstrong. Było to 21 lipca 1969 podczas misji Apollo 11, gdzie zamierzano podjąć próbę wylądowania dwóch ludzi na Księżycu. Natomiast pierwszą osobą, która poleciała w kosmos, był człowiek o imieniu Jurij Gagarin. Pochodził on z Rosji. Wyruszył w kosmos 12 kwietnia 1961 roku.

9. Wydawać by się mogło, że najcieplejszą planetą naszego Układu Słonecznego, powinien być Merkury, skoro jest najbliżej Słońca. Zapewne tak by było, ale Merkury nie posiada atmosfery, co oznacza, że planeta ta jest bardzo rozgrzana w ciągu dnia, ale także niebywale zimna nocą. W dzień na Merkurym temperatury sięgają 425 stopni Celsjusza, a w nocy spadają do nawet – 180 stopni Celsjusza.

10. Aby rakieta mogła znaleźć się na orbicie okołoziemskiej, musi poruszać się z prędkością ponad 28 000 km/h. Jeśli jednak chciałbyś polecieć jeszcze dalej w kosmos, poza ziemską grawitację, to musiałbyś podróżować jeszcze szybciej. Czasami nawet do 40 000 km/h.

11. Naukowcy przez wiele lat uważali, że Ziemia jest jedyną planetą Układu Słonecznego, w którym woda występuje w płynnej postaci. Nie tak dawno NASA odkryło, że na Marsie także znajdują się sporadyczne ilości płynnej wody, co może oznaczać, że dawniej była to planeta bliźniaczo podobna do Ziemi.

12. Zachód Słońca oglądany z Marsa przybiera odcienie niebieskiego. Na pewno pierwsi koloniści z Ziemi o wiele dokładniej opiszą jakie barwy widać, zarówno przy wschodzie, jak i przy zachodzie Słońca, na czerwonej planecie.

13. Czy to w kosmosie da się urosnąć, nawet dorosłemu? Tak! Wszystko za sprawą grawitacji, która w przestrzeni kosmicznej, już nie przyciąga Cię na dół. Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mogą być nawet do 5 centymetrów wyżsi, niż na Ziemi.

14.  Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, to planety, na których nie można wylądować, nawet jeśli się na nie doleci. Dlaczego? Ponieważ planety te, to tak zwane gazowe giganty. Nie posiadają one skalistej powierzchni, dlatego też nie da się na nich w żaden sposób wylądować czy chodzić.

15. Wszystkie planety w Układzie Słonecznym obracają się wokół pionowej osi. Wyjątek stanowi Uran, którego oś jest pionowa, co sprawia, że dla obserwatora, obraca się on niczym toczona beczka.

16. W kosmosie istnieje planeta zrobiona z diamentów i jest dwa razy większa od Ziemi „Super Ziemia”, aka 55 Cancri e, jest najprawdopodobniej pokryta grafitem i diamentem.

17. Asteroidy potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Wielu naukowców uważa, że za wyginięcie dinozaurów, odpowiedzialna jest asteroida, która spadła 65 milionów lat temu, na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

18. Wenus jest wyjątkową planetą nie, tylko jeśli chodzi o wysokie temperatury. Jest to jedyna planeta w naszym układzie, która kręci się w przeciwnym kierunku, jak pozostałe. Rok na Wenus, wynosi 224, 7 ziemskich dni.

19. Jak często asteroidy lecą w kierunku ziemi? Każdego dnia w naszej atmosferze spalają się dziesiątki asteroid. Co ciekawe, średnio raz do roku, w naszą atmosferę wchodzą asteroidy wielkości samochodu osobowego! Na szczęście dzięki ogromnemu tarciu, spala się ona, zanim dotrze do powierzchni Ziemi.

20. Przestrzeń kosmiczna, wcale nie jest tak odległa, jak Ci się to wydaje. Umowna granica, gdzie zaczyna się przestrzeń kosmiczna, to około 100 km nad ziemią, co oznacza, że jazda samochodem w górę, zajęłaby Ci około godziny.

21. Mount Everest, jest najwyższym szczytem na Ziemi. Najwyższy szczyt w kosmosie, znany na ten czas człowiekowi to góra na asteroidzie o nazwie Vesta. Jej wysokość wnosi 22 km i jest to 3 razy więcej niż Mount Everest.

22. Najszybsze meteoryty, które poruszają się w naszym Układzie Słonecznym, pędzą z zawrotną prędkością około 42 kilometrów na sekundę. Oczywiście są, to prędkości dotychczas zmierzone przez człowieka, co nie wyklucza, że we wszechświecie znajdują się o wiele szybsze obiekty.

3.7/5 - (liczba ocen: 3)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.